Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μονοκατοικία είναι και έτσι τα δήλωσα. Απέφυγα απλώς να αναφέρω κάποια (όπως το δοχείο αδρανείας) στην τεχνική περιγραφή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, ο σύμβουλος μηχανικός ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι ενεργειακός επιθεωρητής, Σωστά; Τιμολόγιο κόβει μετά την κατάθεση του πρώτου φακέλου, οπότε την αμοιβή των 250€+ΦΠΑ ο πελάτης την παίρνει πίσω στην τελική εκταμίευση (60%) ή κατά την προκαταβολή (40%); Επίσης, χρονική προϋπόθεση για την οικοδομική άδεια δεν υπάρχει. αρκεί η κατοικία να εχει Τ.Ζ.<2100€ και να αλλάζει τουλάχιστον μία κατηγορία ενεργειακά (Απο Δ και κάτω αρχικά); Λέω κάτι λάθος; Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια φάση πληρώνεται η αμοιβή του συμβούλου, αλλά νομίζω αντιμετωπίζεται σαν μέρος του συνολικού ποσού.

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

.........και να αλλάζει τουλάχιστον μία κατηγορία ενεργειακά (Απο Δ και κάτω αρχικά);

 

.....ή η εξοικονόμηση της πρωτογενούς ενέργειας να είναι μεγαλύτερη κατα 30% του κτηρίου αναφοράς

Link to comment
Share on other sites

Σαν μέρος του συνολικού ποσού εννοείς ότι συμπεριλαμβάνεται στις 15.000€ του μέγιστου προϋπολογισμού; Νομίζω ότι είναι πρόσθετο από τις 15.000€, όπως άλλωστε και οι τόκοι και τα 2 Π.Ε.Α. Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

ο συμβουλος εργου πληρωνεται στο τελος στον λογαριασμο του οπως και οι προμηθευτες. μονο ο ενεργειακος επιθεωρητης εχει πληρωθει για τα 2 πεα οταν τα εκδοσει και τα χρηματα του προγραμματος τα παιρνει ο πελατης στο τελος. με επιφυλαξη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.