Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχω δει παλιά άδεια που ενώ ήταν όροφος επι pilotis αυτή είχε τίτλο "Ισόγειος κατοικία",.....

Οπότε δες τα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μπορώ να ρωτήσω σε πιο ακριβώς σημείο χρονικά γίνεται το δεύτερο ΠΕΑ; Με ενδιαφέρει και για προσωπική χρήση. Όταν πάρεις την έγκριση από την τράπεζα δεν υποτίθεται ότι η τράπεζα στέλνει την προκαταβολή στο λογαριασμό του προμηθευτή και αυτός εγκαθιστά τα προβλεπόμενα σενάρια; Μετά γίνεται το ΠΕΑ; Σε περίπτωση που έχω πληρώσει τον προμηθευτή από την τσέπη μου και μου έχει εγκαταστήσει ότι προβλέπεται (πχ μόνωση, κουφώματα, ηλιακό κλπ) χωρίς να έχει πάρει ακόμα τα λεφτά από την τράπεζα, έχει κάποιο νόημα να γίνει τότε το ΠΕΑ ή πρέπει να περιμένει τα λεφτά και μετά; Και παίζει κάποιο ρόλο η ημερομηνία του τιμολογίου;

 

Συγνώμη αν είναι αφελείς οι ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ΠΕΑ γίνεται αφού ολοκληρωθούν οι παρεμβάσεις και πας για εξόφληση.

Εάν έχεις πληρώσει από την τσέπη σου, φρόντισε το τιμολόγιο να είναι 'με πίστωση'.

Α και η ημερομηνία του τιμ να είναι μετά το 1ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αδεια οικοδομικη πχ το 1990 και αδεια αποπερατωσης το 2006

περνω και τις 2? ποια ημν βαζω στο συστημα?

 

αν η 1η αδεια ηταν το 1970 πχ και η αποπερατωση το 1985

παω με κθκ ή οχι κ παω με την ηημμνν 1970?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ΠΕΑ γίνεται αφού ολοκληρωθούν οι παρεμβάσεις και πας για εξόφληση.

Εάν έχεις πληρώσει από την τσέπη σου, φρόντισε το τιμολόγιο να είναι 'με πίστωση'.

Α και η ημερομηνία του τιμ να είναι μετά το 1ο ΠΕΑ.

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την απάντηση. Δεν έχει σημασία δηλαδή αν η ημερομηνία του τιμολογίου είναι πριν η μετά την έγκριση από την τράπεζα; Μόνο σε σχέση με το πρώτο ΠΕΑ είναι το θέμα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει παλιά άδεια που ενώ ήταν όροφος επι pilotis αυτή είχε τίτλο "Ισόγειος κατοικία",.....

Οπότε δες τα σχέδια...

Ακριβως. η αδεια λεει ισογεια οικοδομη....ενω εχει γινει οροφος. Στα σχεδια δειχνει ισογειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε κτίριο που πρόκειται να μπεί στο εξοικονομώ υπάρχει σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου με βαθμό απόδοσης 0,85.

θέλουμε να επιδοτηθεί η τοποθέτηση ενεργειακού τζακιού το οποίο όμως σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστη θερμαίνει όγκο 430m3 ενώ έχω θερμαινόμενο όγκο διαμερίσματος 541.80m3.

Μπορώ να περάσω στο σενάριο του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και τα δυο συστήματα θέρμανσης, τον παλαιό λέβητα με ποσοστό συμμετοχής πχ 20% και το καινούριο ενεργειακό τζάκι με ποσοστό συμμετοχής πχ 80%?

Τα αποτελέσματα θα είναι σωστά εάν περαστούν και τα δυο συστήμτα, ξέρει κανείς το έχει δοκιμάσει???

Link to comment
Share on other sites

#2714 μη γελατε μηχανολογος ειμαι.....

 

@creation

αν βελτιωνεται η εν κλαση της οικιας νομιζω δε θα χεις θεμα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως δε βελτιώνεται η ενεργειακή κλάση αλλά παραμένει η ίδια.

εάν αφαιρέσω τελείως το λέβητα και βάλω μόνο ενεργειακό τζάκι τότε βελτιώνεται η ενεργειακή κλάση αλλά το τζάκι που έχουν κλείσει να αγοράσουν δε θερμαίνει όλο τον όγκο, θεωρητικά.

Πιστεύω πως το σφάλμα προκαλείται απο το εξής: τον λέβητα ακολουθούν το δίκτυο διανομής ο κυκλοφορητής με ισχύ 0,05 kw κλπ οπότε βάζοντας και δεύτερο σύστημα θέρμανσης δηλ το τζάκι το πρόγραμμα υπολογίζει και σε αυτο τα λοιπά συατήματα και έτσι προκύπτει το σφάλμα.

Δεν ξέρω εάν σας μπερδεψα και εαν η σκέψη μου είναι σωστή, γιαυτό ρωτάω αν το έχει κάνει κάποιος άλλος για να συγκρίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ενας ιδιοκτητης μπορει να κανει εξοικονομω σε 2 ιδιοκτησιες του?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.