Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ tsx και kostas k για την ανταπόκριση. Αλλά τηλεφωνόντας σήμερα στο τηλ. επικοινωνίας του Εξοικονόμηση κατ' οίκον μού είπαν ότι δεν είναι επιλέξιμος ο τοπικός λέβητας LPG. Κανείς άλλος συνάδελφος που να το έχει αντιμετωπίσει??

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

Όντως, τώρα που ξαναδιαβάζω τον οδηγό, μιλάει μόνο για λέβητες πετρελαίου και φυσικού αερίου (ή ΑΠΕ και ΣΗΘΥΑ)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι αναφέρει, έχεις δίκιο. Μήπως απλά τους διέφυγε στο κείμενο, γιατί νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι λέβητες εντάσσονται στην ευρύτερη φιλοσοφία του συστήματος. Δεν στέλνεις ένα email για μία πιο "επίσημη", αν και καθυστερημένη, απάντηση. Αν έχεις νέο ενημέρωσε γιατί μπορεί να τύχει και σε κάποιον από εμάς.

Ο μοναδικός λόγος που μπορώ να σκεφτώ, είναι μήπως είναι μη τεχνικά εφικτό να εγκατασταθεί τοπικός λέβητας LPG με τα αυστηρά στάνταρ ασφαλείας που απαιτεί, σε υπάρχουσα κατασκευή. Αλλά αυτά τα γνωρίζετε εσείς οι Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πελάτη που θέλει να βάλει λέβητα υγραερίου. Έχουμε καταθέσει την αίτηση εδώ και ένα μήνα και περιμένουμε την υπαγωγή. Τότε θα μάθω με βεβαιότητα τι συμβαίνει και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και από μένα.

Μετά από σκληρές οικονομίες μάζεψα κάποια χρήματα και αποφάσισα να φτιάξω το σπίτι που μου αγόρασαν οι γονείς μου( 55τ.μ. σε πολυκατοικια του '66 στους αμπελόκηπους).

Επειδή ανήκει σε πολυκατοικία σαν επιλέξιμες δαπάνες έχω μονάχα ηλιακό θερμοσίφωνα,κουφώματα, τέντες και ρολά? Ξέρει κανείς αν δικαιούμαι και τιποτα άλλο πχ. εξωτερικη πορτα για κλιμακοστάσιο)? Επίσης όντας νέος μηχανικός δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής και θα το κάνει ένας γνωστός μου. Οκ με αυτό. Ωστόσο σαν σύμβουλος του έργου μπορώ να πάω εγώ παρόλο που θα αφορά το σπίτι μου (στο ονόμα μου)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να είσαι σύμβουλος σε σπίτι που θα αιτηθείς εσύ

 

Τι σύστημα θέρμανσης έχεις; Εάν είναι κεντρικό, θα το λειτουργήσετε φέτος;

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό είναι και από ότι έχουν πει φέτος δεν θα βαλουν πετρέλαιο οπότε δεν θα λειτουργήσει.

Επίσης με τι ρυθμούς κινείται το πρόγραμμα. Γιατί σκέφτομαι να κάνω αίτηση του χρόνου όπου θα έχω και φορολογική κα΄τω από 12.000

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζουμε πότε θα τελειώσει το κονδύλι, οπότε και θα σταματήσει το πρόγραμμα.

Το πότε θα υπαχθείς στο πρόγραμμα, είναι άγνωστο. Εμένα μου έχουν τύχει περιτώσεις που μπήκαν μέσα σε 1,5 μήνα από την αίτηση. Υπάρχουν βέβαια και τα αντίθετα παραδείγματα.

Εάν δεν βάλετε πετρέλαιο, τότε ίσως να μπορείς να βάλεις και αυτόνομη θέρμανση. Είναι θέμα και των υπολοίπων ιδιοκτητών, καθώ ςκαι του καταστατικού της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.