Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το σχόλιο του tsx μάλλον εμένα αφορούσε, και δεν έχει άδικο.

 

Οι σόμπες είναι τοπικά συστήματα θέρμανσης, οι ενεργειακές είναι ΑΠΕ αφού το ξύλο είναι βιομάζα,

το θέμα είναι να καλύπτουν οι σόμπες τους χώρους π.χ. 1 σόμπα με ανάλογα kw σε κάθε χώρο/δωμάτιο, για να μπορέσεις να τσεκάρεις το κουμπάκι "θερμική άνεση".

Γιατί μία σόμπα για ένα σπίτι με δωμάτια, δεν αρκεί να σου προσφέρει θερμική άνεση.

 

Μπορείς επίσης να έχεις μια σόμπα ή ενεργειακό τζάκι π.χ. σε σαλοκουζίνα, και κάποιο άλλο σύστημα θέρμανσης στα δωμάτια, π.χ. αρκουδίσιον (που λέει και ο inzaghi :lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η θερμική άνεση, δεν νομίζω να αποτελεί θέμα. Στατιστικό στοιχείο είναι και συμπληρώνετε κατά δήλωση του ιδιοκτήτη.

Όπως τα λες είναι μία σόμπα δεν μπορεί να καλύψει όλο το σπίτι, εκτός και αν έχει αεραγωγούς (έχω δει σόμπες που να παίρνουν μέχρι και 2 αεραγωγούς, άρα καλύπτουμε 3 δωμάτια). Στην περίπτωση μου ο πελάτης θα πάρει max 2 σόμπες γιατί ξεπερνάει το όριο των 15000 και τα υπόλοιπα είτε ιδιωτικά είτε μένει με τις παλιές σόμπες (οπότε αναγκαστικά δύο συστήματα στο 2ο ΠΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες για τη θερμική άνεση, εγώ πρακτικά και εμπειρικά σου το είπα.

 

Οι σόμπες επίσης δεν έχουν CE, αλλά πρέπει να έχουν ΕΝ..κάτι..305 κλάση 3 (sorry, δεν το θυμάμαι απ' έξω)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα googlaρισμα "σόμπες πιστοποίηση CE" σου βγάζει μία σείρα από σόμπες με πιστοποίηση CE. Eπίσης οι περισσότερες που τσέκαρα έχουν και θερμοστάτη χώρου. Οπότε πάμε και σε αυτοματισμούς κατηγορία Β.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Ίσως για τις σόμπες να κάνω λάθος,

 

αλλά είναι σίγουρο αυτό που λέω για τους λέβητες στερεών καυσίμων και βιομάζας.

Βλέπε Υπουργική απόφαση 7/11/2011 "Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη λειτουργία σταθερών εστιών καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού" Αρθρο 4, παραγρ. 9

Οι λέβητες αυτοί δεν μπορούν ακόμα να πάρουν πιστοποίηση, αλλά πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις του προτύπου ΕΛΟΤ ΕΝ 303.05 κλάση 3.

Αυτό δέχεται και το ΥΠΕΚΑ για την επιλεξιμότητα του λέβητα στο εξοικονομώ, έπειτα από σχετική ερώτηση.

 

Οπότε πάμε και σε αυτοματισμούς κατηγορία Β

...στην περίπτωση που όλοι οι θερμαινόμενοι χώροι θερμαίνονται με τέτοιες σόμπες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό το εξής θέμα και ήθελα να θέσω, ώστε να συγκετρώσουμε τις απόψεις μας.

 

Πολλές πολυκατοικίες, μετά από γενική συνέλευση, αποφάσισαν να μην βάλουν καθόλου πετρέλαιο. Ακόμη και αν κάποιοι θέλουν να βάλουν, δεν αντέχουν να καλύψουν τα έξοδα όλης της πολυκατοικίας, συνεπώς αναγκάζονται και αυτοί να πειθαρχίσουν.

 

Ερχονται, λοιπόν, και ρωτούν αν μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα, για να εγκαταστήσουν ενεργειακό τζάκι, για καλοριφερ ή με αεραγωγούς.

 

Μίλησα με το Εξοικονόμηση κατ' οικον και μου είπαν ότι το ενεργειακό τζάκι επιδοτείται στην κατηγορίας δαπάνης 3.Δ., αρκεί να είναι το μοναδικό κεντρικό σύστημα θέρμανσης.

 

Οταν με απόφαση γενικής συνέλευσης το σύστημα θέρμανσης αδρανοποιείται, τότε πράγματι το ενεργειακό τζάκι θα είναι μοναδικό σύστημα θέρμανσης. Αλλά όμως η εγκτάσταση καλοριφέρ και λέβητα υφίσταται στο κτίριο, είναι δυνατόν να αγνοηθεί;

 

Επιτρέπεται και αν ναι, πως μπορεί να αποκοπεί κάποιο διαμέρισμα, τελείως, από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας, ώστε να θεωρηθεί μοναδικό σύστημα το τζάκι;

 

Διότι λογικά δεν μπορεί να αγνοηθεί το υπάρχον σύστημα κεντρικής θέρμανσης, αλλά αν αποκοπεί τελείως ένα διαμέρισμα και τεκμηριωθεί αυτό με δήλωση διαχειριστή και απόφαση συνέλευσης, τότε πράγματι το τζάκι γίνεται μοναδικό σύστημα θέρμανσης.

