Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Νομίζω πως τα νέα πεδία στο buildingcert μπήκαν ώστε να σε υποχρεώνουν να δηλώσεις την τακτοποίηση όταν έχει γίνει αυτή η διαδικασία. Επίσης οι οδηγίες του ΤΕΕ σε καμιά περίπτωση δεν είναι νόμος όπως ο ΚΕΝΑΚ, οπότε ο χαρακτήρας τους είναι κατά τη γνώμη μου συμβουλευτικός.

Σε κάθε περίπτωση και επειδή έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, η εντύπωση μου ήταν ότι πολεοδομικές παραβάσεις δεν ελέγχονται στο ΠΕΑ, αν και προσμετρώνται για τον υπολογισμό της ενεργειακής κατάταξης. Θα ρωτήσω αύριο την ΕΥΕΠΕΝ και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι νόμος ο ΚΕΝΑΚ συνάδελφε. Ως κανόνας δικαίου ανήκει στις ΚΥΑ, είναι ΚΥΑ δηλαδή. Ανεξάρτητα από αυτό, στην πράξη δεν τηρείται η ιεραρχία των κανόνων δικαίου όπως και πολλά άλλα. Απλά καλό θα ήταν για αυτήν την τακτοποίηση/ρύθμιση - που αναφέρεσαι - να ενημερώνουμε...εν ολίγοις...άποψή μου. Στην ΕΥΕΠΕΝ εφόσον υποβάλλεις ερώτημα, νομίζω καλύτερα γραπτώς (Γιδάκου Γαρυφαλλιά | [email protected]) και να παραθέσεις την απάντηση εδώ, όταν απαντήσουν, ελπίζω συντομότερα από το helpdesk του εξοικονόμηση, που πολλές φορές δεν απαντάει καθόλου και ας μην υπάρχει πουθενά ή προκύπτει από κάπου η, απάντηση σε αυτό που ρωτάς.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, εννοούσα πως έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ. Πάντως για να το προεκτείνουμε και λίγο παραπάνω, όταν σε αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης διαπιστώνεται διαφορετική χρήση από αυτή που υπάρχει στην πολεοδομία, πρέπει να ζητάμε από τον ιδιοκτήτη πρώτα να προχωρήσει σε αλλαγή χρήσης και μετά να προβαίνουμε σε έκδοση ΠΕΑ? Νομίζω πως έργο του επιθεωρητή είναι η αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης και η εκτίμηση της ενεργειακής κατανάλωσης με τα αυτά τα δεδομένα. Anyway, θα υποβάλλω το ερώτημα γραπτώς και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την ίδια ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ κατά το παρελθόν, με πολύ σάλτσα. Παραθέτω την τελική φράση της απάντησης: θα πρέπει η ΣΥΝΟΛΙΚΗ επιφάνεια του ακινήτου να είναι νόμιμη και ακολούθως να κάνει αίτηση υπαγωγής στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον».

 

EDIT: Στην ερώτηση τους είχα γράψει και την ερωταπάντηση 41 που γράφει παρακάτω ο spapako.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα διαβάσει και για το εξοικονομώ, αλλά δεν θυμόμουν που και μόλις το βρήκα.

 

41. Ερ.: Τι γίνεται σε περίπτωση που τα m2 που αναγράφονται στο ΠΕΑ είναι διαφορετικά από τα m2 που αναγράφονται στην οικοδομική άδεια;

Απ.: Σε περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ της συνολικής επιφάνειας που δηλώνεται στο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) και της επιφάνειας που εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια /νομιμοποιητικό έγγραφο του κτηρίου (ή τμήματος αυτού), η αίτηση στο Πρόγραμμα θα πρέπει να καταχωρείται, σε κάθε περίπτωση, βάσει των στοιχείων που αναφέρονται στο ΠΕΑ, δεδομένου ότι, τόσο το εν λόγω πρόγραμμα, όσο και το πρόσφατο σχετικό θεσμικό πλαίσιο στοχεύουν στην ενεργειακή αναβάθμιση του υφιστάμενου κτηριακού αποθέματος, η οποία μπορεί να επιτευχθεί μόνο μετά από αποτύπωση των πραγματικών χαρακτηριστικών του κτηρίου ή τμήματος αυτού.

 

 

και κάτι τελευταίο από τις "συχνές ερωτήσεις σε θέματα εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ" από ΤΕΕ (γενικές ερωτήσεις).

