Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω σχετικά με το "Εξοικονόμηση" που δεν έχω ξανακάνει...


 


Βρήκα στο site http://exoikonomisi....&language=el-GR


 


 το εξής :Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα / λέβητα πετρελαίου με νέο ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα κατασκευαστικά στοιχεία να τεκμηριώνεται επαρκώς η ανάγκη για την αλλαγή (π.χ. λέβητας που έχει υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές) έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού του υφιστάμενου.


 


πως θα αποδείξω δηλαδή την ανάγκη αλλαγής του καυστήρα;;;


 


Και εκτός το ΠΕΑ δική μου υποχρέωση είναι και το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων;Αυτά τα 2 μόνο; 


 


Συγγνώμη αν σας φαίνονται χαζές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα από το πρόγραμμα αυτό....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο καυστήρα θες να αλλάξεις; Αν ναι το να βάλεις κάποιον νέας τεχνολογίας θα είναι αρκετό (π.χ. φυσ. αέριο).

Αν θες και λέβητα προφανώς (δεν μου έχει τύχει ποτέ αντικατάσταση λέβητα), ένα φύλλο ελέγχου που να δείχνει ότι είναι εκτός ορίων και μία σύντομη αιτιολόγηση στο έντυπο παρεμβάσεων θα είναι αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο το σύστημα και λέβητα. Είναι ένα 2όροφο κτίσμα (ισόγειο μαγαζί, όροφος διαμέρισμα, του ίδιου ιδιοκτήτη και τα 2) περίπου 220τ.μ.
Εμείς ασχολούμαστε αποκλειστικά και μόνο με το διαμέρισμα. 

Ο λέβητας τώρα καλύπτει και κατάστημα και διαμέρισμα και είναι παλιός (20ετίας) και συνάμα πολύ  μεγάλος 120,000 kcal/h.
 

Οπότε να ζητήσω φύλλο ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ Β ΠΕΑ, αλλά ρωτάω εγκυκλοπαιδικα. Στο δεύτερο ΠΕΑ που κάνουμε για το εξοικονομώ, βάζουμε πάλι κανονικά σενάρια; Ή μάλλον σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

@ anastacia ναι φύλλο ελέγχου όπου να φαίνεται ότι είναι εκτός ορίων και να μνημονεύεις και την υπερδιαστασιολόγηση στην αιτιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει δεκτή η παρέμβαση (αντικατάσταση λέβητα-καυστήρα) από τη στιγμή που είναι κοινός και για τις δύο χρήσεις (κατάστημα και κατοικία); Το "εξοικονόμηση κατ' οίκον" αφορά μόνο κατοικίες. Αν το κτίριο ήταν όλο μόνο κατοικίες και γινόταν αίτηση για όλο το κτίριο θα το καταλάβαινα να γίνει δεκτή η προτεινόμενη επέμβαση. Τώρα όμως γίνεται για τμήμα κτιρίου και μάλιστα με μεικτή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά Πάνο δεν μπορείς.
Κεντρική θέρμανση μπορείς να αλλάξεις μόνο σε περίπτωση αίτησης ολόκληρης πολυκατοικίας.
Στην περίπτωσή σου δεν γίνεται λόγο του καταστήματος.

EDIT: Τώρα κατάλαβα ότι δεν είναι απορία για προσωπική σου υπόθεση...
 

Edited by Gousgounis
διόρθωση html decode
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.