Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πελάτης είχε πάει σήμερα να ενημερωθεί για το πρόγραμμα σε Τράπεζα, η οποία του είπε πως αν θέλει ο πελάτης μπορεί ν’ αναλάβει δωρεάν την εκπόνηση των ΠΕΑ? Τι εννοεί με το δωρεάν? Αφού επιδοτείται από το πρόγραμμα!!!! Και μετά περιμένουμε να δουλέψουμε όσοι δεν είμαστε μπλεγμένοι σε κυκλώματα Τραπεζών και Μεσιτών!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς οι τράπεζες αυτό διαδίδουν, τουλάχιστον για του συμβούλους.

Τους βάζουν όμως και υπογράφουν πρωτίστως.

Προφανώς το συμφωνητικό θα λέει ότι όταν θα πληρωθούν από το πρόγραμμα οι επιθεωρήσεις, τότε οφείλει να δώσε τη νόμιμη αμοιβή στον επιθεωρητή, αφού το ποσό θα το εισπράξει απ' ευθείας ο ιδιώτης.

 

....κι εμάς μας ζητάν εκπτώσεις για επιθεώρηση για το εξοικονομώ.... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και εγώ όταν με ρωτάει ο πελάτης για τον σύμβουλο, του λέω πως η τράπεζα θα του πάρει επιπλέον 57,5 ευρώ για τον ΦΠΑ, τον οποίο εγώ του κάνω δώρο.

Αφού ο καθένας λέει ότι θέλει, έτσι θα παίξω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Θα κάνω το 1ο ΠΕΑ για ιδιοκτήτη διαμερίσματος για το ''εξοικονομώ''. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων της πολυκατοικίας έχουν ατομικά λεβητάκια για θέρμανση εδώ κ λίγο καιρό. Ο ενδιαφερόμενος χρησιμοποιεί το κεντρικό λέβητα πετρελαίου ακόμη. Είναι ο μοναδικός. Με το ''εξοικονομώ'' θέλει να βάλει κ αυτός λέβητα αερίου. Πως θα κάνω το 1ο ΠΕΑ όσον αφορά στη θέρμανση; Θα θέσω ως σύστημα θέρμανσης το κεντρικό λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας; Κ πως θα υπολογίσω την υπερδιαστασιολόγηση; Γιατί ο κεντρικός λέβητας, ενώ διαστασιολογήθηκε για όλη την πολυκατοικία, τώρα εξυπηρετεί μόνο από έναν.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το πρώτο ΠΕΑ με το κεντρικό σύστημα με full υπερδιαστασιολόγηση (x0,75 δηλαδή)

Και λίγο είναι το 0,75 σε αυτή την περίπτωση.

Το σκέφτηκε πάντως κάπως αργά ο πελάτης σου.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κάποιος αν σε προτάσεις που έχουν ήδη πάρει προέγκριση (πριν την τροποποίηση του προγράμματος

του Μαρτίου) και δεν έχουν ακόμη εκδοθεί αποφάσεις ένταξης, μπορεί να συμπεριληφθεί εκ των υστέρων σύμβουλος

στη φάση της υπογραφής σύμβασης με την τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους πήραν έγκριση με την τελευταία απόφαση υπαγωγής, στις 2/8/2012, δόθηκε το διακίωμα να έχουν σύμβουλο, αν και στην αίτησή τους δεν είχαν δηλώσει, καθώς δεν υπήρχε τότε.

Άρα, υποψιάζομαι ότι όλοι όσοι υπαχθούν στο μέλλον, θα δικαιούνται σύμβουλο είτε το εχουν δηλώσει στην αίτηση, είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα δηλωθεί ο σύμβουλος; Θα πρέπει ο πελάτης να το ζητήσει όταν θα πάει να συνάψει τη δανειακή σύμβαση; Εμένα πελάτης μου κατέθεσε αίτηση το Σεπτέμβρη, ξέχασε να με δηλώσει σύμβουλο και πήγε μετά από 2 μέρες για κάτι συμπληρωματικά έντυπα και του είπαν ότι δεν γίνεται να με δηλώσει τότε, γιατί τα χαρτιά είχαν φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.