Μετάβαση στο περιεχόμενο

ZaXoYs

Recommended Posts

Allobar μου κανει μεγαλη εντυπωση το οτι εισαι Ελλαδα. Προλαβαινεις να πας στο αεροδρομιο να παρεις την πρωτη πτηση για Καρακας.

 

Ολα σου τα μηνυματα βγαζουν εναν ρομαντισμο ο οποιος ομως απεχει μιλια απο την κοινωνικη πραγματικοτητα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συμπέρασμα είναι ένα συνάδελφοι ότι δεν μπορούμε να λάβουμε υπόψη μας αυτό το ΤΕΕ και ειδικότερα τις προτάσεις του γατί είναι εκτός πραγματικότητας!!!

Συνάδελφε CNA η ΕΕΤΕΜ είμαι εγώ και εσύ...αν εσύ δεν πας να ταρακουνήσεις το πρόεδρο του Τοπικού Τμήματος δεν...δεν.... μη περιμένεις αποτέλεσμα. Στην συγκέντρωση στην Αθήνα το Δεκέμβρη στο ΥΠΕΚΑ είχες κατέβει; Μην περιμένετε να λυθούν τα προβλήματα δια μαγείας. Δεν θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

@ thodoris.

Αγαπητέ μου φίλε. Η σημερινή κοινωνική πραγματικότητα είναι μια εικονική πραγματικότητα που έχουμε δημιουργήσει οι ίδιοι και η οποία όπως βλέπεις γύρω σου είναι τόσο προβληματική που αυτοκαστρέφεται και καταρρέει. Με αυτή τη λογική μπορείς να με πεις ρομαντικό, οραματιστή ή ότι άλλο θες. Αυτές είναι ιδιότητες που με τιμούν και ενυπάρχουν παράλληλα με το ρεαλισμό και τη συνείδηση της πραγματικότητας. Ρεαλισμός, κατά τη γνώμη μου, είναι να έχει συνειδητοποιήσει κανείς ότι το υπάρχον σύστημα καταρρέει.

 

Απεναντίας θα προβληματιζόμουν αν μου έλεγες ότι είμαι απόλυτα συμβιβασμένος με την κοινωνική πραγματικότητα του σήμερα. Θεωρώ πως η αλλαγή αυτής της πραγματικότητας είναι ζητούμενο για όλους μας σήμερα. Τώρα αν εσύ ανήκεις σε αυτούς τους λίγους που επιθυμούν τη διατήρηση της σημερινής κατάστασης, θα έλεγα ότι μάλλον ανήκεις στους βολεμένους γιατί αν δεν ανήκεις σε αυτούς τότε κάτι δεν πάει καλά με σένα.

 

Υ.Γ. όσο για το Καράκας αν μου κάνεις τα εισιτήρια φεύγω με ευχαρίστηση για ένα ταξίδι. Είναι το πάθος μου να ταξιδεύω σε άλλες κοινωνίες και πολιτισμούς. Το κάνω συχνά καθώς με βοηθά να βλέπω πιο αντικειμενικά και τη χώρα μου και τον εαυτό μου. Σε συμβουλεύω να το κάνεις κι εσύ μήπως και ανοίξει λίγο το μυαλό σου.

Edited by Allobar
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή με το πρώτο σου μήνυμα , μπορούσε να προκληθεί παρεξήγηση . Με το δεύτερο σου , το διόρθωσες .

Τώρα γιά το τι ζητάνε οι πτυχιούχοι , μπορείς να απαντήσεις και εσύ με τα παλαιότερα σχόλια σου που έλεγες ότι καλά έκαναν οι συνάδελφοι σου ΜΠΔ και πήρανε τα δικαιώματα του ΜΜ που απολαμβάνεις και εσύ .

 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου που πήρατε τα δικαιώματα , διότι το λάθος ήταν του κράτους που επιτρέπει σε καθηγητάδες να κάνουν ότι γουστάρουν , μόνο γιά την πάρτη τους , χωρίς να νοιάζονται γιά τα παιδιά και ιδρύουν σχολές με περίεργους τίτλους χωρίς ΕΔ .

Ηδη πάλι το προβληματικό τμήμα της Κοζάνης , που ξεκίνησε από μηχανικούς διεργασιών , έγινε ΜΜ και τώρα το ξανακάνουν ΜΠΔ , γιατί θα υπάγεται στο ΑΠΘ και δεν μπορεί το ΑΠΘ να έχει 2 ΜΜ .

