Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Aυτή που λέει ο tsx είναι. Σου δίνει ένα χαρτί να υπογράψεις, το οποίο αν το έχω ερμηνεύσει καλά λέει ότι ο σύμβουλος έργου πληρώνεται από το λογαριασμό του πελάτη. Κοινώς ο "σύμβουλος" = τράπεζα τα παίρνει δύο φορές τα λεφτά, αφού θα πάρει και τα λεφτά που δικαιούται από το πρόγραμμα. Mπορεί να κάνω και λάθος, αλλά διαβάζοντας το αυτό κατάλαβα.

Άλλη τράπεζα που θυμίζει και κανάλι, απλά σου λέει ότι προυπόθεση για την ένταξη είναι να γίνει υποχρεωτική αυτοψία από μηχανικό της, δηλαδή να τσιμπήσει τα ΠΕΑ και το σύμβουλο.

Αναμενόμενα αυτά δυστυχώς, παρήγορο ότι ο κόσμος είναι δίκαιολογημένα δύσπιστος προς τις τράπεζες.

Μία ερώτηση, έχετε πελάτες πού να έλαβαν αρνητική απάντηση (όχι για προέγκριση, αφού κατέθεσαν πληρη φάκελο αίτησης). Εχω 2 περιπτώσεις πελατών που έχουν καταθέσει πάνω από χρόνο και δεν έχουν καμία απάντηση. Όλοι οι άλλοι, έχουν ενταχθεί, άσχετα αν κάποιοι το μετάνιωσαν και δεν ολοκλήρωσαν τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευτυχώς εμένα μου έχουν περάσει όλες οι περιπτώσεις που υπέβαλαν αίτηση μέχρι και μέσα Ιουνίου.

Σίγουρα όμως υπάρχουν πολλές που δεν έχουν εγκριθεί ακόμη, καθώς οι αιτήσεις σε σχέση με τις υπαγωγές είναι πολύ λιγότερες. Δεν ξέρω εάν είναι απλά θέμα τύχης ή και κάτι άλλο που σχετίζεται με την πληρότητα

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, έχετε πελάτες πού να έλαβαν αρνητική απάντηση (όχι για προέγκριση, αφού κατέθεσαν πληρη φάκελο αίτησης). Εχω 2 περιπτώσεις πελατών που έχουν καταθέσει πάνω από χρόνο και δεν έχουν καμία απάντηση. Όλοι οι άλλοι, έχουν ενταχθεί, άσχετα αν κάποιοι το μετάνιωσαν και δεν ολοκλήρωσαν τις εργασίες.

 

Στο ΥΠΕΚΑ τηλεφώνησες ή στην ΕΤΕΑΝ, δίνοντας Αρ. πρωτοκόλλου ΠΕΑ, να ρωτήσεις τι γίνεται?

 

Στην πρώτη μου επιθεώρηση που ήταν από τις πρώτες αιτήσεις υπαγωγής, είχα μια παράλειψη, Έκαναν 8 μήνες να την ελέγξουν, πήρα τηλέφωνο στους 11 μήνες, όπου με πληροφόρησαν για την παράλειψη.

Πρωτίστως ούτε εγώ, ούτε η τράπεζα, ούτε ο πελάτης είχαν ενημερωθεί.

Αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο, ίσως ακόμη να πέρίμενα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλα, με συγχωρειτε, στην ΑΙΤΗΣΗ που κατατιθεται με τον 1ο φακελο και το 1ο ΠΕΑ πριν την υπογραφη της συμβασης, προς εγκριση και υπογραφη, δε συμπληρωνεται στην τελευταια σελιδα τα στοιχεια του συμβουλου εργου?

Δε βαζετε εσεις τα δικα σας στοιχεια?

 

Και με ποιο δικαιωμα η τραπεζα παρακαμπτει τη ΔΗΛΩΣΗ του ιδιοκτητη οτι θελει ΕΣΕΝΑ για συμβουλο, με στοιχεια σου, ΑΦΜ και τηλεφωνο και θετει δικο της?

