Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΠΟΥ ειναι ο ΣΠΜΕ να τον διαγραψει????

Και να βγαλλει και Δελτιο Τυπου.

Τα καναλια κανουν κρα για κατι τετοια.

 

 

ΥΓ. Μηχανικος τελειοφοιτος καπου αρχες 80. Παιδι της ΝΔ ΚΑΙ Δημαρχος.

Εχει φαει με χρυσα κουταλια. Φαγανε, φαγανε, φαγανε...

"Θα πληρωνομαστε μια φορα το μηνα και θα ερχομαστε καθε βδομαδα να μορφωθουμε???"

Ετσι, ωραιος, αλλα δεν φταις εσυ, οι Μ!@#κες που σε ψηφισαν φταινε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η κάθε γενιά πιστεύω διαμορφώνεται από το κοινωνικό περιβάλλον μέσα στο οποίο ζει και λειτουργεί.

Διαμορφώνεται από την εκπαίδευση

και έρχεται η ώρα - που αν είναι ικανός - διαμορφώνει και το περιβάλλον.

Αλλα δυστυχώς τις τελευταίες δεκαετίες "οι ικανοί" διαμόρφωσαν το περιβάλλον προς την λάθος κατεύθυνση...

 

Ειδικά για την φυλή των μηχανικών που λόγω της φύσης του επαγγέλματος και τις χύμα-αλαλούμ διαδικασίες και νομοθεσίες που διέπουν την δόμηση μέχρι ακόμα και τώρα στη χώρα μας τα πράγματα ήταν και είναι τραγικά γιατί πρέπει να συναλλάσσονται με ένα μεγάλο τμήμα αυτής της κακο-διοίκησης με ότι αυτό συνεπάγεται.

Γιατί εγώ για την φυλή και την φύση του επαγγέλματος του μηχανικού (και της οικοδομής εν γένη)

έχω αντίθετη άποψη?

Ο Μηχανικός είναι το αφεντικό.

Αυτός αν γουστάρει

πετάει με τις κλωτσιές έξω από το εργοτάξιο υπεργολάβους, εργάτες,

βάζει τις φωνές, γενικά γ@μεί και δέρνει μέσα στο γιαπί.

 

Η νομοθεσία είναι απλά το εργαλείο

και το χειρίζεται δεόντως. Αν το εργαλείο - νομοθεσία έχει προβλήματα, είναι περισσότερο προσεκτικός.

ΠΟΥ ειναι ο ΣΠΜΕ να τον διαγραψει????

...

Έλα ντε!..

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σας πραγματικα.

 

Στρουθοκαμηλιζουμε δηλαδη? Εδω το ολο συστημα εχει σαπισει μεχρι το κοκκαλο και εμας μας πειραζει που απλα λεγεται κατι τετοιο δημοσιως?

 

Δηλαδη οταν παιρνουν το μικροφωνο και μας φλομωνουν στις αερολογιες και στα μ@@@@@ες ειναι καλυτερα? (βλ. Παπακωσταντινου και κοκκινη γραμμη αλα Κοκκινοπουλος.)

 

Εγω προσωπικα χαρηκα που ο Ταμηλος τοποθετηθηκε ετσι ωμα. Τουλαχιστον υπαρχει και ενας που μιλησει για ΜΙΑ φορα ειλικρινεστατα εκει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Ταμήλος δεν είναι κάποιος τυχαίος μηχανικός.

Όσο έκανε τα αυθαίρετα ήταν πολιτευόμενος, δήμαρχος, μέλος σε επιτροπές.

Μετά,

λέει πως έκανε αυθαίρετα λες και μας περιγράφει πως άφησε το αυτοκίνητο με αλάρμ πάνω στην λεωφόρο

λες και είναι πταίσμα

 

Τα αυθαίρετα τα έκανε εδώ, στην Ελλάδα, στην χώρα που οι πολίτες της τον εκλέγουν.

Το δικαίωμα στην δόμηση δίδεται και διδόταν από 1923 με νομοθεσίες

γιατί η γη και το περιβάλλον είναι πεπερασμένο αγαθό!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω την αντιδραση σας πραγματικα.