 

Γελοιότητες στον ύψιστο βαθμό .

 

Από την άλλη ποτέ οι πτυχιούχοι ανώτερης εκπαίδευσης δεν ήταν "μεσαία στελέχη"

Η τεχνική εκπαίδευση είχε τις 3ετείς σχολές μαθητείας που ήταν μετά το δημοτικό , παράλληλα με το γυμνάσιο , τις μονοετείς η 2ετείς σχολές τεχνιτών που πήγαιναν οι απόφοιτοι των πρώτων και οι απόφοιτοι 3ης γυμνασίου και μετά ήταν οι περίφημες 3ετείς σχολές εργοδηγών που πήγαιναν επίσης οι απόφοιτοι της τρίτης γυμνασίου .

 

Αυτές οι σχολές ήταν οι σχολές μεσαίων στελεχών .

 

Οι σχολές που πήγαινες με πανελλήνιες εξετάσεις με απολυτήριο 6ταξίου γυμνασίου , ήταν σχολές πάντοτε υψηλών απαιτήσεων , είτε κάποτε λέγονταν ανώτερες , είτε λέγονταν ανώτατες .

 

Επίσης το λογικό θα ήταν οι εισακτέοι στις ανώτερες να ήταν περισσότεροι από τους εισακτέους στις ανώτατες και όχι το αντίστροφο .

 

Στην χώρα έχουμε διαχρονικά πολλές στρεβλώσεις , οι οποίες δυστυχώς συνεχίζονται και σήμερα .

Ενα παράδειγμα είναι ο τομέας υδραυλικών έργων του ΕΜΠ που πέταξε στον τίτλο και το ονοματάκι "και περιβάλλοντος" , ενώ δεν κάνει κανένα βιολογικό μάθημα .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ένα συνάδελφοι ότι δεν μπορούμε να λάβουμε υπόψη μας αυτό το ΤΕΕ και ειδικότερα τις προτάσεις του γατί είναι εκτός πραγματικότητας!!!

Συνάδελφε CNA η ΕΕΤΕΜ είμαι εγώ και εσύ...αν εσύ δεν πας να ταρακουνήσεις το πρόεδρο του Τοπικού Τμήματος δεν...δεν.... μη περιμένεις αποτέλεσμα. Στην συγκέντρωση στην Αθήνα το Δεκέμβρη στο ΥΠΕΚΑ είχες κατέβει; Μην περιμένετε να λυθούν τα προβλήματα δια μαγείας. Δεν θα γίνει....

 

Πρέπει να έχουμε αποσαφηνίσει στο μυαλό μας ότι η ποιότητα της εκάστοτε διοικούσας επιτροπής ή του εκάστοτε διοικητικού συμβουλίου δεν αντανακλά την ποιότητα του κάθε διπλωματούχου προσωπικά. Μπορεί ο κάθε διπλωματούχος ξεχωριστά να είναι 10 φορές καλύτερος από τον Πρόεδρο του ΤΕΕ αλλά η δεξαμενή ηγετών να είναι τόσο περιορισμένη που να μην έχει άλλες επιλογές. Όταν λοιπόν λες "απορώ πως ανέχονται τέτοιο Προεδρείο" ως έναν βαθμό προσβάλλεις προσωπικά τον καθέναν από αυτούς το οποίο οδηγεί με την σειρά του σε ανούσιες αντιπαραθέσεις. Ας μένουμε στην ουσία των πραγμάτων λοιπόν.

 

Στην συγκέντρωση στο ΥΠΕΚΑ δεν είχα κατέβει καθώς αφενός είμαι 500+ χιλιόμετρα μακριά και αφετέρου τα οικονομικά της εποχής αποτελούν πολλές φορές σημαντική τροχοπέδη.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι πρέπει άμεσα η διοίκηση να εκδώσει Επαγγελματικά Δικαιώματα σύμφωνα με πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ κύριοι.

Εάν δε το κάνει σε εύλογο χρονικό διάστημα τότε θα πρέπει να κινηθούμε νομικά!

