Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

Ερωτημα.

Οτι κοβουμε προς επαγγελματιες, τη στιγμη που δεν υπαρχει απαιτηση για θεωρημμενο μπλοκ, θα μπορουσαμε να τα κοβουμε απο μια φορμα που θα φτιαχναμε πχ στο excel??

Να τυπωνουμε 2 αντιγραφα (αριθμημενα) το ενα για τον πελατη, το αλλο για μας.

Τι λετε???

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω. Τα φύλλα πρέπει να είναι αριθμημένα. Αλλιώς, μένει περιθώριο να προσθέτεις μεταχρονολογημένα τιμολόγια. Γιατί μπορείς ανά πάσα στιγμή να διορθώσεις ήδη τυπωμένα τιμολόγια. Επανεκτυπωσεις δηλαδή...

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

αυτό που λέει ο terry έχει ουσία.

Υπάρχει το άρθρο 6 του ΚΦΑΣ που μιλάει για ηλεκτρονικά στοιχεία.

Ουσιαστικά λέει αυτό που λέει ο terry.

Έτσι μάλλον το καταλαβαίνω εγώ.

Θέλει όμως διάβασμα.

Επίσης κάπου λέει ότι το να το δεχτεί κάποιος αυτό το στοιχείο, (ο λήπτης δλδ) είναι στην διακριτική του ευχέρεια. (δεν το καταλαβαίνω αυτό).

Πάντως επί της ουσίας, στο δικό μου το μυαλό, θα μπορούσαμε πολύ απλά να κάνουμε αυτό που λέει ο terry.

Πιθανές λαμογιές όπως τις αναφέρει ο συνάδελφος dada, μπορούν εύκολα να χτυπηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειμαστε επαγγελματιες, περναμε κανονικα τα παραστατικα στα βιβλια, κανουμε δηλωση ΦΠΑ κτλ κτλ.

Ομοιως και ο ληπτης του παραστατικου κανει το ιδιο.

Δεν μπορω εγω να αλλαξω αριθμηση, γτ στη διασταυρωση (βλεπε λιστες πελατων-προμηθευτων) θα εχω προβλημα.

 

Αυτη ειναι και η λογικη του αθεωρητου παραστατικου μεταξυ επαγγελματιων.

 

 

ΥΓ. ssouanis

Ψαχνω τροπο να γλιτωσω χαρτι (δεν το μπορω ρε παιδι μου). Δεν ξερω αν υπαρχει υποχρεωση να κραταμε εντυπο αντιγραφο ή θα μας καλυπτε το ηλεκτρονικο.

Επειδη εχω βαση δεδομενων με στοιχεια πελατων θα με βολευει αυτο που αναφερω.

Βεβαια τα παραστατικα προς επαγγελματιες μαλλον δεν ειναι και τοσα πολλα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τη λαμογιά θα την κάνεις σε συνεργασία με τον παραλήπτη του τιμολογίου, οχι μόνος σου. Αν δεν το έχει περάσει στα βιβλία του, του αλλάζεις το τιμολόγιο. Δεν τα ενημερώνουν και κάθε μέρα τα βιβλία!

Τέλος πάντων, συστήματα σαν αυτά που περιγράφετε στοιχίζουν. Δεν τα φτιάχνουμε μόνοι μας.

Υπήρχε η ιδέα να μας βάλουν να έχουμε μηχανογραφημένα παραστατικά, πράγμα που σημαίνει ένα κόστος περί τα 1000€ για τον καθένα μας για την προμηθεια του σχετικου λογισμικού και μηχανήματος. Ευτυχώς, υπάρχουν αντιδράσεις και μάλλον δεν θα ισχύσει. Οπότε μην βάζετε ιδέες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

dada,

μιλάμε με ότι έχουμε καταλάβει από το άρθρο 6 του ΚΦΑΣ.

Αυτό λοιπόν δε μιλάει για μηχανογραφικό σύστημα, με απευθείας σύνδεση με το σύστημα της ΓΓΠΣ (το μικρό μηχανηματάκι).

 

Αυτό που λες μπορεί να γίνει και στο μπλοκάκι. Δλδ, κάποιος που θέλει απεγνωσμένα ένα τιμολόγιο από εσένα την ημερομηνία Χ και εσύ έχεις κόψει ένα με ημερομηνία Χ+1.

Αγοράζοντας ένα καινούριο μπλοκάκι και γράφοντας από την αρχή κτλ κτλ. ακραίο; ναι. χρονοβόρο; ναι. γίνεται όμως; πάλι ναι.

Με το ηλεκτρονικό θα πρέπει να αλλάξεις μόνο τα παραστατικά μετά την ημερομηνία.

Λύση υπάρχει; εύκολη νομίζω... Το να ανεβάζεις μέσα σε 5 μέρες από την έκδοση του ηλεκτρονικού τιμολογίου σου σε ειδική φόρμα του ΓΓΠΣ...

Είτε σκαναρισμένο, είτε ως στοιχεία σε κελιά (για να είναι και εύκολη η διασταύρωση).

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις λαμογιες και τι ΘΑ μπορουσε να γινει για να τις προλλαβουμε, ας μεινουμε στο ερωτημα, πιθανον να βολευει και αλλους συναδελφους πχ οσους εχουν συνεργασια με εταιρειες και γραφεια και κοβουν καθε μηνα ΤΠΥ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ερωτημα.

Οτι κοβουμε προς επαγγελματιες, τη στιγμη που δεν υπαρχει απαιτηση για θεωρημμενο μπλοκ, θα μπορουσαμε να τα κοβουμε απο μια φορμα που θα φτιαχναμε πχ στο excel??

Να τυπωνουμε 2 αντιγραφα (αριθμημενα) το ενα για τον πελατη, το αλλο για μας.

Τι λετε???

 

Mπορείς να το κάνεις για όσα στοιχεία εκδίδονται αθεώρητα πχ για το τιμολόγιο που εκδίδεις σε επαγγελματίες. Η αρίθμηση θα σε βοηθήσει στην καταχώρηση, στον έλεγχο .

Προσοχή δεν μιλάω για το ηλεκτρονικό τιμολόγιο για το οποίο κάνει λόγο ο ssuanis.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη να κάνω μία μικρή επισήμανση:

στο #26 η 2η και 3η μου σειρά είναι:

μιλάμε με ότι έχουμε καταλάβει από το άρθρο 6 του ΚΦΑΣ.

Αυτό(ς) (εννοώ τον ΚΦΑΣ) λοιπόν δε(ν) μιλάει για μηχανογραφικό σύστημα, με απευθείας σύνδεση με το σύστημα της ΓΓΠΣ (το μικρό μηχανηματάκι).

 

Και εγώ μιλάω για αθεώρητα στοιχεία όπως αυτά που θα δώσουμε εμείς σε έναν επιτηδευματία και όχι για στοιχεία που περνάμε μέσω ειδικού μηχανισμού (μηχανάκια).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.