Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές σοβά και κεραμοσκεπής


Joe Pilgrim

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Παρακαλώ πολύ, χρειάζομαι τα φώτα της εμπειρίας σας.

Αυτή την περίοδο που διανύουμε ποιες τιμές θεωρούνται λογικές σε κεραμοσκεπή και σοβάτισμα;

Εννοώ εργασία του τεχνίτη χωρίς το κόστος των υλικών.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίοδο κρίσης , όλες οι τιμές παίζουν . Οπως και οι ποιότητες , οι καταγγελίες κλπ .

 

Ρώτα τον μηχανικό σου καλύτερα . Κερδισμένος θα βγεις

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Είναι σα να ρωτάς πόσο κάνει ένα αυτοκίνητο...

 

Κυβικά ? Εξοπλισμός ? Κινητήρας...?

 

Είναι πολλές οι παράμετροι που επηρρεάζουν την τιμή. Μέγεθος δουλειάς, χρήση πρέσσας ή με το χέρι, έτοιμος σοβάς μιας στρώσης ή παραδοσιακό με 3 χέρια,

αναγκαιότητα σκαλωσιάς, κλπ.

 

Πάντως, 3.5-4.5 ανά m2, εκτιμώ ότι είναι λογικό. Προσοχή όμως στη συμφωνία για την επιμέτρηση. Τι δηλαδή θα μετρηθεί/πληρωθεί ως τρεχόμετρο.

Πολλοί δίνουν χαμηλή τιμή στην επιφάνεια, και χρεώνουν τα άπειρα τρεχόμετρα. Μια καλή πρακτική είναι να γίνει μια γρήγορη προμέτρηση και να πάρεις προσφορές γνωρίζοντας το μέγεθος και τις λεπτομέρεις της δουλειάς.

 

Στην κεραμοσκεπή ισχύει κάτι αντίστοιχο. Άσε που είναι πολύ δύσκολο να παραγγείλεις εσύ τα υλικά και θα σου μείνουν και πολλά περισσεύματα.

Γι' αυτό είναι καλύτερα να πάρει τα υλικά ο τεχνίτης. Και εδώ οι τιμές εξαρτώνται από τη δουλειά.

 

Είναι εμφανής στέγη ή πάνω σε πλάκα? 1 ή 2 ασφαλτόπανα? Σουηδικό ή άλλη ξυλεία (π.χ peach pine)? Πάχος θερμομόνωσης?

Είδος/χρώμα κεραμμυδιών? Θα χρειαστούν χτισίματα και πρέκια εξωτερικά και σοβάτισμα αν είναι δίρρηχτη/τετράριχτη?

 

Οι τιμές κυμαίνονται από 60ευρώ/m2 (πάντα μετράμε στο κεραμμύδι δηλαδή κεκλιμένη στέγη) αν είναι πάνω από πλάκα, έως και 200 ευρώ αν είναι εμφανής με αρκετή μόνωση, ειδική ξυλεία, περίεργο σχέδιο, κλπ.

 

Το σουηδικό χρεώνεται περίπου 450 ευρώ το κυβικό, ενώ το peach pine, 950. Οπότε καταλαβαίνεις τι διαφορές μπορεί να προκύψουν.

 

Οπότε, καλύτερα να συμβουλευτείς μηχανικό, αφού καταλήξεις πρώτα στο τι θέλεις και στο τι χρειάζεται να κάνεις.

 

Φιλικά, Γιώργος.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα συμφωνώ με τα ανωτέρω, δε θα βγάλεις άκρη αλλά θα κάνω και εγώ μια προσπάθεια...

 

Κατά μέσο όρο χρειάζεσαι 2,1 κυβικά ξυλεία/100 τ.μ. στέγης (επί πλάκας)

 

και κεραμίδια ολλανδικού τύπου 14,50/1 τ.μ. στέγης

 

τεχνίτη θα βρεις με 10-12 ευρώ/ τ.μ.

 

1 κυβικό τσέχικο ξύλο κάνει 300 ευρώ με το Φ.Π.Α. και ένα κεραμίδι 0,48 κάνε τους υπολογισμούς και μη ξεχάσεις να υπολογίσεις τις κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για στέγη όμως (δίριχτη) με διπλά ψαλίδια, διπλές κατοτράβες, τεγίδες, μαξιλάρια στα δοκάρια.. μπορείς άνετα να φτάσεις στα 7-8 κυβικά ανά 100m2 κεκλιμένης στέγης.

 

Και άλλη εργασία απαιτεί μια εμφανής στέγη, και άλλο μια μη-εμφανής όπου οι κοπές γίνονται με αλυσιδοπρίονο.

 

Ότι πληρώνεις..... παίρνεις.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για στέγη επί πλάκας. Συμφωνώ πάντως πως στα τεχνικά έργα όπως και στα περισσότερα πράγματα δεν υπάρχει "ταβάνι".

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει στατική μελέτη για τις διατομές και τις συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από τα αναφερόμενα παραπάνω, σε αυτή την περίοδο παίζει τεράααστια σημασία να ρωτήσεις, να μάθεις, να δεις δουλειές, να ρωτήσεις πελάτες κλπ κλπ των μαστόρων που επιλέγεις...Η γκάμα των τιμών είναι μεγάλη όπως και το αποτέλεσμα φυσικά.. Πχ σε μεγάλο οικοδομικό που ξεκινάμε παίρνω προσφορές από καλουπιτζήδες.Έρχεται ένας, μου το παιζε ιστορία μεγάλη (μεταλλότυποι, παφίλης, κουστούμια 3000κβ σε 4 μήνες έτοιμα κλπ), μου λέει 44 ευρώ το κυβικό. μάλιστα λέω. ρωτάω συνάδελφο που του φτιαχνε δουλειά πέρισυ, μου λέει μακρυά : από τις 12 κολώνες του ορόφου οι 4 πετάξανε βυζιά !!! Βλέπω τον επόμενο μου λέει 35 το κυβικό με προυπηρεσία σε άβαξ ακτωρα γέφυρες, νοσοκομεία γήπεδα κλπ κλπ..Είπατε κάτι??

