Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιτελής σκυροδέτηση πλάκας


 

Recommended Posts

Όχι, ούτε ενημέρωση φακέλου χρειάζεται.

Δεν συντελείται αλλαγή της κατασκευής, δεν κατασκευάζεται κάτι διαφορετικό από ό,τι λέει η άδεια, και δεν χρειάζεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η απάντηση απο την Πολεοδομία

 

Εφόσον ο επιβλέποντας προσκομίσει έγκριση του μελετητή για την διαδικασία της καθαίρεσης η οποία μπαίνει στον φάκελο.

 

Ο μελετητής δεν είναι υποχρεωμένος απο τον νόμο να την εγκρίνει εαν θεωρήσει οτι δεν μπορεί να διασφαλίσει τις αρχικές παραδοχές ή οτι υπάρχει κίνδυνος για επιμέρους προβλήματα.

 

Και οι δύο είναι υποχρεωμένοι εγγράφως να ενημερώσουν τον ΚΤΕ.

 

Θα πρέπει ο εργολάβος να τηρήσει τους κανονισμούς περί διάθεσης μπάζων.

 

Συνεχίζω

 

εαν μετα την καθαίρεση χρειαστεί βλητρώματα αυτά θεωρούνται επισκευή/ενίσχυση και πάνε βάση κανονισμού επεμβάσεων. Αυτό είναι θέμα καθαρά του μελετητή.

 

Με λίγα λόγια όπως μου λέει και κάθεται δίπλα μου τα πράγματα μπορούν να γίνουν αρκετά πολύπλοκα ανάλογα την πολεοδομία.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου δεν απαιτειται καν αδιαταραχτη κοπη.

Αφαιρεση του ξυλοτυπου τμηματικα, καθαιρεση και παει λεγοντας.

Στη συνεχεια ξυλοτυπος, σιδερωμα και παλι σκυροδετηση.

Πριν τη σκυροδετηση κοιταμε και τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο επιβλέποντας προσκομίσει έγκριση του μελετητή για την διαδικασία της καθαίρεσης η οποία μπαίνει στον φάκελο.

 

Αυτό μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το εκλάβω.

Ο μελετητής δεν έχει καμία εμπλοκή στην εκτέλεση του έργου και δεν είναι εγκρίνουσα ή αδειοδοτούσα αρχή.

Ο επιβλέπων έχει την αποκλειστική ευθύνη της ορθής εκτέλεσης της μελέτης και διατάσσει την αποξήλωση ή καθαίρεση των τμημάτων που δεν είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Δεν χρειάζεται έγκριση για να το κάνει αυτό, το αντίθετο είναι που απαιτεί έγκριση...

 

Σημειώνω ότι δεν μιλάμε για περιπτώσεις που συνεπάγονται διακοπή των εργασιών... Πχ, αν η οικοδομή είναι στους σοβάδες και διαπιστωθεί καθίζηση ή δομική αστοχία, τα πράγματα ξεφεύγουν από την δικαιοδοσία του επιβλέποντα, αλλά αυτά είναι άλλης κλίμακας θέματα...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

 

...εαν μετα την καθαίρεση χρειαστεί βλητρώματα αυτά θεωρούνται επισκευή/ενίσχυση και πάνε βάση κανονισμού επεμβάσεων.

 

 

Διαφωνώ.

 

 

Με λίγα λόγια όπως μου λέει και κάθεται δίπλα μου τα πράγματα μπορούν να γίνουν αρκετά πολύπλοκα ανάλογα την πολεοδομία.

 

 

Ανάλογα την Πολεοδομία??? Ε τότε, να πάμε με τα κέφια της.... Δεν είναι σωστά ούτε λογικά πράγματα αυτά. Υπάρχει κοινή συνισταμένη οδηγία, που λέγεται νόμος...Ούτε εγκύκλιοι, ούτε αποφάσεις, ούτε οι προσωπικές ορέξεις του κάθε υπαλλήλου....

 

Ακούς εκεί, ανάλογα την Πολεοδομία....Ε τότε, να πάμε να μετοικήσουμε στην περιοχή που έχει την πιο "χαλαρή" Πολεοδομία.....

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την γραμματέα με το τηλέφωνο. Μου λέει οτι εαν στο ημερολόγιο του επιβλέποντα δηλωθεί σαν αστοχία, βλάβη ή βλάβη λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (θεομηνία, σεισμός, κλπ) τα πράγματα αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την γραμματέα με το τηλέφωνο. Μου λέει οτι εαν στο ημερολόγιο του επιβλέποντα δηλωθεί σαν αστοχία, βλάβη ή βλάβη λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (θεομηνία, σεισμός, κλπ) τα πράγματα αλλάζουν.

 

Ροδόπουλε δεν ισχύει αυτό που λες με την καμία.

Ο Κ.Τ.Σ. δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο, απεναντίας μάλιστα προειδοποιεί για αναβολή σκυροδέτησης όταν επικρατούν ειδικές καιρικές συνθήκες.

 

Και σε κάθε περίπτωση όμως, το ότι κόλλησε η βαρέλα δε συνιστά θεομηνία!

Link to comment
Share on other sites

Και σε κάθε περίπτωση όμως, το ότι κόλλησε η βαρέλα δε συνιστά θεομηνία!

 

το αποτέλεσμα πως θα περαστεί στο ημερολόγιο του επιβλέποντα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.