Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μετά το 1ο ΠΕΑ όχι μετά την έγκριση δηλαδή. Οκ. Απλά να περιμένω τη νέα αποφαση υπαγωγής από το ΕΤΕΑΝ για να ξεκινήσω τη διαδικασία έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχει αποφασιστεί, οι επεμβάσεις να γίνουν ούτως ή άλλως (με ή χωρίς το πρόγραμμα), μπορείς να ξεκινήσεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα περίμενε την έγκριση. Αυτές, τις τελευταίες υπαγωγές δεν τις «βλέπω» καθόλου καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Ok τότε θα περιμένω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μια ερώτηση ακόμα. Οι προϋποθέσεις για ένταξη στο πρόγραμμα αναφέρουν ότι "Με τις προτεινόμενες παρεμβάσεις θα επιτευχθεί ενεργειακή αναβάθμιση κατά τουλάχιστον μία κατηγορία ή εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς". Έχω περίπτωση που λόγω του ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει μόνο μερικά και όχι όλα τα κουφώματα, δεν το πιάνω το 30% της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς (θέλω 24 kWh/m2 και πιάνω 14 kWh/m2), τυχαίνει όμως να βρίσκεται στην αλλαγή των κατηγοριών και με την επέμβαση αυτή να αλλάζει κατηγορία από Ε σε Δ. Προχωράω κανονικά έτσι δεν είναι; Δεν έχω κάποιο πρόβλημα που δεν έχω πάρει χαμπάρι;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί δε βρήκα τίποτα σχετικό και έχω κατααγχωθεί. Σε περίπτωση πελάτη με εξοικονομώ που η 1η επιθεώρηση έγινε τον Ιανουάριο, δεν πληρώθηκα τότε, αλλά τον προηγούμενο μήνα οπότε και έκοψα την ΑΠΥ. Τώρα όπου να ναι τον ενημέρωσαν ότι βγαίνει η έγκριση και ετοιμάζεται να υπογράψει τη σύμβαση. Πιστεύετε ότι θα υπάρχει πρόβλημα με την ημερομηνία εξόφλησης της 1ης επιθεώρησης; Γιατί συνάδελφος μου είπε ότι από τράπεζα του είπαν ότι καλύτερα να έχει διαφορά 2 μηνών οι αποδείξεις μεταξύ 1ης και 2ης επιθεώρησης. Ξέρει κανένας κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εκδίδω την Α.Π.Υ. με το Π.Ε.Α. αλλά ξέρω κάποιους που πάντα τις εκδίδουν μαζί (πρώτη και δεύτερη) και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα τουλάχιστον. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πρόβλημα θα είναι μόνο φορολογικό.

Θα πρέπει να εκδίδεις παραστατικά μέσα στο οικον. έτος της δουλειάς που έκανες (υπέγραψες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.