Εχω ηδη 3 εκκρεμουσες περιπτωσεις εξοικονομω με πελατες μου στους οποιους εδωσα ετοιμη την αιτηση με τα δικα μου στοιχεια συμπληρωμενα στο τελος.

Ελπιζω να μη γινει καμια στραβη στο τελος και δεν πληρωθω τα του συμβουλου γιατι θα το κανω λαμπογυαλο...

Link to comment
Share on other sites

Πίπο, σχεδόν όλες οι μέχρι τώρα περιπτώσεις που έχουν φτάσει στο δεύτερο ΠΕΑ, ήταν με την παλιά αίτηση που δεν υπήρχε το πεδίο του σύμβουλου.

Μόνο σε αυτό το πακέτο υπαγωγών μπορούν να κάνουν αυτή την αρπαχτή

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Είναι υποχρεωτική η καταγραφή ετήσιας κατανάλωσης καυσίμου?

Έχω μια κατοικία η οποία χρησιμοποιείται κυρίως ΣαββατοΚ.

Δεν μου είπαν πόσο πετρέλαιο κατανάλώνουν....(μάλλον λίγο), και φυσικά ούτε λόγος για αποδείξεις

Link to comment
Share on other sites

Στο ΥΠΕΚΑ τηλεφώνησες ή στην ΕΤΕΑΝ, δίνοντας Αρ. πρωτοκόλλου ΠΕΑ, να ρωτήσεις τι γίνεται?

Σου έχουν απαντήσει στο ΕΤΕΑΝ??? Εάν ναι, θέλω να μου δώσεις ένα αυτόγραφο. Είσαι το ίνδαλμά μου :smile:

 

Στο τελευταίο που ρωτάς, δεν είναι υποχρεωτικό να γράψεις τα στοιχεία των πραγματικών καταναλώσεων. Είναι στατιστικό και προαιρετικό.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Σου έχουν απαντήσει στο ΕΤΕΑΝ??? Εάν ναι, θέλω να μου δώσεις ένα αυτόγραφο. Είσαι το ίνδαλμά μου :smile:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ο πελάτης μου επικοινώνησε, και αυτόν ενημέρωσαν για την παρατήρηση που έγινε κατά τον έλεγχο (ημερομηνίας αρχές Νοεμβρίου).

Ήταν Δεκέμβρης του 2011....

Πάει το αυτόγραφο :cry:

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

εμένα μια τράπεζα για το εξοικονομώ όταν καταθέσαμε το 1ο Πιστοποιητικο πήρε τον πελάτη μου 2 φορές τηλ απο τα κεντρικά και ένα απο το υποκατάστημα με την πρόφαση οοτι δεν βλέπανε οτι είχε δηλώσει ενεργειακό σύμβουλο(ενώ στο έντυπο είχε γραφτεί κανονικά)..μέχρι που τους πήρα τηλ στα κεντρικά και ηρεμήσανε....

τα κάνουν και σε όποιον περάσει.......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μια περίπτωση "εξοικονομώ" σε πολυκατοικία 3 ορόφων ,όπου ο τελευταιός όροφος είναι αυθαιρετη κατασκεή.Θέλουν να αλλαξουν το σύστημα θέρμανσης (εννοείται πως με το υπαρχον συστημα θερμαίνεται και ο αυθαιρ.οροφος).Τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση?Μπορώ να βγαλω ΠΕΑ για 1ο και 2ο όροφο ,δηλαδη δύο αιτησεις (σε όλα ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης) και να αφησω εξω τον 3ο οροφο,η να βγαλω ΠΕΑ για όλη την πολυκατοικια και να γινουν πάλι 2 αιτησεις για 1ο και 2ο όροφο ή τι άλλο μπορω να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.