 

Στρουθοκαμηλιζουμε δηλαδη? Εδω το ολο συστημα εχει σαπισει μεχρι το κοκκαλο και εμας μας πειραζει που απλα λεγεται κατι τετοιο δημοσιως?

 

Δηλαδη οταν παιρνουν το μικροφωνο και μας φλομωνουν στις αερολογιες και στα μ@@@@@ες ειναι καλυτερα? (βλ. Παπακωσταντινου και κοκκινη γραμμη αλα Κοκκινοπουλος.)

 

Εγω προσωπικα χαρηκα που ο Ταμηλος τοποθετηθηκε ετσι ωμα. Τουλαχιστον υπαρχει και ενας που μιλησει για ΜΙΑ φορα ειλικρινεστατα εκει μεσα...

 

Μαλλον ψηφοφορος του πρεπει να εισαι.

Δεν εξηγειται αλλιως.

 

Φαντασου αυριο να ψηφιζουν τους ΕΚ και να βγει παλι ο Ταμηλος

"ελα μωρε ΕΚ και μκλς, εχω χτισει εγω, κανενα δεν επεσε, τωρα θα μαθουμε ΕΚ, 4Φ20 πανω-κατω και κολωνες 50*50 με 16Φ20¨"

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry μην το φαντάζεσαι μόνο...εγώ το έχω ακούσει (!!!!), παρόλο που είμαι αρχιτέκτονας, απο συνάδελφο μηχανικό ετών 60(+-)....

 

εχω χτίσει εγω....σιγά τωρα ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ (μαλλον εννοεί ΚΑΝΕΠΕ) και ευρώπες...τόσα χρόνια τίποτα δεν έπεσε....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ να διευκρινίσω από την αρχή ότι με αυτά που έγραψα δεν είχα καμία πρόθεση να υπερασπιστώ κανέναν Ταμήλο και καμία Ταμήλα.

 

Brasco, συμφωνούμε ότι το κοινωνικό περιβάλλον διαμορφώνεται από την εκπαίδευση αλλά πιστεύω συμβαίνει και το αντίθετο, η εκπαίδευση να είναι ανάλογη και του κοινωνικού περιβάλλοντος.

'Οσο για τα γούστα του μηχανικού που είναι το αφεντικό και που όταν γουστάρει στο γιαπί δέρνει και κάνει και ράνει και τα υπόλοιπα που λες, δεν ξέρω τα κιλά σου, αλλά φίλε μου ξανασκέψου το γιατί έχεις να κάνεις με μπετατζήδες αγράμματους πολλές φορές που δεν τους νοιάζει να φάνε και ωμό κρέας όταν τους τύχει η στραβή.

Λοιπόν για να προσγειωθούμε και να μην λέμε πολλά, το μόνο όπλο που έχει στην διάθεσή του ο μηχανικός στην οικοδομή, είναι η παραίτηση του δυστυχώς με ότι αυτό συνεπάγεται για τον ίδιο.

Λέω δυστυχώς γιατί δεν υπάρχει θεσμοθετημένη και εφαρμοστέα διαδικασία δόμησης μέχρι σήμερα από το κράτος μας. Απλά η πολιτεία ρίχνει μέσα στο τσίρκο με τ' άγρια θηρία της οικοδομής τον μπουνταλά μηχανικό να το παίξει θηριοδαμαστής ξεχνώντας να του υπενθυμίσει ότι στο κανονικό τσίρκο εκεί τα θηρία είναι εκπαιδευμένα, όπως κάποτε ανέφερε σε ένα άρθρο του και ο καθηγητής Θ. Τάσιος. Γι αυτό και οι άστοχες εξάρσεις μαγκιάς.

Για το ότι η νομοθεσία πρέπει να είναι ένα απλό εργαλείο ειδικού χειρισμού θα συμφωνήσω, απλά θα πω ότι είναι λίγο χύμα γραμμένη και διασκορπισμένη στα 4 σημεία του ορίζοντα και ξοδεύουμε τον περισσότερό μας χρήσιμο χρόνο να την ερμηνεύσουμε ο καθένας για λογαρισμό του.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.