Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

αυτη υπαρχει σε ξεχωριστο κουτακι και εινι οντως 60. μιλαω για αυξηση  στον κλαδο προσαυξησης ανω πενταετιας

 χωρις να εχει αλλαξει κλιμακα

Αν μπορέσεις να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά θα σου εξηγήσουν την διαφορά. Αλλιώς σκάναρε το ειδοποιητήριο και στείλτο με mail στις εισφορες μαζί με την ερώτησή σου. Σε γενικές γραμμές απαντούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ήρθε εμένα με τις παλιές τιμές σήμερα (1576,32Ε, όσο περίπου ήταν και τα ειδοποιητήρια του 2012. Είχα πληρώσει όμως καθυστερημένα και τα 2 εξάμηνα του 2012 με αποτέλεσμα να με χρεώσουν τότε και αναδρομικά που τα πλήρωσα. Αυτά δεν πρέπει να συμψηφιστούν και να αφαιρεθούν? Δεν είδα να έχει αφαιρεθεί τίποτα.......Εχει κανεις καμια ενημέρωση για αυτό?

 

υ.γ το Α' 2013 το έχω απλήρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάποιος κλείσει 5ετία στην Ειδική Προσαύξηση οι εισφορές της αναπροσαρμόζονται προς τα πάνω (μια και λήγει η 5ετής "έκπτωση") και πάει στα 85 € το μήνα

 

για όλα αυτά πάντως υπάρχει και η

Ανοικτή Συνέλευση Μηχανικών, Παρασκευή 18/10 στις 6:30μμ στο ΕΜΠ
Link to comment
Share on other sites

 

Μόλις κάποιος κλείσει 5ετία στην Ειδική Προσαύξηση οι εισφορές της αναπροσαρμόζονται προς τα πάνω (μια και λήγει η 5ετής "έκπτωση") και πάει στα 85 € το μήνα

 

για όλα αυτά πάντως υπάρχει και η

Ανοικτή Συνέλευση Μηχανικών, Παρασκευή 18/10 στις 6:30μμ στο ΕΜΠ

 

 

Σε εμένα χωρίς να έχει αλλάξει η 5ετία, ο κλάδος της ειδικής προσάυξησης είναι ~200 ευρώ πάνω σε σχέση με το Β'2012... Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Έχει κανένας καμία ιδέα? Από ότι έχω καταλάβει το έχουν κάνει και σε άλλους...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι γραμμενος στο τσμεδε εδω και ενα χρονο . μου ηρθαν οι εισφορες του Α εξαμηνου με τις αυξημενες και καλα συνολο 1035,54 μαζι με τα 60 ευρω του οαεδ.

σημερα μου ηρθε το Β εξαμηνο του τσμεδε με το μειωμενο τιμολογιο και το ποσο ειναι ακριβως το ιδιο 1035,54.

τι γινεται? μηπως δεν υπηρξε αυξηση ποτε στις εισφορες για την πρωτη ασφαλιστικη κατηγορια ή γενικα μας δουλευουν? εχω στειλει και στο τσμεδε να παρω απαντηση αλλα περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

ήρθε εμένα με τις παλιές τιμές σήμερα (1576,32Ε, όσο περίπου ήταν και τα ειδοποιητήρια του 2012. Είχα πληρώσει όμως καθυστερημένα και τα 2 εξάμηνα του 2012 με αποτέλεσμα να με χρεώσουν τότε και αναδρομικά που τα πλήρωσα. Αυτά δεν πρέπει να συμψηφιστούν και να αφαιρεθούν? Δεν είδα να έχει αφαιρεθεί τίποτα.......Εχει κανεις καμια ενημέρωση για αυτό?

 

υ.γ το Α' 2013 το έχω απλήρωτο.

εχει κανεις συνάδελφος καμια γνώση για αυτή την περίπτωση? Θα έχει συμβει και σε άλλους φαντάζομαι. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι γραμμενος στο τσμεδε εδω και ενα χρονο . μου ηρθαν οι εισφορες του Α εξαμηνου με τις αυξημενες και καλα συνολο 1035,54 μαζι με τα 60 ευρω του οαεδ.

σημερα μου ηρθε το Β εξαμηνο του τσμεδε με το μειωμενο τιμολογιο και το ποσο ειναι ακριβως το ιδιο 1035,54.

τι γινεται? μηπως δεν υπηρξε αυξηση ποτε στις εισφορες για την πρωτη ασφαλιστικη κατηγορια ή γενικα μας δουλευουν? εχω στειλει και στο τσμεδε να παρω απαντηση αλλα περιμενω.

η απαντηση στο παραπανω ερωτημα : δηλ γιατι μου ηρθε στο Β εξαμηνο το ιδιο ακριβως ποσο με το Α εξαμηνο του 2013 ενω ειχαν αποφασισει να ερθουν οι παλιες μειωμενες τιμες ηταν η ακολουθη απο το τσμεδε μεσω μειλ..

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ Σ.Τ.Ε.
ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ  Β΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΔΟΘΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ .
 
 
ΕΤΑΑ ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ  ΕΙΣΦΟΡΩΝ 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αυξήσεις θα γίνουν μόλις εκδοθεί απόφαση από στο ΣτΕ που θα είναι 100% αρνητική για μείωση καθώς έχουν ψηφιστεί ήδη. Απλά για διαδικαστικούς λόγους γίνεται η καθυστέρηση....Οι αυξήσεις θα έρθουν έτσι και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ δλδ τι π@π@ρι@ είναι;

Καποιος μου είπε ότι τώρα μπορούμε και εμείς να γραφτούμε στο ταμείο ανεργίας.

Γνωρίζει κάποιος αν αληθεύει αυτό και με τι χαρτιά;

Τι θα πει απόλυση για έναν ελευθερο επαγγελματία; Ποιος τον απολύει για να γραφθεί στο ταμείο ανεργίας;

Δλδ πληρώνουμε μια παροχή που ποτέ δεν θα έχουμε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε;

Αυτές τις π@π@ριές το ΣΤΕ τις κρίνει νόμιμες;

 

Ζητάω συγνώμη για το ποιον της γλώσσας που χρησιμοποιώ αλλά είναι "εν βρασμώ ψυχής".

Edited by dchatz
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό, ηθικό και νόμιμο είναι όχι μόνο να μην αυξηθούν οι εισφορές, αλλά να μειωθούν δεδομένου ότι οι υγειονομικές  υπηρεσίες και τα συνταξιοδοτικά του ταμείου έχουν γίνει για τον .....!!!!

 

Κανείς να μην πληρώσει.

 

 

 Ειπώθηκε ότι προσπαθούν απλά να μην πρέπει να ανεβαίνεις ασφ. κατηγορία. Μ@λ@κίες....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.