Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης


Spyros34

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

 

Διαπίστωσα ότι η κατανομή του παγίου θέρμανσης (αυτόνομη θέρμανση/πετρέλαιο) στα διαμερίσματα της πολυκατοικία μας δεν γίνεται σύμφωνα με τα οριζόμενα του ΠΔ1985 (ΦΕΚ Δ 631). Συγκεκριμένα δεν έχουν υπολογιστεί στην κατανομή του παγίου θέρμανσης οι απώλειες των διαμερισμάτων με αποτέλεσμα εγώ που από κάτω μου έχω πυλωτή να πληρώνω το ίδιο πάγιο θέρμανσης με τον από πάνω μου που έχει τα ίδια τετραγωνικά με εμένα καθώς και διαμέρισμα από πάνω και κάτω του. Θεωρώ ότι ο υπολογισμός του καταμερισμού του παγίου θέρμανσης της πολυκατοικίας μας δεν πληρεί τις προϋποθέσεις του Νόμου, οπότε είναι μη νόμιμος.

 

Για τους λόγους αυτούς αρνούμαι να πληρώσω το πάγιο θέρμανσης που μου αντιστοιχεί (έχω αυτόνομη θέρμανση και δεν την χρησιμοποιώ) και ζήτησα από την διαχειρίστρια να μου δώσει αντίγραφο καταστατικού της πολυκατοικίας υπογεγραμμένο από πολιτικό μηχανικό ή αρχιτέκτονα και θεωρημένο από κάποια δημόσια υπηρεσία (κτηματολόγιο κτλ.) όπου θα αναγράφεται με ακρίβεια η αναλογία στο πάγιο θέρμανσης κάθε διαμερίσματος ξεχωριστά υπολογιζόμενη βάσει του ΠΔ 1985 (ΦΕΚ Δ 631), διότι το υπάρχον καταστατικό δεν πληρεί τις πιο πάνω προϋποθέσεις.

 

Θα ήθελα τις δικές σας απόψεις.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα ότι η κατανομή του παγίου θέρμανσης (αυτόνομη θέρμανση/πετρέλαιο) στα διαμερίσματα της πολυκατοικία μας δεν γίνεται σύμφωνα με τα οριζόμενα του ΠΔ1985 (ΦΕΚ Δ 631). Συγκεκριμένα δεν έχουν υπολογιστεί στην κατανομή του παγίου θέρμανσης οι απώλειες των διαμερισμάτων με αποτέλεσμα εγώ……...

Πολλά τα ερωτήματα ....

Καταρχήν σωστό αυτό που γράφετε για το από πάνω διαμέρισμα….

Εχετε νοικιάσει διαμέρισμα ή είναι ιδιοκτησίας σας ?

Πως και πότε ανακαλύψατε τώρα αυτό που αποκαλείται ‘’μη νόμιμο’’ ?

 

Όταν μπήκατε ''μέσα'' θα έπρεπε να είχατε ζητήσει αντίγραφο καταστατικού του κτηρίου που γράφει τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των υπόχρεων (ιδιοκτητών + εκμισθωτών)

 

Να υποθέσω ότι είστε εκμισθωτής και ο ιδιοκτήτης δεν σας έδωσε αντίγραφο του καταστατικού του κτηρίου όπου περιγράφει πόσα (%) θα πρέπει να πληρώνεται στα πάγια της θέρμανσης ?

 

Για δώστε λίγα περισσότερα στοιχεία της κατάστασης και τα λέμε ….

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ο κανονισμός δεν μπορεί να είναι υπεράνω νόμου.

 

Αυτό που ψάχνεις είναι ο πίνακας κατανομής δαπανών θέρμανσης, που προκύπτει από την εφαρμογή του παραπάνω ΦΕΚ. Αλλά ισχύει για κτίρια με έκδοση άδειας μετά το 1985. Αν υπάρχει αυτός, θα υπάρχει στον φάκελο της πολεοδομίας σίγουρα και μπορεί και στον συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα ερωτήματα ....

Καταρχήν σωστό αυτό που γράφετε για το από πάνω διαμέρισμα….

 

Εχετε νοικιάσει διαμέρισμα ή είναι ιδιοκτησίας σας ?

 

Πως και πότε ανακαλύψατε τώρα αυτό που αποκαλείται ‘’μη νόμιμο’’ ?