 

Προσπαθώ να επικοινωνήσω πάλι με το Εξοικονόμηση κατ' οικον, αλλά δεν μπορώ να τους πιάσω.

 

Αν έχεται ακούσει κάτι περί αυτού, θα ήταν νομίζω χρήσιμο για όλους να το συζητήσουμε.

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.: Βέβαια δεν ξέρω, αν το ενεργειακό τζάκι θα αναβαθμίσει ενεργειακά ένα διαμέρισμα που δεν θερμαίνεται, σύμφωνα με τα κριτήρια του προγράμματος, διοτι στο ΠΕΑ θα έχει το σύστημα θέρμανσης του Κ.Α., το οποίο δεν έχω ερευνήσει εάν είναι υποδιέστερο του ενεργειακού τζακιού.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι πως γίνεται.

 

1ο ΠΕΑ, ενός διαμερίσματος (τμήμα κτιρίου) με κεντρική θέρμανση και σενάριο για θέρμανση με ενεργειακό τζάκι ως μοναδικό σύστημα.

2ο ΠΕΑ, έλεγχος αν έχει αποκοπεί το διαμέρισμα και φυσικά αν έχει μπει το τζάκι

 

Αυτό που πρέπει να ελεγχθεί είναι αν όντως μπορούν να αποκοπούν οι σωλήνες της θέρμανσης από την κεντρική εγκατάσταση.

 

Σε μερικές πιο παλιές οικοδομές, χωρίς αυτονομία διαμερίσματος, αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να υπάρχουν κατακόρυφες στήλες οι οποίες "δίνουν" νερό σε κάποια δωμάτια ανά όροφο, ανεξάρτητα αν τα δωμάτια αυτά ανήκουν στην ίδια ιδιοκτησία ή όχι.

 

Οπότε πρέπει να ελέγξεις το δίκτυο διανομής.

 

Είναι πολύ πιθανό να αναβαθμιστεί το διαμέρισμα, αν ο β.α. του υπάρχοντος είναι μικρότερος του ενεργειακού τζακιού, ή ο υπάρχων λέβητας υπερδιαστασιολογημένος, δεδομένου ότι θα κερδίσεις και απώλειες από το δ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται και αν ναι, πως μπορεί να αποκοπεί κάποιο διαμέρισμα, τελείως, από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας, ώστε να θεωρηθεί μοναδικό σύστημα το τζάκι;

 

Ένα τέτοι θέμα συζητιέται κι εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αφού μίλησα τηλεφωνικά. με το υπουργείο μου είπαν ότι τα κλιματιστικά δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα.

Ο λόγος που δεν μπαίνουν μου είπε είναι ότι προ 5ετίας τα είχαν επιδοτήσει οπότε δεν θέλουν να τα συμπεριλάβουν πάλι.

(Απαντάω στην ερώτηση που είχα κάνει πριν 3 μέρες)

Από τις ερωτήσεις στο exoikonomisi.ypeka.gr :

 

33. Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει μια αντλία θερμότητας για να είναι επιλέξιμη στο Πρόγραμμα;

 

Για να υπαχθεί η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας στην κατηγορία 3.Δ. «Σύστημα με κύρια χρήση Α.Π.Ε ή ΣΗΘΥΑ» μέχρι ποσού 15.000 €, θα πρέπει η αντλία θερμότητας να έχει κύρια χρήση Α.Π.Ε. Για να συμβαίνει αυτό θα πρέπει το SPF (SEASONAL PERFORMANCE FACTOR) της αντλίας να είναι πάνω από 3,3 (>3,3).

Αν αυτό αναφέρεται στα πιστοποιητικά από το εργοστάσιο κατασκευής της αντλίας τότε μόνο μπορεί να μπει η εν λόγω δαπάνη στην κατηγορία 3.Δ.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

COP>3,3 (κι αυτό ανάλογα με τις θερμοκρασίες που δουλεύει και την εξωτερική θερμοκρασία) μπορείς να βρεις. Αλλά SPF δεν έχω δει να δίνουν.

Πάντως η ΤΟΤΕΕ δέχεται αντί του SCOP το COP του κατασκευαστή (για συνθήκες A 7oC / W 45oC) και αντί του SPF το COP του κατασκευαστή (αλλά για Α.Θ. που προορίζεται για παραγωγή Ζ.Ν.Χ και μόνο). Τώρα γιατί στο "εξοικονόμηση κατ' οίκον" επιμένουν στο SPF, ....άγνωσται αι βουλαί του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.