Μετάβαση στο περιεχόμενο

ZaXoYs

Recommended Posts

Κι εγώ μαζί σου! Πες μου πότε, που κι έρχομαι με το φτυάρι μου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιά τις ΑΣΤΕΜ-ΚΑΤΕΕ είχαν εκδοθεί ΕΔ το 1973 που καταργήθηκαν αργότερα ως χουντικά . 8-)

Παρέμειναν όμως τα ΕΔ των υπομηχανικών του 1972 , παρ' ότι και αυτά χουντικά ήταν . :mrgreen:

 

Οι νόμοι όμως προβλέπουν το ενιαίο πτυχίο γιά όλους . Αλλωστε ο ΚΑΝΑ που ήταν υπομηχανικός συνταξιοδοτήθηκε και πρέπει να ήταν από τους τελευταίους . Οι τελευταίοι λογικά θα συνταξιοδοτηθούν σε 2-3 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βλέπω το δέντρο και να χάνω το δάσος αλλά αυτή ενέργεια του ΤΕΕ μου φαίνεται μια απέλπιδα προσπάθεια για νέους ''πελάτες'', καθώς η κατακόρυφη μείωση εγγραφης νέων μελών στο ΤΕΕ και κατ' επέκταση στο ΤΣΜΕΔΕ έχει προκαλέσει προβλήματα.

Ρε συνάδελφοι ΤΕ είστε σίγουροι πως θέλετε να γίνετε διπλωματούχοι; Δεν βλέπετε εμάς,την πιο ακριβή ασφάλεια πληρώνουμε για να απολαμβάνουμε τις ίδιες υπηρεσίες με όλους τους υπόλοιπους, άνεργοι δεν μπορούμε να θεωρηθούμε, τις ίδιες δουλειές μοιραζόμαστε άρα ποιο το νόημα; :mrgreen:

Edited by Van_pan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επαγγελματικά δικαιώματα πάνω κάτω τα ίδια έχουμε άρα ποιο το νόημα; :mrgreen:

 

Δυστυχώς έχεις πέσει και εσύ θύμα της προπαγάνδας του ΤΕΕ. Οι Μηχανικοί ΤΕ δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα! Υπάρχει 1 μισοακυρωμένο ΠΔ για τους δομικους, υποδομών και τοπογράφους, που συνήθως πρέπει να κινηθείς δικαστικά για να κάνεις τα πιο απλά πράγματα. Οι υπόλοιποι δεν έχουμε καν αυτό...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Στο σχεδιο ΑΘΗΝΑ, το τμημα μηχανολογω μηχανικων του Πανεπιστημιου Δυτικης Μακεδονιας γινεται "Μηχανολογων μηχανικων (μηχανικων παραγωγης και διοικησης)" . Τι κουλο ειναι παλι τουτο;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις πέσει και εσύ θύμα της προπαγάνδας του ΤΕΕ. Οι Μηχανικοί ΤΕ δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα! Υπάρχει 1 μισοακυρωμένο ΠΔ για τους δομικους, υποδομών και τοπογράφους, που συνήθως πρέπει να κινηθείς δικαστικά για να κάνεις τα πιο απλά πράγματα. Οι υπόλοιποι δεν έχουμε καν αυτό...

 

Επειδή κατάλαβα αμέσως πως η λέξη "επαγγελματικά δικαιώματα" είναι κόκκινο πανί για πολλούς ΤΕ θα παρατήρησες πως πριν ακόμα μου απαντήσεις παράφρασα αυτό που ήθελα να γράψω.. Δεν έχω σκοπό διαξιφισμού και ούτε προφανώς είμαι θυμα προπαγάνδας (δόξα τω θεώ μπορώ να κρίνω πράγματα και καταστάσεις). Γνωρίζω επίσης και την αγορά εργασίας, όπου όλοι τα κάνουν όλα ασχέτως υποβάθρου ή ειδικότητας και αυτό δεν το λέω για να κατηγορήσω μόνο τους ΤΕ (αφού τους το επιτρέπουν καλά κάνουν) αλλά και τους αντίστοιχούς ΠΕ. Συγκεκριμένα στα του οίκου μου, μου φαίνεται παράλογο ο ΠΕ Τοπογράφος να υπογράφει αρχιτεκτονικά ή στατικά και αντίστοιχα ο ΠΕ/ΤΕ Πολιτικός τοπογραφικά.. Όπως και να το κάνουμε όμως δημιουργήθηκαν σχολές ΤΕΙ για άλλους σκοπούς αλλά εξελίχθηκαν τελείως διαφορετικά, εξ ου και η έλλειψη ΕΔ. Τώρα οι παράγοντες που φταίνε για αυτό είναι πολλοί και σύνθετοι, σίγουρα όμως και η ίδια η νοοτροπία μας φταίει...

Edited by Van_pan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ανοίξουμε αυτή τη κουβέντα. Δεν έχει νόημα να μιλάμε για ποιες δουλειές μοιραζόμαστε σήμερα στη κρίση αλλά και ποιες δε μοιραζόμασταν πριν στα καλά χρόνια. Ας μείνουμε στο ότι τα ΤΕΙ από τον ιδρυτικό νόμο τους το 1983 προέβλεπαν πως οι απόφοιτοι τους θα έχουν επαγγελματικά δικαιώματα το αργότερο το 1986 και εν έτη 2013 οι Μηχανικοί ΤΕ ακόμα δεν έχουμε.

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.