 

Όταν μπήκατε ''μέσα'' θα έπρεπε να είχατε ζητήσει αντίγραφο καταστατικού του κτηρίου που γράφει τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των υπόχρεων (ιδιοκτητών + εκμισθωτών)

 

Να υποθέσω ότι είστε εκμισθωτής και ο ιδιοκτήτης δεν σας έδωσε αντίγραφο του καταστατικού του κτηρίου όπου περιγράφει πόσα (%) θα πρέπει να πληρώνεται στα πάγια της θέρμανσης ?

 

Για δώστε λίγα περισσότερα στοιχεία της κατάστασης και τα λέμε ….

 

Είμαι ενοικιαστής διαμερίσματος και ουδέποτε ζήτησα να λάβω γνώση του καταστατικού. Ποιος ο λόγος άλλωστε αφού θεωρώ ότι υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ μας, πληρώνω τα κοινόχρηστα μου κτλ. Το πρόβλημα ξεκίνησε πρόσφατα όπου στη συνέλευση της πολυκατοικίας αποφασίστηκε να γεμίσουν με πετρέλαιο τον λέβητα. Μειοψηφικά μεν αλλά δεν έχει καμία σημασία αυτό. Έστω και ένας να θέλει να δουλέψει το καλοριφέρ είναι υποχρεωμένοι όλοι στην πολυκατοικία να πληρώσουν το πάγιο θέρμανσης. Το θέμα είναι ότι όταν μίλησα με την διαχειρίστρια και της τόνισα ότι θα πρέπει να πληρώνω λιγότερα λόγω της πυλωτής κτλ. εκείνη ήταν αντίθετη και με ενημέρωσε ότι ο υπολογισμός γίνεται βάσει τετραγωνικών. Μάλιστα επειδή υπήρχαν ενστάσεις από άλλους για μη συμμετοχή στο πάγιο θέρμανσης όσων δεν χρησιμοποιούν την θέρμανση, τοιχοκόλλησε στην είσοδο ένα κείμενο περί υποχρεωτικής συμμετοχής όλων στο πάγιο θέρμανσης μνημονεύοντας το ΠΔ1985 (ΦΕΚ Δ 631).

 

Αφού μελέτησα το ΠΔ1985 (ελπίζω να το έχω κατανοήσει ορθώς) διαπίστωσα ότι αν ο υπολογισμός στην κατανομή θέρμανσης δεν περιλαμβάνει τις απώλειες των διαμερισμάτων τότε δεν είναι σωστός και βεβαίως δεν τηρεί τις προϋποθέσεις του ΠΔ1985, όπου στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει.

 

Για τους λόγους αυτούς απευθύνθηκα στην διαχειρίστρια και της ζήτησα να λάβω γνώση του καταστατικού της πολυκατοικίας υπογεγραμμένο από πολιτικό μηχανικό ή αρχιτέκτονα και θεωρημένο από κάποια δημόσια υπηρεσία (κτηματολόγιο κτλ.) όπου θα αναγράφεται με ακρίβεια η αναλογία στο πάγιο θέρμανσης κάθε διαμερίσματος ξεχωριστά. Επίσης της είπα ότι στην περίπτωση εκείνη που θα διαπιστώσω ότι το καταστατικό δεν τηρεί στον υπολογισμό του παγίου θέρμανσης τις προϋποθέσεις του ΠΔ1985 τότε δεν θα το αναγνωρίσω ως νόμιμο και βεβαίως θα αρνηθώ να συμμετέχω στην πληρωμή του παγίου.

 

Πέρασε μια εβδομάδα και ακόμα περιμένω το καταστατικό...

Link to comment
Share on other sites

....εκείνη ήταν αντίθετη και με ενημέρωσε ότι ο υπολογισμός γίνεται βάσει τετραγωνικών.

Αφού έδωσε αυτή την απάντηση, είμαι σίγουρος (με κάποια επιφύλαξη) ή ότι δεν υπάρχει μελέτη κατανομής δαπανών και το πάγιο βγαίνει βάσει του κανονισμού του κτηρίου που έχει γίνει με συμβολαιογραφικό έγγραφο ή και αν υπάρχει μελέτη κατανομής δεν την έχουν λάβει υπόψη τους γιατί δεν συμφέρει κάποιους ενοίκους (κάποιους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που έχουν την πλειοψηφία % ?)