 

Ψάξε ρώτα μάθε και μην κινείσαι στην λογική του ενός ή δύο ευρώ/τμ.. αλλού είναι τα ψωμιά..

Edited by george.eng
Link to comment
Share on other sites

35 ευρώ το κυβικό με το σιδερα?

 

Απλά δε βγαίνει. Θα σε κλέψει με άλλο τρόπο.

 

Παρόλο που δεν είμαι Π.Μ. έχω "καλουπώσει" μερικές πλάκες. Ο terry ξέρει. Πιστεύω, ότι κάποιος που σέβεται τα λεφτά που παίρνει και δεν κλέβει,

ακόμα και σήμερα, δε βγαίνει με λιγότερο από 55 ευρώ το κυβικό (με πληρωμένο το σιδερά).

 

Αν κάποιος πιστεύει ότι θα πάρει το αποτέλεσμα που πρέπει με λιγότερο από 55, άντε πολύ οριακά στα 50, καλές δουλειές. Μετά όμως να μην παραπονιέται αν τα σίδερα μπήκαν πεταχτα σαν τραπουλόχαρτα, αν έχει αδόνητα, αν χάνουνε οι πλάκες 10 cm, αν τα δοκάρια από 25cm γίνανε 30....

 

Σταματώ εδώ, δε λέω άλλες κλεψιές....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας! Είστε, πραγματικά, υπέροχοι και ο ιστότοπος εξαιρετικά λειτουργικός!

Έχω να σας πω τα εξής: Ο μηχανικός δεν έχει «καθαρή» εικόνα των τιμών. Όμως, είναι στο πλάι στα ζητήματα τα τεχνικά.

@ FouksMechMech

 

Πρέσσα ή χέρι στον σοβά; Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει αντικειμενικά διαφορά. Ρωτώντας μου λένε ότι με την πρέσσα κερδίζει ο τεχνίτης χρόνο στο «χοντρό», αλλά χρησιμοποιεί στη συνέχεια τα χέρια του για να ολοκληρώσει τη δουλειά. Επί της ουσίας δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά στην τιμή, δηλαδή εάν πέφτει η αμοιβή, εφόσον ο τεχνίτης δουλεύει με πρέσσα. Η επιμέτρηση, ναι, εκεί είναι το θέμα. Πήρα μια προσφορά με επιμέτρηση αλλά μόνο στα τετραγωνικά και στο περίπου, και δίχως να υπολογιστούν οι ακμές, και ακόμη να προστεθούν οι «κορνίζες». Επομένως, τώρα λαμβάνω υπόψη μου αυτό: θέλω να ξέρω τί πληρώνω από τα πριν και όχι να προχωρώ σε ένα θολό τοπίο, δίχως ξεκάθαρη εικόνα των ποσών. Ως προς τις τιμές 3,5-4,5 ευρώ το μέτρο μαθαίνω ότι ισχύουν και από αλλού. Και θεωρώ ότι είναι λογικές. Και ευχαριστώ πολύ που τις γράφετε εδώ.

 

Η κεραμοσκεπή είναι λίγο παραπάνω από 100 μέτρα, θα είναι εμφανής, τετράριχτη και κατά προτίμηση χωρίς ψαλίδια. Ως προς τα υλικά της κεραμοσκεπής, ξεκινώ με δεδομένο ότι μου λέει ο τεχνίτης τί και πόσο χρειάζεται. Εγώ με την έρευνά μου μπορεί να του το βρω. Ως προς το ξύλο θα πρέπει να ανησυχώ για το αρσενικό που μαθαίνω ότι χρησιμοποιείται στα συγκεκριμένα ξύλα; Για την υγρομόνωση με το ασφαλτόπανο δεν ήξερα ότι μπορεί να μπει διπλή. Και για το πάχος της θερμομόνωσης; Ποιό είναι το καλύτερο; Κεραμίδια θα μπουν ρωμαϊκά. Η τιμή που θα τα πάρω με μεταφορά μαζί είναι 0,60 λεπτά.

 

@ nzerman

 

Ναί, τους κάνω τους υπολογισμούς μου, και με όσα γράφονται εδώ, θεωρώ ότι θα εξοικονομήσω χρήματα, Οι πληροφορίες σου για το τί δίνει ένα κυβικό ξυλείας είνα χρησιμότατες!!!! Όπως, επίσης, εξαιρετικά αποκαλυπτικό είναι αυτό που αναφέρεις για την αμοιβή του τεχνίτη. 10-12 ευρώ το τετραγωνικό είναι μια πολύ καλή τιμή. Μακάρι να ισχύει!

Edited by Joe Pilgrim
Link to comment
Share on other sites

. 10-12 ευρώ το τετραγωνικό είναι μια πολύ καλή τιμή. Μακάρι να ισχύει!

 

Δεν ισχύει τουλάχιστον στην Αθήνα υπολόγησε περίπου τα διπλά έως τα τριπλά δηλαδή από 20 έως 30

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.