Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω ενα ακινητο τρογλη....... τσιγαροχαρτο τζαμι , καλαμωτα κουφωματα, βιομηχανικο δαπεδο - μη γελας εχω δει βιομ σε σπιτι οροφου -

και κατασκευη 3 γουρουνακια, φως μονο απο φωταγωγους

 

αν η αναγκες μου ειναι να το νοικιασω 1000/τμ τοσο θα το νοικιασω.... ποιος θα μου επιβαλλει εμενα ανωτατο οριο ενοικιου

σουηδια δε γιναμε και ας ηθελε να μας κανει

 

αξια χαρτιου? δε χρειαζεται να μας πει κανεις... κει οι ανθρωποι δεξερουν τι σημαινει ενα κομματι αγγλιας να ναι ιδιοκτησια καποιου μπομπολα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα επαναλάβω αυτό που είπαν κάποιοι συνάδελφοι, ότι όσες καταγγελίες και να γίνονται, όσο και να στολίζουμε τα ΠΕΑ, αν ο κόσμος πιστεύει ότι είναι ένα άχρηστο κ@λόχαρτο για να έχουν δουλειά οι μηχανικοί (και ας το παραδεχτούμε, ως ένα σημείο έχουν δίκιο), ο εξευτελισμός του θα πάει μέχρι εκεί που δεν φτάνει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το τυπικο χαρτι-σχεδιο ΔΕΗ, ο κοσμος το θεωρει σημαντικο και το χρυσοπληρωνει;;;;;;..οσο σημαντικο και να το θεωρησει το ΠΕΑ ,αν το βρισκει τζαμπα απο κει θα το παιρνει.........αλλωστε αν παρουμε ως θεσφατο, τι θεωρει ο κοσμος , ολα αχρηστα ειναι........θεωρω οτι πρεπει να γινετε καταγγελια σε οσους παριστανουν τους επιθεωρητες, καταγγελια σε οσους στελνουν φοιτητες να τα κανουν και σε οσους διαλυουν το επαγγελμα μας...................

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι που είναι άχρηστο είναι.....Τι νόημα έχει το ΠΕΑ στα παλιά σπίτια πχ...το 90% είναι κατηγορία Η. Ε και? Λες και ο άλλος δεν ξέρει ότι δεν έχει μόνωση ή καλά κουφώματα, ή καλοσυντηρημένα Η/Μ...Το ΠΕΑ θα του το πει και αυτός θα το κάνει.... Ετσι και αλλιώς να το νοικιάσει θέλει ή είναι είς γνώση του.

Link to comment
Share on other sites

όταν μπει στις αγγελιες θαχει ΝΟΗΜΑ.....

 

 

θελει να νοικιασει καποιος......ηλεκτρολογος πιστοποιητικο για ρολοι γιατι τοχε κοψει 250 ευρω

ΠΕΑ στην καλυτερη 123 ευρω !!!

 

ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ αλλα πιστευω οτι ειμαι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ αχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

@savas76

Σωστό κι αυτό, αλλά υπάρχει και κάτι ακόμα. Το ξέρει, το καταλαβαίνει ο κόσμος πως το σπίτι του είναι τρύπιο βαρέλι ενεργειακά. Δεν ξέρει το πόσο. Πάμε εμείς, του βγάζουμε ένα ΠΕΑ, γιατί θέλει να το πουλήσει ή να το νοικιάσει, και του λέμε τόσο είναι. Ωραία και; Τι να το κάνει αν δεν έχει τα φράγκα για να το αναβαθμίσει/θωρακίσει; Με τι θα το κάνει; Με τα ψίχουλα που παίρνει, αν παίρνει και δεν μπορεί να βγάλει το μήνα; Κι εγώ ξέρω πως το σπλιτάκι που έχω είναι ενεργοβόρο και τα τζάμια μου θα ήθελα να είναι ενεργειακά και τα κουφώματα με θερμοδιακοπή και η μόνωση δεν είναι αυτή που θα 'πρεπε και και και.... και φράγκα δεν έχω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το τυπικο χαρτι-σχεδιο ΔΕΗ, ο κοσμος το θεωρει σημαντικο και το χρυσοπληρωνει;;;;;;.