 

Στην περίπτωση που ένα τμήμα κτηρίου είναι αυθαίρετο (δεν αναφέρεται στην οικοδομική άδεια), πως λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης κτηρίων κατά την έκδοση ΠΕΑ;

Αν υπάρχει αυθαίρετο τμήμα στο κτήριο (π.χ. ημιυπαίθριος χώρος), με ενιαία λειτουργία ως προς τους υπόλοιπους χώρους του κτηρίου, θα πρέπει να καταγραφεί και λαμβάνεται υπόψη (ως λειτουργικός θερμαινόμενος χώρος) στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοση του κτηρίου.
Κατά την ενεργειακή επιθεώρηση κτηρίου καταγράφονται όλοι οι λειτουργικοί χώροι του κτηρίου ως κατασκευασθέν, ανεξάρτητα με τα όσα αναφέρονται στην οικοδομική άδεια και οι ενεργειακοί επιθεωρητές δεν φέρουν καμία ευθύνη για τυχόν παραβάσεις της πολεοδομικής νομοθεσίας. Δεν αναφέρεται πουθενά στην κείμενη νομοθεσία ότι οι ενεργειακοί επιθεωρητές εντέλλονται να ελέγξουν πολεοδομικές παραβάσεις.

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πάντα λαμβάνεις την πραγματική κατάσταση. Άλλωστε αυτή είναι και η ουσία. Να εκτιμήσεις την ετήσια πραγματική κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας ανά μονάδα εκτάσεως επιφανείας. Απλά αυτή η πραγματική κατάσταση να ενημερώνουμε ότι πρέπει να είναι ρυθμισμένη, λέω εγώ. Τώρα αναφορικά με τη χρήση που λες. Εάν είναι π.χ. η χρήση κατοικία στην πολεοδομική άδεια και στην πραγματικότητα χρησιμοποιείται ως επαγγελματικός χώρος (π.χ. γραφείο), μάλλον το "τρως". Θα υπολογίσεις βέβαια άλλη κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας ανά μονάδα εκτάσεως επιφανείας από την πραγματική, αφού είναι διαφορετικός ο υπολογισμός για χρήση κατοικία από επαγγελματικό χώρο. Υποθέτω σε κάτι τέτοιο αναφέρεσαι. Τώρα το πώς θα το χρεώσεις, ο Θεός και η ψυχή του τέτοια εποχή. Ακούω πολλά ευτράπελα γύρω μου, τα οποία δε θα ήθελα να τα καταγράψω, γιατί η ιστοσελίδα είναι ανοικτή - που κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε σε μη μηχανικούς* για πολλούς λόγους - και θα χαλάσουμε και άλλο την πιάτσα. 

*michanikos.gr    

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Έχω συντάξει ερώτημα - επιστολή προς τράπεζα σχετικά με το θέμα: 

 

Ερώτημα :

Είναι σύννομο να αναγράφονται τα τ.μ. της θερμικής ζώνης που διαπιστώνονται κατά την αυτοψία όταν δεν ταυτίζονται με την οικοδομική άδεια ή άλλο δημόσιο έγγραφο Ε9, λογαριασμό Δ.Ε.Η. κ.τ.λ.;

Επίσης επιτρέπεται η υπαγωγή οικοδομημάτων με μη σύννομα τμήματα ή εγκατεστημένες χρήσεις στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον»;

 

Απάντηση :

 

Δυνάμει της ΤΟΤΕΕ 1 που εγκρίθηκε με την οικ. 17178/2010 Απόφαση Υπουργού ΠΕΚΑ (ΦΕΚ 1387/ Β/2.9.2010) και συγκεκριμένα της παργ. 3.1 όπως τροποιήθηκε και ισχύει :

 

Για τη διενέργεια της ενεργειακής επιθεώρησης, ο ιδιοκτήτης του κτηρίου είναι υποχρεωμένος να διαθέσει  στο  μηχανικό  αντίγραφο  της  αρχιτεκτονικής  μελέτης  και  της  μελέτης  θερμομόνωσης  που υποβλήθηκε  στην  οικεία διεύθυνση πολεοδομίας.  Εάν  αυτό δεν είναι  εφικτό,  ο ιδιοκτήτης πρέπει να διαθέσει στο μηχανικό τα αρχιτεκτονικά σχέδια του κτηρίου (κατόψεις, τομές) «ως κατασκευασθέντος».

