Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

Τώρα κατάλαβα.. Αλλά σου επισημαίνω πως μόνο τιμολόγιο είναι αθεώρητο. Απόδειξη είναι ακόμα θεωρημένη.

 

υ.γ. Και παρεμπιπτόντως το -1 δεν είναι δικό μου. Εγώ απλά ήθελα να καταλάβω τον συλλογισμό σου...

 

Δε πειράζει συνάδελφε ίσως και εγώ να μην ήμουν τόσο διαφωτιστικός....το -1 αφορά σε αρνητική ψήφο προφανώς..αλλά που το βλέπεις...? Διότι σε μένα δε φαίνεται τπτ....

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την αρνητικη την εβαλα εγω.

Και εξηγουμαι.

 

Δεν ειναι λογικη η σκεψη σου.

"Χρωστας, ελα απο δω και αν δεν πληρωσεις, δεν σου θεωρουμε"

Ουτε στην Ουγκαντα.

 

Η ΔΟΥ δεν ξερει ποιοι χρωστανε?

Αν δεν ξερει δεν το βρισκει σε 1 δευτερολεπτο.???

Η λογικη σου ειναι "Αν δεν εισαι καλο παιζακι δεν θα σου παρω σοκαλατα"

 

1. Ετσι κ αλλιως θα πας στη ΔΟΥ να θεωρησεις ΑΛ για ιδιωτες.

2. Καθε τριμηνο η ΔΟΥ σε ελεγχει. Αν ηθελε, ας μπλοκαρε τα ΑΦΜ οσον χρωστανε ωστε να μην μπορουν πχ να υποβαλλον Φ2.

3. Η επισκεψη στη ΔΟΥ ειναι απλα χαμμενος χρονος.

4. Ωφελουνται εν μερει αυτοι που χρωστανε, αλλα αν υπηρχε ενας απλουστατος ελεγκτικος μηχανισμος, ολα θα ηταν οκ. Το να παω καθε τοσο για να τρυπαω χαρτια μονο αγχος και χασιμο χρονου ειναι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σηκώνει μεγάλη συζήτηση το αν η φορολογική ενημερότητα (με τους περιορισμούς που υπάρχουν ) για τη θεώρηση βιβλίων και στοιχείων, εχει καταφάρει να περιορίσει την φοροδιαφυγή.

Το ίδιο ισχύει και για τα πιστοποιητικά των επιμελητηρίων και των ασφαλιστικών ταμείων . Αυτά τα τελευταία προστέθηκαν ως προαπαιτούμενα για την θεώρηση από το 1993 και εντεύθεν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την εμπειρία μου το 2000 πάω Γερμανία και αγοράζω ένα φορτηγό έχω κάνει το ΑΦΜ μου ευρωπαϊκό , ελέγχει ο Γερμανός αν το ΑΦΜ είναι ένταξη ώστε να μην πληρώσω ΦΠΑ και μου δίνει μια απόδειξη τιμολόγιο από εκτυπωτή Α4 εγώ μέχρι να γυρίσω Ελλάδα με είχαν ζώσει τα φίδια μην τυχόν και γίνει τίποτα αλλά όλα καλά και τώρα το κάνουμε εδώ μετά από 15 χρόνια σχεδόν

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Την αρνητικη την εβαλα εγω.

 

 

Καλά συνάδελφε....μη με πάρεις και από τα μούτρα κιόλας...είπα μακάρι να έχω εγώ λάθος....πάντως η αναφορά νούμερο 4 με καλύπτει.

 

 

 

1. Ετσι κ αλλιως θα πας στη ΔΟΥ να θεωρησεις ΑΛ για ιδιωτες.

 

 

Και στη τελική εφόσον θα πας να θεωρήσεις το μπλοκάκι με τις ΑΠΥ στη ΔΟΥ, γιατί να μη θεωρήσεις ταυτόχρονα και το ΤΠΥ και όποτε το χρησιμοποιήσεις...θα ήταν μεγάλο το βάρος υποθέτω....δλδ είναι για γέλια το όλο θέμα....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την εμπειρία μου το 2000 πάω Γερμανία και αγοράζω ένα φορτηγό έχω κάνει το ΑΦΜ μου ευρωπαϊκό , ελέγχει ο Γερμανός αν το ΑΦΜ είναι ένταξη ώστε να μην πληρώσω ΦΠΑ και μου δίνει μια απόδειξη τιμολόγιο από εκτυπωτή Α4 εγώ μέχρι να γυρίσω Ελλάδα με είχαν ζώσει τα φίδια μην τυχόν και γίνει τίποτα αλλά όλα καλά και τώρα το κάνουμε εδώ μετά από 15 χρόνια σχεδόν

 

Nα συνεχίσω ...... ο Γερμανός δεν είχε ελέγξει τίποτε τότε, εξέδωσε το τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ και μετά από 5 χρόνια περίπου μας έρχεται μια επιστολή από τη Γερμανία ...παρακαλούμε να μας αποστείλετε ......................................προκειμένου να ελέγξουμε τη συναλλαγή .

 

Δηλαδή αν θέλουν βρίσκουν , αν και το ζήτημα δεν είναι να βρούνε μόνο αλλά είναι και να εισπράξουν . (και να εισπράξουν από εκεί που πρέπει και την ώρα που πρέπει ).

 

Και στη τελική εφόσον θα πας να θεωρήσεις το μπλοκάκι με τις ΑΠΥ στη ΔΟΥ, γιατί να μη θεωρήσεις ταυτόχρονα και το ΤΠΥ και όποτε το χρησιμοποιήσεις...θα ήταν μεγάλο το βάρος υποθέτω....δλδ είναι για γέλια το όλο θέμα....

 

 

 

Δεν είναι θέμα γέλιου. Αλλάζει σταδιακά ο τρόπος ελέγχου των φορολογουμένων και γιαυτό σταματάνε οι θεωρήσεις στοιχείων και βιβλίων. Οσα στοιχεία παραμένουν στη θεώρηση , παραμένουν έως την 31/12/2013, μετά από την ημερομηνία αυτή τέρμα οι θεωρήσεις στη ΔΟΥ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Βολεύει το 3φυλλο.

ένα ο πελάτης, ένα ο λογιστής (ή το ντοσιέ σου με τα χαρτιά του έτους), ένα μένει στο στέλεχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.