Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

και συμπληρωνω, οταν τρυπησε ο θερμοσιφωνας μου καλεσα τον υδραυλικο γιατι τον ειχα πραγματικα αναγκη και οχι γιατι το επεβαλε καποια εγκυκλιος του υπεκα, 

και μου προσεφερε μια απτη ηπηρεσια διχως την οποια θα εζεχνα.

 

ασχολουμενος με τα πεα χανω σιγα-σιγα οτι γνωσεις αποκομισα εργαζομενος 15 χρονια σε γραφειο ε ταξης, εισαγοντας ανουσιες μετρησεις στο μαυρο κουτι τεεκενακ, γιατι αυτη η ψυχοφθορα διαδικασια με απομακρυνει απο το επαγγελμα του μελετητη μηχανικου.

και ειναι πραγματικα αστειο (ή τραγικο)  οταν βαζω σεναριο εξοικονομησης σε μαγαζι χωρις Καμια εγκατασταση επειδη το επιβαλει ο κενακ

εξοικονομηση απο το τιποτα στο τιποτα = τιποτα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχοντας ακόμη ένα πρόγραμμα σαν το "Εξοικονομώ" να τρέχει (με τα όποια προβλήματα του):

 

  • Οι πωλήσεις στις σόμπες υγραερίου πραγματοποιούν έως και πενταπλάσιες πωλήσεις από ό,τι τα τελευταία χρόνια. Υπερδιπλάσια αύξηση πωλήσεων στις ξυλόσομπες. 20% άνω τα inverter.  Διπλασιασμός σε σόμπες αλογόνου, θερμοπομπούς και καλοριφέρ λαδιού. Αύξηση 20-25% στις σόμπες πετρελαίου. Πηγή.
  • Μείωση της ζήτησης των μονωτικών προϊόντων στην ελληνική αγορά. Πηγή.

 

Είναι λογικό το παραπάνω; Μήπως τελικά έχει χρησιμότητα ένα σωστό ΠΕΑ μαζί με 2-3 κουβέντες που θα ακούσει ο ιδιώτης;

Link to comment
Share on other sites

Η μείωση της ζήτησης μονωτικών είναι άμεσα συνδεδεμένη με την οικοδομική δραστηριότητα που είναι κάτω του μηδενός......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και συμπληρωνω, οταν τρυπησε ο θερμοσιφωνας μου καλεσα τον υδραυλικο γιατι τον ειχα πραγματικα αναγκη και οχι γιατι το επεβαλε καποια εγκυκλιος του υπεκα, 

και μου προσεφερε μια απτη ηπηρεσια διχως την οποια θα εζεχνα.

Αλλάζει όμως κάτι στο αποτέλεσμα? Αναφέρομαι στο σκότωμα των αμοιβών των ΠΕΑ. Έχει δηλαδή στο τέλος κάποια διαφορά στο αν κάποιος ζητάει μια υπηρεσία από μόνος του και αν τη ζητάει επειδή του την επέβαλλε κάποια εγκύκλιος? Αν όλοι οι μηχανικοί τηρούσαν ελάχιστη πχ 300 ευρώ ακατέβατα, όλοι αυτοί οι ιδιώτες που βρήκαν και έκαναν τη δουλειά τους με 50 ευρώ, υπήρχε περίπτωση τελικά να μην έσκαγαν το 300άρι?

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς και έχει. Γιατί το ένα πρόκειται για μια ουσιαστική υπηρεσία που θα πρέπει να έχει και απτό αποτέλεσμα: Δηλαδή να φτιαχτεί ο θερμοσίφωνας και να μην ξαναχαλάσει. Ενώ για το ΠΕΑ ο σκοπός του είναι η υποβολή στην εφορία...και μετά τέλος!!!! Εγώ θεωρώ δε, όπως έχω ξαναπεί ότι υποτιμούμε τους εαυτούς μας ως επιστήμονες, βάζοντας ελάχιστα όρια σε τιμές για υπηρεσίες άνευ ουσιαστικής σημασίας (πλην φυσικά των ΠΕΑ που γίνονται για τα προγράμματα του εξοικονόμηση κατ' οίκον στα οποία και εκεί τα αποτελέσματα είναι ελεγχόμενα όσον αφορά την ορθότητα τους).

 

Είμαστε μηχανικοί το τονίζω...εμείς φτιάξαμε αεροπλάνα, δρόμους, πλοία, κτίρια, γέφυρες, φράγματα, διευρύναμε τα όρια της ανθρωπότητας και καθόμαστε να συζητάμε για την αξία του ΠΕΑ και αν πρέπει να βάλουμε ελάχιστη τιμή....

Αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα της επιβίωσης. Αλλά άλλο αυτό και άλλο η προσπάθεια μας να αναβαθμίσουμε ένα προιόν χωρίς ουσιαστική χρησιμότητα στην πλείστη των περιπτώσεων....

Τέλος πάντων, αυτή είναι η δική μου άποψη, μπορεί και να σφάλλω...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος αν δεν απαιτούνταν το ΠΕΑ από τις εφορίες, πόσοι θα έμπαιναν στη διαδικασία να βγάλουν για την ιδιοκτησία τους.

Προφανώς κανένας.

 

Δυστυχώς οι τιμές πήγαν εκεί που πήγαν (από εμάς τους ίδιους), και όταν βγάζεις σε κάποιον ΠΕΑ με 150€ (γιατί ας μη γελιόμαστε, θέλει δουλειά για να βγει ένα σωστό ΠΕΑ και να μη βάζεις ό,τι να ναι τιμές) και μαθαίνει μετά από τον γείτονα ότι έβγαλε με 50 και 70€, σε θεωρεί και απατεώνα και καιροσκόπο.

 

Εγώ σε όσους ιδιοκτήτες προσπάθησα να εξηγήσω τι συμβαίνει με τα ΠΕΑ και να τους δείξω πάνω-κάτω τι γράφει το χαρτί, κανένας δεν κάθησε να ασχοληθεί γιατί όλοι το βλέπουν σαν χαράτσι.

 

Και καθώς το βλέπουν σαν χαράτσι, θα πάνε στον πιο φθηνό γιατί δε τους νοιάζει καν τι γράφει μέσα.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ας μη βλέπουμε το ΠΕΑ σα μια υπηρεσία που προσφέρεται από το μηχανικό προς το ιδιώτη, όπως συμβαίνει σε μια μελέτη οικ. άδειας.

 

Είναι μια υπηρεσία που την απαιτεί το δημόσιο από τους ιδιοκτήτες. Ο επιθεωρητής παίζει ένα <<ενδιάμεσο>> ρόλο. Εκπροσωπεί τα <<συμφέροντα>> του δημοσίου και όχι του ιδιοκτήτη. Δηλαδή πρέπει να αποτυπώσει την ενεργειακή συμπεριφορά του κτιρίου με αντικειμενικότητα και ανιδιοτέλεια, άσχετα αν ο ιδιοκτήτης θέλει κάτι άλλο.

 

Μπορούμε να συζητάμε για το αν αυτή η διαδικασία είναι άνευ νοήματος ή δε γίνεται με τις σωστές παραδοχές. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Για το αν είναι περιττή η διαδικασία αυτό αφορά τους ιδιοκτήτες και το κράτος. Μπορούμε βέβαια να τους ενημερώνουμε για τα πλεονεκτήματα της επιθεώρησης αλλά εν τέλει δεν εξαρτάται από εμάς να τους πείσουμε και δεν έχω καμιά όρεξη να στεναχωριέμαι αν δεν το κατάφερα.

Το ΠΕΑ είναι υποχρέωση του Ελληνικού κράτους απέναντι στους ευρωπαϊκούς νόμους.

 

Μπορούμε να το δούμε ότι είναι κάτι ανάλογο με τους συμβολαιογράφους.

Αν γκρινιάζει ο ιδιοκτήτης που για να πουλήσει ένα χωράφι απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη ενώ αυτός θα προτιμούσε να κλείσει τη δουλειά στο καφενείο και στο μιλητό είναι κάτι που θα απασχολούσε τον συμβολαιογράφο;

Θα κοιτάξει να εξυπηρετήσει τον πελάτη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να αυξήσει την πελατεία του, ίσως του εξηγήσει ότι το κράτος δεν είναι μπάχαλο να αναγνωρίζει δουλειές του καφενείου αλλά δεν θα το πολυσυζητήσει και δεν θα αγχωθεί για το αν ο πελάτης θεωρεί το συμβόλαιο <<πεταμένα λεφτά>>.

Αυτό που ξέρει καλά ο συμβολαιογράφος είναι ότι η πράξη είναι δημόσιο έγγραφο και οι ευθύνες του είναι πρωτίστως απέναντι στο δημόσιο.

 

Λίγο παρατραβηγμένο ίσως αλλά αυτό νομίζω ότι είναι το νόημα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος αν δεν απαιτούνταν το ΠΕΑ από τις εφορίες, πόσοι θα έμπαιναν στη διαδικασία να βγάλουν για την ιδιοκτησία τους.

Προφανώς κανένας.