Σε  κάθε  περίπτωση,  η  πιστότητα  εφαρμογής  των  αρχιτεκτονικών  σχεδίων  πρέπει  να  επιβεβαιωθεί κατά  τη  διάρκεια  της  επιθεώρησης  με  δειγματοληπτικές  (π.χ.  ανά  όροφο  κτηρίου)  ή  αναλυτικές μετρήσεις με τη χρήση κατάλληλων οργάνων. Σε περίπτωση απόκλισης της γεωμετρίας του κτηρίου από  τα  τελικά  αρχιτεκτονικά  σχέδια,  λαμβάνεται  υπόψη  η  σχηματική  αποτύπωση  γεωμετρίας  του κτηρίου από τον επιθεωρητή.

Τουτέστιν ο ενεργειακός επιθεωρητής δυνάμει των ανωτέρω είναι υποχρεωμένος να καταγράψει και να εκδώσει το Π.Ε.Α. σύμφωνα με την αυτοψία. Άλλωστε αυτό προκύπτει και με την ήδη αναρτηθείσα οδηγία του Τ.Ε.Ε. στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση η οποία απαντά σε αντίστοιχη ερώτηση :

 

Στην περίπτωση που ένα τμήμα κτηρίου είναι αυθαίρετο (δεν αναφέρεται στην οικοδομική άδεια), πώς λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης κτηρίων κατά την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (Π.Ε.Α.);

 

Αν υπάρχει αυθαίρετο τμήμα στο κτήριο (π.χ. ημιυπαίθριος χώρος που έχει κλείσει), με ενιαία λειτουργία ως προς τους υπόλοιπους χώρους του κτηρίου, θα πρέπει να καταγραφεί και αυτός ο χώρος και να ληφθεί υπόψη (ως λειτουργικός θερμαινόμενος χώρος) στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοση του κτηρίου. 
Κατά την ενεργειακή επιθεώρηση του κτηρίου καταγράφονται όλοι οι λειτουργικοί χώροι του κτηρίου ως κατασκευασθέντος ανεξαρτήτως των όσων αναφέρονται στην οικοδομική άδεια και οι ενεργειακοί επιθεωρητές δεν φέρουν καμία ευθύνη για τυχόν παραβάσεις της πολεοδομικής νομοθεσίας. Δεν αναφέρεται πουθενά στην κείμενη νομοθεσία ότι οι ενεργειακοί επιθεωρητές εντέλλονται να ελέγξουν πολεοδομικές παραβάσεις.

 

Πηγή :

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab,Tab5

 

Κατά δε το ζήτημα της υπαγωγής μη σύννομων τμημάτων οικοδομημάτων πολλές φορές στο παρελθόν η δυνατότητα υπαγωγής επιβεβαιώθηκε τηλεφωνικά από το αρμόδιο τμήμα της ΕΥΕΠΕΝ (2106969813) καθότι δεν απαγορεύεται από τον οδηγό του προγράμματος απόφαση 31654/ΕΥΘΥ1415/20.07.2010, ΦΕΚ Β’ 1262. Στη συνέχεια αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του εν προκειμένω προγράμματος η ακόλουθη οδηγία όπως και τηρήθηκε για την υπαγωγή της ............................... 

 

http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=698&language=el-GR

 

41. Ερ.: Τι γίνεται σε περίπτωση που τα m2 που αναγράφονται στο ΠΕΑ είναι διαφορετικά από τα m2 που αναγράφονται στην οικοδομική άδεια;

Απ.: Σε περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ της συνολικής επιφάνειας που δηλώνεται στο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) και της επιφάνειας που εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια /νομιμοποιητικό έγγραφο του κτηρίου (ή τμήματος αυτού), η αίτηση στο Πρόγραμμα θα πρέπει να καταχωρείται, σε κάθε περίπτωση, βάσει των στοιχείων που αναφέρονται στο ΠΕΑ, δεδομένου ότι, τόσο το εν λόγω πρόγραμμα, όσο και το πρόσφατο σχετικό θεσμικό πλαίσιο στοχεύουν στην ενεργειακή αναβάθμιση του υφιστάμενου κτηριακού αποθέματος, η οποία μπορεί να επιτευχθεί μόνο μετά από αποτύπωση των πραγματικών χαρακτηριστικών του κτηρίου ή τμήματος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς περίπτωση που οι παρεμβάσεις δαπάνες έγιναν αμέσως μετά το πρώτο Π.Ε.Α.; 

Σύμφωνα με τον οδηγό οι δαπάνες αυτές είναι επιλέξιμες, προχώρησε κανείς τέτοια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

ναι συναδελφε μην εχεις ενδοιασμους. εαν το παραστατικο (δελτιο αποστολης ή τιμολογιο) εχει ημερομηνια μετα την ημερομηνια του πρωτου πεα τοτε ειναι επιλεξιμο και πληρωνετε κανονικα . το εχω κανει και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.