Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Δικηγόρος με εγγρα΄φη στον συλλογο του το έτος 2000 μου ειπε οτι πληρωνει 3500 τον χρονο!!!!!

 

ειναι δυνατον να μου ζητανε εμενα 5000 τον χρονο?

 

Μην ξεχασετε την σημερινη συγκεντρωση του ΤΕΕ στην οδο Μαρνης στις 14,00

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και του χρόνου στις 1.7.2014 θα σου ζητάνε 6000 το χρόνο αφού ανεβαίνουμε ασφαλιστική κατηγορία και πάμε στην 3η, οι άνω πενταετίας.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δικές σου το 2012 ίδιες με το 2013 είναι... απλά θα σου έρθει κι άλλο χαρτάκι με τα αναδρομικά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αρκετά καλά το θέμα και ότι είναι από το Β του 2011 και όχι από το 2012.

 

Όπως θα έρθει σε εμάς χαρτάκι λογικά θα έρθει και σε αυτούς.

Ο ασφαλιστικός φορέας είναι ίδιος, το τομέας αλλάζει.

Δε νομίζω ότι οι διαφορές είναι τόσες.

Αν ήταν τόσες, τότε θα έπρεπε το ΤΕΕ να έχει αυτοκτονήσει.

 

Το θέμα είναι άλλο.

Οι δικηγόροι έχουν το "θεσμό" των ενσήμων.

Τι είναι τα ένσημα;

Όταν πάτε να σας επικυρώσει π.χ. κάτι ο δικηγόρος, κολλάει πάνω κάτι χαρτόσημα τα οποία και του τα πληρώνεις.

Αυτά λοιπόν τα χαρτόσημα (το χαρτόσημο είναι λάθος λέξη αλλά για να καταλαβαινόμαστε) αφαιρούνται από το ποσό της ασφάλισης τους.

Τα αγοράζουν καθόλη τη διάρκεια του έτους και στην αρχή του επόμενου πληρώνουν το υπόλοιπο.

 

Αυτό προς γνώση του κλάδου μας, που κάνουμε ΠΕΑ με 50€, 4014 με 250€, που δίνουμε βεβαιώσεις και υπογράφουμε χωρίς τίποτα, που δεν κοστολογούμε χίλια δυο πράγματα.

Για να τα έχουμε καλά με τον πελάτη....

Ο οποίος πελάτης θα χρειαστεί στη ζωή του 40 φορές δικηγόρο και 2 μηχανικό...

 

Αυτά τα ολίγα...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από την συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην οδο Μαρνη. ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ. Αυτα βλεπουν και μας σκιζουν. ξΕΟΡΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΝΕΙς.

Μάλιστα διαβστηκε απο τους οργανωτες κειμενο με το οποίο φαινεται ότι η κυβερνηση δινει εντολη αμεσα να εισπραχθουν αυτα και τα αναδρωμικα διοτι εχουν καθυστερησεισ και εινια εκτος ΣΤΟΧΩΝ (αυτων των φανταστικών)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο δρόμο για τον ηλεκτρικό κατεβαίνοντας στην περιβόητη διαμαρτυρία, συνάντησα τυχαία την ξαδέλφη μου δικηγόρο στο επάγγελμα....

Της είπα για την αύξηση των εισφορών, και με μια απάθεια γυρνάει και μου λέει και σε μένα ήρθαν αυξημένες +400.....έτσι είναι η οδηγία....Λες και δεν τρέχει τίποτα, λες και η αύξηση ήταν 1 ευρώ.... Ρωτώ.....Τι σκατά, τόσα λεφτά βγάζουν οι δικηγόροι ή είναι στα @@ τους τελείως, ή είναι ζόμπι??

 

Πάμε παρακάτω.....στην περιβόητη συγκέντρωση......

 

Τοσο γαβ-γαβ, δεν βλέπεις όυτε στο σχήμα της Πάολας.....Με τι διαφορά ότι μιλάμε εδώ για κομματογαβ-γαβ.

Ο πρόεδρος έσκασε μύτη 3 παρά....τα τσιγαράκια το ένα μετά το άλλο, παρεούλες με τον ένα παρεούλες με τον άλλο, λες και είμασταν σε πάρτι αποφοίτων....Ολοι γνωστοι, να μιλάνε σε μία δική τους διάλεκτο, αυτός είναι δικός μας, ο άλλος δικός τους, η γραμμή μας η γραμμή τους κτλ...ακούστηκαν δε κάτι ΔΑΠ, ΠΑΣΠ κτλ και μου γύρισαν τα άντερα...

Η πλάκα είναι ότι ο πρόεδρος μοίραζε επιστολές με τα αναδρομικά, και κάποιοι άλλοι καλούσαν σε συγκέντρωση κατά του ΤΕΕ και ότι όλα είναι για τα μάτια του κόσμου....Και γαμώ τις συσπειρώσεις!!! Μιλάμε για τρελλό μπάχαλο και μετά περιμένετε εσείς συλλογικότητα....χαχαχαχαχαχα

Κάπου εκεί και αφού έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου τσάμπα σηκώθηκα και έφυγα και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι μου σε ανάλογες περιπτώσεις. Το μόνο καλό ο σπάστός καφές και το κόζι.....

 

Κατάλαβα λοιπόν ότι δεν υπάρχει βοήθεια από κανέναν, ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του και έτσι πρέπει να κάνει και ο καθένας.....Με λίγα λόγια κανονίστε το κουμάντο σας.....Σκληρό αλλά ρεαλιστικό....

Εγώ έχω αποφασίσει να μην πληρώσω καταρχήν γιατί δεν έχω....Οσον αφορά τη δουλειά, δουλεύω με υπογραφή άλλου όπου χρειάζεται και όπου δεν χρειάζεται δεν κόβω τίποτα...Και επειδή έτσι και αλλιώς δεν βγαίνει, έχω στα άμεσα σχέδια αλλαγή επαγγελματικού προσανατολισμού και να γράψω το μηχανηλίκι μια και καλή στα@@ μου....

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μένα ikare

 

Απλά είπες πολλές αλήθειες και πολύ περισσότερο μου επιβεβαίωσες για μια ακόμη φορά την άποψη που είχα για τα κομματόσκυλα του ΤΕΕ (άσχετα αν κάθε φορά πάω και ψηφίζω, αλλα ποτε δεν έχω ρίξει ψήφο σε κομματα και κομματόσκυλα)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.