Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

Επειδή είναι λίγο θολό το τοπίο μεταξύ ΑΠΥ & ΤΠΥ...

 

Βγάζω άδεια συνεργείου αυτοκινητων (μελέτες + διεκπεραίωση) σε επαγγελματία... σύμφωνα με το νέο ΚΦΑΣ :

 

1) Θα πρέπει να κόψω ΤΠΥ (αθεώρητο) ? NAI

 

2) ΑΠΥ (θεωρημένο) για τις μελέτες και ΤΠΥ (αθεώρητο) για τη διεκπεραίωση ?

 

3) ΑΠΥ για όλα

 

Αν και δεν έχω διαβάσει όλο τον ΚΦΑΣ, είμαι υπέρ της άποψης για το 1) ... μπορεί καποιος να το επιβεβαιώση ?

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή είναι λίγο θολό το τοπίο μεταξύ ΑΠΥ & ΤΠΥ...

 

Βγάζω άδεια συνεργείου αυτοκινητων (μελέτες + διεκπεραίωση) σε επαγγελματία... σύμφωνα με το νέο ΚΦΑΣ :

 

1) Θα πρέπει να κόψω ΤΠΥ (αθεώρητο) ?

 

2) ΑΠΥ (θεωρημένο) για τις μελέτες και ΤΠΥ (αθεώρητο) για τη διεκπεραίωση ?

 

3) ΑΠΥ για όλα

 

Αν και δεν έχω διαβάσει όλο τον ΚΦΑΣ, είμαι υπέρ της άποψης για το 1) ... μπορεί καποιος να το επιβεβαιώση ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Από 1/1/2013 οταν τιμολογούμε σε επιχείρηση οιπασδήποτε μορφής και στο δημόσιο εκδίδουμε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (αθεώρητο) , ενώ όταν τιμολογούμε ιδιώτες μη επαγγελματίες εκδίδουμε θεωρημένη ΑΠΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS +1

 

Αυτό είχα καταλάβει και γω αλλα ήθελα επιβεβαίωση, εσύ είσαι ειδήμων σ΄αυτά τα θέματα και σε ευχαριστούμε πολύ για τις απαντησεις σου

 

+1 και στον georgegaleos

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS

 

Εργασία δήλωσης 4014 για ρύθμιση αυθαιρεσιών σε ιερό ναό.

Ο ιερός ναός είναι ΝΠΔΔ.

Τι εκδίδουμε;;;;;

Έχει ΦΠΑ αυτό που εκδίδουμε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εκδίδεις ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (αθεώρητο) και επιβαρύνεις με ΦΠΑ .

 

 

 

 

 

Γεια σας συνάδελφοι!

 

Έχω μπλοκάκι (θεωρημένο) από παλιά, αλλά τώρα άλλαξα τη σφραγίδα μου και θέλω να σφραγίσω νέο μπλοκάκι, με τα νέα στοιχεία.

 

Τι κάνω στην περίπτωση αυτή που έχω ένα παλιό μπλοκάκι και θέλω να σφραγίσω νέο; Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή θα έχω πρόβλημα στην εφορία; Πρέπει και το καινούριο μπλοκάκι να θεωρηθεί; Μόνο τα τιμολόγια είναι αθεώρητα;

 

 

Ευχαριστώ!

 

To αφηνετε στην άκρη (το βάζετε δηλαδή σε ένα συρτάρι και το φυλάτε ως κόρη οφθαλμού, άχρις καιρού ) και αρχίζετε τη χρήση του αθεώρητου στελέχους

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Το φέρνω εδώ για συνέχιση


 


2. Τη δυνατότητα έκδοσης των αποδείξεων λιανικών συναλλαγών χωρίς την χρήση μηχανισμού, με οποιοδήποτε τρόπο (χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά) με την υποχρέωση αναγραφής του ονοματεπώνυμου και της διεύθυνσης του πελάτη  από τους παρακάτω υπόχρεους:


-  Εκμεταλλευτής κέντρων αισθητικής, γυμναστηρίων, χώρου διαμονής ή φιλοξενίας, εκπαιδευτηρίου, παιδικού σταθμού, κλινικής ή θεραπευτηρίου, καθώς και οι γιατροί και οδοντίατροι,


-  Ασκούντες το επάγγελμα του κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου.

Link to comment
Share on other sites

Με τις διατάξεις του άρθρου αυτού, καθιερώνεται ο ενιαίος τίτλος «Αποδείξεις λιανικών συναλλαγών» για τα φορολογικά στοιχεία που εκδίδονται για τις πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών στο κοινό (φυσικά πρόσωπα) και ειδικότερα:


 


1. Ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών εκδίδει απόδειξη λιανικής, τουλάχιστον διπλότυπη, για κάθε πώληση αγαθού, για ίδιο λογαριασμό ή για λογαριασμό τρίτου, ή παροχή υπηρεσίας προς φυσικό πρόσωπο, για την ικανοποίηση ατομικών ή οικογενειακών αναγκών ή προς τα μέλη προμηθευτικού συνεταιρισμού με βάση διατακτικές του ή αλλαγή λιανικώς πωληθέντος αγαθού.


 


Να θεωρήσω ότι οι δικές μας (μηχανικών) «Αποδείξεις λιανικών συναλλαγών» προς ιδιώτες


είναι οι κλασσικές θεωρημένες ΑΠΥ;;;


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.