Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Αυτό με την εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ δλδ τι π@π@ρι@ είναι; (ΜΕΓΑΛΗ)

Καποιος μου είπε ότι τώρα μπορούμε και εμείς να γραφτούμε στο ταμείο ανεργίας. (ΟΧΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ = ΤΣΜΕΔΕ)

Γνωρίζει κάποιος αν αληθεύει αυτό και με τι χαρτιά; (ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ - ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ)

Τι θα πει απόλυση για έναν ελευθερο επαγγελματία; (ΕΛΑ ΝΤΕ.... ΚΑΙ Ο ΝΤΕ ΗΡΘΕ) Ποιος τον απολύει για να γραφθεί στο ταμείο ανεργίας; (ΔΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

Δλδ πληρώνουμε μια παροχή που ποτέ δεν θα έχουμε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε; (ΝΑΙ)

Αυτές τις π@π@ριές το ΣΤΕ τις κρίνει νόμιμες; (ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΕΦΥΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΡΙΝΕΙ ?)

 

Ζητάω συγνώμη για το ποιον της γλώσσας που χρησιμοποιώ αλλά είναι "εν βρασμώ ψυχής". (.......)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ήρθε εμένα με τις παλιές τιμές σήμερα (1576,32Ε, όσο περίπου ήταν και τα ειδοποιητήρια του 2012. Είχα πληρώσει όμως καθυστερημένα και τα 2 εξάμηνα του 2012 με αποτέλεσμα να με χρεώσουν τότε και αναδρομικά που τα πλήρωσα. Αυτά δεν πρέπει να συμψηφιστούν και να αφαιρεθούν? Δεν είδα να έχει αφαιρεθεί τίποτα.......Εχει κανεις καμια ενημέρωση για αυτό?

 

υ.γ το Α' 2013 το έχω απλήρωτο.

Κανονικα θα πρεπι να μας επιστραφουν. Εγω θα κανω αιτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για την επιστροφη των 30-40 ευρω που μου εβαλαν για καθυστερηση 4 ημερων απο την ημερομηνια πληρωμης!!!!!

Επισης πραγματι το ειδοποιητηριο ηρθε με τις παλιες τιμες. Ομως λογω αδυναμιας εξοφλησης τους πηρα τηλεφωνο για διακανονισμο. Μου ειπαν οτι διακανονισμος γινεται μονο στις οφειλες επομένως θα πρεπει να τελειωσει ο ετος 2013 για να μπορω να κανω διακανονισμό. (και φυσικα να φαω και προστιμο!!!)

Ρε..... σας δινω τωρα ενα μερος των χρηματων...και δεν το θελετε!!!!! βρε ουστ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γαμώτο μου.. Εγώ θέλω να πληρώσω ότι χρωστάω μέχρι σήμερα... γιατί τόσα έχω... πρέπει να έρθει Ιανουάριος δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

Το ειδοποιητηριο ηρθε τελικα και πρεπει να πληρωθει μεχρι τελος οκτωβρίου.

Ωρε μανα μου..... :shock: .

 

Κι εμένα ήρθε σήμερα και λήγει στις 31/10 .

Μου ήρθε και εμένα το ειδοποιητήριο αλλά λέει προθεσμία πληρωμής 31/12/2013!!!

Συγκεκριμένα, αναφέρει στο γνωστό σημείο 31/10 ως λήξη προθεσμίας πληρωμής αλλά από κάτω έχει σημείωση ότι η προθεσμία είναι μέχρι 31/12 χωρίς προσαύξηση κλπ. Και στο απόκομμα στο κάτο μέρος του ειδοποιητηρίου λέει πάλι "σημείωση προς τον ταμία: το παρόν να εξοφλείται μέχρι 31/12".

 

ΥΓ: Τα παραπάνω με μια μικρή επιφύλαξη επειδή δεν τα έχω δει με τα μάτια μου. Έχω μετακομίσει πρόσφατα και το χαρτί πήγε στο παλιό σπίτι και πήγε και το πήρε η μητέρα μου, η οποία μου διάβασε από το τηλέφωνο αυτά που περιγράφω πιο πάνω. Μέχρι να το πάρω στα χέρια μου και να το δω με τα μάτια μου αφήνω μια πιθανότητα 1% να μην είναι έτσι αλλά γενικά δεν μπορεί να τα έβγαλε από το μυαλό της όλα αυτά, ούτε είναι τόσο μεγάλη ηλικιακά (55 ετών) που να μην καταλαβαίνει τι διαβάζει. Από την άλλη δεν γίνεται να έχει δώσει το ΤΣΜΕΔΕ προθεσμία 2 μήνες παραπάνω σε εμένα απ' ό,τι στους άλλους...

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω απο το δικό μου:

προσοχη: τοπαρον μεχρι 31-12-13 θα εξοφλείται μονο στην ΕΤΕ, ΑΤΤΙΚΑ και ΕΛΤΑ. Μετά την λήξη προθεσμίας πληρωμής επιβαρύνεστε με πρόσθετα τέλη τα οποία θα συμπεριληφθουν στο επόμενο ειδοποιητήριο. Το ταμειο διατηρεί κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η προθεσμία πληρωμής παραμένει 31/10...

Η 31/12 είναι η προθεσμία εκπρόθεσμης εξόφλησης σε ΕΤΕ, ΑΤΤΙΚΑ και ΕΛΤΑ και από εκεί και μετά η εξόφληση γίνεται μόνο στα κεντρικά. Ράιτ?

Link to comment
Share on other sites

αη θινκ γιες...

 

νομίζω πως ναι!

οχι οτι με νοιαζει αν ειναι εμπρόθεσμη ή εκπρόθεσμη ....πλέον δεν παίζει εξόφληση ούτε έτσι ούτε αλλιώς

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η προθεσμία πληρωμής παραμένει 31/10...

Η 31/12 είναι η προθεσμία εκπρόθεσμης εξόφλησης σε ΕΤΕ, ΑΤΤΙΚΑ και ΕΛΤΑ και από εκεί και μετά η εξόφληση γίνεται μόνο στα κεντρικά. Ράιτ?

Ετσι ακριβως. Μεχρι 31.10 ειναι η πληρωμη χωρις επιβαρυνση ενω μετα εχει επιβαρυνσεις που θα μπουν στο επομενο ειδοποιητηριο. μεχρι 31.12 μπορουμε να εξοφλουμε στις τραπεζες. μετα στα γραφεια τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.