Σε καμία περίπτωση δεν έχω στόχο να θίξω τους συναδέλφους Διπλωματούχους με τους οποίους συνεργάζομαι άψογα και διατηρώ και προσωπικές σχέσεις με πολλούς απ' αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

 

Ενα παράδειγμα είναι ο τομέας υδραυλικών έργων του ΕΜΠ που πέταξε στον τίτλο και το ονοματάκι "και περιβάλλοντος" , ενώ δεν κάνει κανένα βιολογικό μάθημα .

 

 

Ένα σχόλιο χωρίς να βγούμε off-topic.

 

Ο τομέας υδραυλικών ΕΜΠ επιτέλους εκσυγχρονήστηκε μετά από δύσκολο αγώνα και αντιρρήσεις και πρόσθεσε στο τίτλο του το 'περιβάλλον' για να ενσωματώσει το environmental engineering που διδάσκεται στη σχολή και αφορά σε επεξεργασίες λυμάτων, υγειονομική τεχνολογία, περιβαλλοντική τεχνολογία κ.α. και σε προπτυχιακό και πολύ περισσότερο σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Έτσι κατάφερε περισσότερο να πλησιάσει στη παγκόσμια τάση του πολιτικού μηχανικού να θεραπεύσει το τομέα της περιβαλλοντικής τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Και οι άμοιροι οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος τι ρόλο παίζουν; οι μακάκες της υπόθεσης είναι;

 

Δηλαδή το κάθε τμήμα αποφασίζει από μόνο του ποιο τομέα θα θεραπεύει και που θα επεκταθεί;

 

Αστο, τα έχουμε μπλέξει τόσο που πλέον δεν ξεμπλέκονται τα πράγματα..

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Π.χ. Στην Γερμανια οπου και εκει υπαρχουν τα αντιστοιχα ΤΕΙ, οι αποφοιτοι τους δεν εχουν δικαιωματα στις μελετες και τις αδειοδοτησεις, εχουν δικαιωματα πανω στην κατασκευη και την παραγωγη αλλα και εκει με περιορισμους (τεχνικους και με βαση τον προυπολογισμο του εργου).

 

Είσαι λάθος 1000%. Στη Γερμανία τα αντίστοιχα ΤΕΙ δίνουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με των πανεπιστήμιων. Δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός. Απλά εκεί οι εργοδότες ψάχνουν ποιος είναι ο πιο κατάλληλος για τη δουλειά και όχι ποιος μπορεί να υπογράψει τη δουλειά.

 

Τέσπα, όπως είπαν όλοι δεν αξίζει να μιλάμε για αυτό. Το θέμα είναι ότι το ΤΕΕ σε όποιον έχει τη παραμικρή ιδέα του τι γίνετε έχει ξεφτυλιστεί εντελώς με αυτή την έκθεση. Μάλλον όμως επειδή αυτούς τους έχει χαμένους ήδη, στοχεύει σε αυτούς που δεν έχουν ιδέα τι θα πει ΤΕΕ και τι πραγματικά ισχύει για τα ΤΕΙ, που δυστυχώς είναι και η πλειοψηφία...

Link to comment
Share on other sites

Ένα σχόλιο χωρίς να βγούμε off-topic.

 

Ο τομέας υδραυλικών ΕΜΠ επιτέλους εκσυγχρονήστηκε μετά από δύσκολο αγώνα και αντιρρήσεις και πρόσθεσε στο τίτλο του το 'περιβάλλον' για να ενσωματώσει το environmental engineering που διδάσκεται στη σχολή και αφορά σε επεξεργασίες λυμάτων, υγειονομική τεχνολογία, περιβαλλοντική τεχνολογία κ.α. και σε προπτυχιακό και πολύ περισσότερο σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Έτσι κατάφερε περισσότερο να πλησιάσει στη παγκόσμια τάση του πολιτικού μηχανικού να θεραπεύσει το τομέα της περιβαλλοντικής τεχνολογίας.

Λυπάμε φίλε μου , αλλά περιβάλλον με ένα μάθημα χημείας και ένα μάθημα οικολογίας δεν κάνεις .

Αλλωστε αφού κάνουν και ένα μάθημα οικονομικών και ένα μάθημα φιλοσοφίας , θα μπορούσαν να ασκούν και τα αντίστοιχα επαγγέλματα ?

 

Είναι μιά κλασσική λογική των καθηγητών , "τα κάνω όλα και ΜΕ συμφέρει" .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.