 

Δεν ξέρω αν το έχει πάρει κανείς χαμπάρι, αλλά έξω από το υποκατάστημα της δεη στο κέντρο αθήνα μοιράζουν καρτελακία 3-4 τύποι (διαφορετικό μαγαζί ο καθένας) που διαφημίζουν πιστοποιητικά ηλεκτρολόγου δεη από 50 ευρώ. Και να φανταστεί κανείς ότι μας είχαν πρήξει στην τρομοκρατία ότι τα νέα πιστοποιητικά ηλεκτρολόγου θέλουν ειδικά μηχανήματα και μετρήσεις και θα κοστίζουν 200-300 ευρώ το καθένα.

 

Επομένως ΟΥΤΕ το τυπικο χαρτι-σχεδιο ΔΕΗ ο κοσμος ΔΕΝ το θεωρει σημαντικο και ΔΕΝ το χρυσοπληρωνει

 

Κωλόχαρτο είναι κ αυτό, αφού ως λαός δεν καταλαβαίνουμε τη σημασία της πιστοποίησης. Αν την καταλαβαίναμε, η πιστοποίηση θα είχε επηρεάσει ήδη την κτηματαγορά. Και η κτηματαγορά μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχει επηρεαστεί από την πιστοποίηση. Βέβαια σε αυτό το σημείο δεν φταίμε εμείς, αλλά οι κανόνες της προσφοράς κ της ζήτησης.

 

Με λίγα λόγια, χάνετε το χρόνο σας να κλαίτε για τα πεα, όσους τους χαλάνε οι τιμές απλά να τα παρατήσουν, όπως εγώ. Όσους δεν τους χαλάνε, μαγκιά τους κ προς τιμήν τους. Κ εγώ αν δεν είχα κάτι καλύτερο σε αντικείμενο να ασχοληθώ, πεα θα έβγαζα.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία έχω ακούσει ότι μπάινει στις αγγελίες και ο κόσμος εκεί το κοιτάζει με άλλο ενδιαφέρον...έχει περάσει στη συνειδηση ότι άλλο Δ άλλο Η για πχ ίδια τιμή...οπότε και οι τιμές ακινήτων επηρεάζονται ανάλογα.

Στην Αγγλία η τιμη είναι 50 λίρες και γίνεται επιθεωρητής κάποιος που δεν έχει να κάνει κάτι άλλο στη ζωή του.. Σε Αγγλικά βιντεάκια στο youtube για επιθεωρήσεις πέφτει τρελλό γέλιο...Ο επιθεωρητής που παίζει να δούλευε στα Safeways (σουπερμαρκετ) πριν, πιάνει κουβεντούλα με τον ιδιοκτήτη και τον σαχλαμαρίζει....

 

Εδώ είπαμε, δεν παίζουν και λεφτά. Και εγώ νοικιάζω ένα διαμέρισμα στα Γιάννενα σε φοιτητές, βγήκε καραμπάμ Η, μόνο πουλιά που δεν μπάινουν από τα κουφώματα, αλλά δεν παίζουν γκαφρά ούτε για one night stand σε hotel, θα αναβαθμίσω το διαμέρισμα?

 

ΥΓ. Πρόσφατα μετά από παράδοση ΠΕΑ ο ιδιοκτήτης είχε βρει πιστοποιητικό ΔΕΗ με 12 ευρώ!! και μου έλεγε καλή φάση δεν είναι? Τι θες να του πω ότι είναι μούφα?......Το νοίκιασε τελικά και άλλαξε το όνομα στη ΔΕΗ. Ολα οκ....

 

Και μένα με χαλάνε οι τιμές (ποιον δεν χαλάνε εννοείται), αλλά έχω τις εξής επιλογές. Η συνεχίζω και βγάζω τσιγάρα, καμιά βόλτα με την κοπελιά το ΣΚ, ή κάθομαι σπίτι και στέλνω βιογραφικά (το κάνω έτσι και αλλιώς) περιμένοντας να βγει και ο επόμενος πάπας για να με προσλάβουν, ή χτυπάω DJlλίκη σε cafe-bar φίλου στη γειτονιά κάθε Παρασκευή-Σάββατο και παράλληλα προσπαθώ για PR στο "άσπρο πιάτο" που έχω κονέ.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.