 

Αν όντως έχει γίνει συμβολαιογραφικό έγγραφο, τότε, από ότι θυμάμαι από κάποιο δικηγόρο, μου έχει πει ότι υπερισχύει το συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Περιμένω να το επιβεβαιώσει (άμα δει το θέμα) και ο δικηγόρος του forumdimitrisGM.

 

Πιθανόν ο ιδιοκτήτης σου (όταν το νοίκιασες) να σου είχε πει (?) για το πάγιο της θέρμανσης ή γενικά για πάγια, αλλά ίσως να μην έδωσες την απαιτούμενη προσοχή

 

Συνεπώς πρέπει υποχρεωτικά να καταβάλεις το πάγιο που προβλέπεται βάσει του κανονισμού και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ή το αντιμετωπίζεις όπως κρίνεις εσύ.

... τοιχοκόλλησε στην είσοδο ένα κείμενο περί υποχρεωτικής συμμετοχής όλων στο πάγιο θέρμανσης μνημονεύοντας το ΠΔ1985 (ΦΕΚ Δ 631).

Αυτό έρχεται σε αντίθεση με την προηγούμενη δήλωση της, περί παγίων με τα τετραγωνικά !!!

γιατί το ΠΔ ’85 προβλέπει πάγια μέσω της μελέτης απωλειών θέρμανσης των διαμερισμάτων, κάτι που λες παρακάτω ότι δεν έχει γίνει ....

... να λάβω γνώση του καταστατικού της πολυκατοικίας υπογεγραμμένο από πολιτικό μηχανικό ή αρχιτέκτονα και θεωρημένο από κάποια δημόσια υπηρεσία (κτηματολόγιο κτλ.)

Εάν υπάρχει συμβολαιογραφικό έγγραφο αυτό είναι υπογεγραμμένο από συμβολαιογράφο και κατατεθειμένο στο υποθηκοφυλακείο (?)

Μπορείς να το ζητήσεις και από τον ιδιοκτήτη σου (αν το έχει και αν θέλει να σου το δώσει), γιατί στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης που υπογράψατε λέει ‘’….ότι σε ενημέρωσε για τις υποχρεώσεις σου στα πάγια έξοδα του κτηρίου …..’’.

Πέρασε μια εβδομάδα και ακόμα περιμένω το καταστατικό...

‘Η το ξέχασε ή κάνει το παγώνι !!!!!!!!!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς πρέπει υποχρεωτικά να καταβάλεις το πάγιο που προβλέπεται βάσει του κανονισμού και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο ή το αντιμετωπίζεις όπως κρίνεις εσύ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

 

Προσωπικά δεν πρόκειται να καταβάλω το πάγιο θέρμανσης:

 

α) Εάν δεν μου δοθεί κάποιος πίνακας κατανομής ποσοστών όπου θα αναγράφεται ξεχωριστά για κάθε διαμέρισμα η αναλογία των κοινόχρηστων δαπανών, δηλαδή θα περιέχει και την κατανομή του παγίου θέρμανσης η οποία θα πρέπει να πληρεί τις προϋποθέσεις του ΠΔ 1985.

 

β) Υπάρχει και μου δοθεί η προαναφερθείσα κατάσταση αλλά στην κατανομή του παγίου θέρμανσης διαπιστώσω ότι δεν τηρείται το ΠΔ 1985.

 

Εάν η διαχειρίστρια εκτιμά ότι παρανομώ μη καταβάλλοντας το πάγιο θέρμανσης τότε πολύ ευχαρίστως να κινηθεί μέσω νομικής οδού εναντίων μου και να δώσω τις δικές μου εξηγήσεις στο δικαστήριο.

 

Τελειώνω παραθέτοντας μια ενδιαφέρουσα δικαστική απόφαση που θα βοηθήσει αρκετούς αναγνώστες να κατανοήσουν το ρόλο του καταστατικού μιας πολυκατοικίας και ποιες προϋποθέσεις πρέπει αυτό να πληρεί ώστε να είναι νόμιμο.