 

Εννοείται κανένας, για ποιον λόγο άλλωστε? Κάποιος με στοιχειώδες γνώσεις μπορεί να καταλάβει ότι το σπίτι του κατασκευασμένο από το 70, με αλουμίνια μονά, χωρίς μόνωση, είναι ακλύτερα να βάλει 2πλά τζάμια ή να κάνει θερμομώνωση. Το ξέρει.....Δεν χρειάζεται κανένα χαρτί και υπολογισμούς να του το πεί..Οποιος έχει το αναβαθμίζει, όποιος δεν έχει σταματάει και την θέρμανση και κάθεται με μπουφάν μέσα το χειμώνα. Τι να λέμε τώρα?

 

Εχετε καταλάβει ότι δεν υπάρχουν λεφτά στον κόσμο? Πόσο μάλλον για υπηρεσίες που επιβάλλονται από το κράτος και στην ουσία δεν του χρησιμεύουν. Ο άλλος έχει ένα σπιτάκι να νοικιάζει, τι τον νοιάζει αν έχει ξυλινα ή μεταλλικά. Το νοίκι να μπαίνει να βουλώνει τρύπες.

Μην ακούω για ελάχιστη σε ΠΕΑ 300, γιατί ο κόσμος δεν έχει και δεν πρόκειται να τα δώσει. Αμα δεν το βλέπαμε από την πλευρά του μηχανικού, θα σας άρεσε να ερχόταν κάποιος και να σας έλεγε σκάστε 300 για να προχωρήσει η διαδικασία με την εφορία? Τι θα λέγατε?

Link to comment
Share on other sites

δε το λες καλά Ίκαρε

όταν ο άλλος καίγεται θα τα δώσει

δεν έχει ; 

θα βρει

έχει ο κολλητός μου ασφαλιστικό γραφείο

ξέρεις πόσοι το παίζαν μάγκες και κυκλοφορούσαν ανασφάλιστοι ή δε πλήρωναν τα συμβόλαια που παράλαμβαναν ;

όταν όμως τους γραφαν, κλαίγανε και σε μισή ώρα τα βρίσκανε τα λεφτά και παρακαλάγαν για αναδρομική κάλυψη

πόσο μάλλον όταν στη τελική ο άλλος (ο οιοσδήποτε άλλος) έχει και να λαμβάνει από το ΠΕΑ

το 300άρι το θεωρώ και εγώ υπερβολικό, αλλά ας κρατάγαμε όλοι τις "νόμιμες" και θα σου λεγα εγώ 

δε κατάλαβα, ας πληρώσει και ο άλλος ένα μίσθιο για το ΠΕΑ (κακώς υπάρχει το ΠΕΑ για υφιστάμενα κτίσματα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση)

εγώ όποτε πήγα σε δικηγόρο, τα έσκασα για να μιλήσω μαζί του

πάω προχτές σε έναν πελάτη, και του λέω θέλει αυτό κι αυτό το χαρτί

του έκανα πυρασφάλεια, χωρίς να χρεώσω κάτι, γιατί είναι πελάτης του γραφείου μας, και δεν απαιτείται υπογραφή δική μου, οπότε έκανα χάρη

του λέω θέλει και ένα χαρτί από τη ΔΕΗ ότι ηλεκτροδοτείται από τότε κλπ κλπ

και ξέρεις τι γυρνάει και μου λέει ;

- δε πας εσύ να το πάρεις που έχεις και μηχανή ;

 

τράβα πες κάνα τέτοιο σε κάναν γιατρό (δε πετάγεσαι ρε μάστορα μέχρι το φαρμακείο να μου πάρεις τα χαπάκια μου ; ), να δούμε γέλια που θα κάνουμε μετά όλοι μαζί 

μόνο στο ΠΕΑ υποβιβάζουμε τον εαυτό μας ; 

παντού δυστυχώς, από τη πρώτη μέρα που ξεκινήσαμε να δουλεύουμε, και παίρναμε λιγότερα από ότι έπαιρνε αυτός που μάζευε δίσκους στα Goody's  (και δεν είναι ρατσιστικό το σχόλιο, νομίζω όλοι καταλαβαίνουν τι εννοώ)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω για ελάχιστη σε ΠΕΑ 300, γιατί ο κόσμος δεν έχει και δεν πρόκειται να τα δώσει. Αμα δεν το βλέπαμε από την πλευρά του μηχανικού, θα σας άρεσε να ερχόταν κάποιος και να σας έλεγε σκάστε 300 για να προχωρήσει η διαδικασία με την εφορία? Τι θα λέγατε?

Δεν θα μου άρεσε αλλά εννοείται θα τα έσκαγα. Υπάρχει κανείς που για να αποφύγει να πληρώσει το ΠΕΑ θα προτιμούσε να αφήσει ένα διαμέρισμα ξενοίκιαστο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.