 

http://www.katraslaw...52-17&Itemid=12

 

Οι Νόμοι είναι για να τους εφαρμόζουμε και όταν λέμε να τους εφαρμόζουμε δεν εννοούμε μόνο εκείνα τα συγκεκριμένα άρθρα που μας ευνοούν και κάποια άλλα όχι. Στην προκειμένη περίπτωση να δεχτώ την εφαρμογή του νόμου στο άρθρο εκείνο που προβλέπει την υποχρεωτική καταβολή του παγίου θέρμανσης και αντίστοιχα να δεχτώ την μη εφαρμογή του άρθρου εκείνου που προβλέπει τα κριτήρια του υπολογισμού αναλογίας ανά διαμέρισμα?

 

Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Οι Νόμοι είναι για να τους εφαρμόζουμε και όταν λέμε να τους εφαρμόζουμε δεν εννοούμε μόνο εκείνα τα συγκεκριμένα άρθρα που μας ευνοούν και κάποια άλλα όχι.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

 

Αλλα βλέπεις Ελλάδα είμαστε και ο καθένας νομίζει ότι μπορεί να κάνει όπως τον βολεύει, παραβλάποντας ή παρακάμπτοντας τους νομους .....

 

Και το λέω αυτό, διότι έχουν έρθει πάρα πολλοί στο γραφείο μου (και φαντάζομαι οτι έχει συμβεί αυτό σε πάρα πολλούς συναδέλφους μου μηχανολόγους) με ρωτάνε τι γίνεται στη περίπτωση που δεν εφαρμόζεται το συγκεκριμένο ΠΔ '85 στις πολυκατοικίες (που οι οικ. άδειες έχουν εκδοθεί μετά το 1990 - '95) και ενω έχουν αγοράσει απο τον κατασκευαστή το διαμερισμα, τους έχει βάλει να υπογράψουν το κανονισμό του κτηρίου που λέει οτι το πάγιο της θέρμανσης θα είναι τόσο (πχ 20%) και δεν έχει εφαρμοστεί ο κανονισμός του ανωτέρω ΠΔ.

Και τους απαντώ οτι υπερισχύει το συμβολαιγραφίκό έγγραφο.... και φεύγουν

Αυτό δεν είναι παράνομο ?

Και πως δέχεται και συντάσσει ο/η συμβολαιογράφος ενα κείμενο που δεν ακολουθεί τους νόμους του κράτους ?

 

Τελος πάντων

 

Σου εύχομαι καλη επιτυχία στη προσπάθεια σου ....

 

ΥΓ

Ευχαριστούμε για τη χρήσιμη δκαστική απόφαση

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την διαστικη αποφασηπου προανεφερες...δεν εχει σχεση με την υποθεση σου.

 

Αφορα συνταξη κανονισμου με δικαστικη αποφαση...και ποιο πρεπει να ειναι το περιεχομενο της αγωγης και η προδικασια που επρεπε να ακολουθηθει...

 

Και δεν εχεις απαντησει αν υπαρχει κανονισμος...

 

Εν πασει περιπτωσει...αν υπαρχει κανονισμος ισχυουν ολα οσα αυτος προβλεπει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Αλλα βλέπεις Ελλάδα είμαστε και ο καθένας νομίζει ότι μπορεί να κάνει όπως τον βολεύει, παραβλάποντας ή παρακάμπτοντας τους νομους .....

 

 

Και πως δέχεται και συντάσσει ο/η συμβολαιογράφος ενα κείμενο που δεν ακολουθεί τους νόμους του κράτους ?

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα λείπει ένας πολύ βασικός και σύντομος νόμος :

 

 

"Οι νόμοι πρέπει να εφαρμόζονται υποχρεωτικά"

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με την διαστικη αποφασηπου προανεφερες...δεν εχει σχεση με την υποθεση σου.

 

Αφορα συνταξη κανονισμου με δικαστικη αποφαση...και ποιο πρεπει να ειναι το περιεχομενο της αγωγης και η προδικασια που επρεπε να ακολουθηθει...

 

Και δεν εχεις απαντησει αν υπαρχει κανονισμος...

 

Εν πασει περιπτωσει...αν υπαρχει κανονισμος ισχυουν ολα οσα αυτος προβλεπει...

 

Αγαπητέ Δημήτρη ισχύουν όσα γράφει ο κανονισμός ακόμα και αν το περιεχόμενό του έρχεται σε αντίθεση με την υπάρχουσα νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.