Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

tsx και τα 140 ειναι νομιμα. απλα δεν ειχε δηλωσει τα νεα 20. ειχαν μεινει 120 απο παλια. δεν νομιζω με το ε9 να εχουμε θεμα. εχουμε αδεια και θα κοιτανε το ε9. αν ειναι ποτε δυνατο. βεβαια αυτοι που δεν ξερουν ουτε που καταλαβαινουν την κρισιμοτητα του καθε εγγραφου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε είσαι ΟΚ. Στην ανάγκη θα δείξετε τα αποδεικτικά στοιχεία ότι τα 140 είναι τα νόμιμα και τελειώνει η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..Ξεκινω το θεμα αυτο ως νεος ενεργειακος επιθεωρητης  και εχοντας μια σημαντικη απορια..

Στο εγχειριδιο του BuildingCert αναφερει οτι οταν πας να κανεις την 2η επιθεωρηση και πατησεις ''Δημιουργια xml'' τοτε σου βγαζει το xml της 1ης επιθεωρησης..

Τι γινεται ομως στην περιπτωση που αλλαξει ο ενεργειακος επιθεωρητης και δεν εχει το xml της 1ης?

Δεν μπορει να το ''διαβασει'' κανοντας ''Δημιουργια xml''..Σωστα?

Πρεπει να παρει το xml του 1ου?

Και αν δεν το δινει ο 1ος, πρεπει να παει να ξαναμετρησει το σπιτι?
(Την 1η φορα το αποτυπωσε ο 1ος)..

 

Περιμενω τις απαντησεις των εμπειρων..

Link to comment
Share on other sites

Το ξανακάνεις από την αρχή, καθώς δε νομίζω να στο δώσει ο πρώτος επιθεωρητής.

Έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να το μετρήσεις γιατί δεν ξέρεις τι "κουλό" μπορεί να είχε κάνει ο πρώτος επιθεωρητής.

Link to comment
Share on other sites

Το ξανακάνεις από την αρχή, καθώς δε νομίζω να στο δώσει ο πρώτος επιθεωρητής.

Έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να το μετρήσεις γιατί δεν ξέρεις τι "κουλό" μπορεί να είχε κάνει ο πρώτος επιθεωρητής.

Συμφωνοι..Το ξαναμετραω..Το εγχειριδιο ομως γτ αναφερει οτι το xml ειναι ετοιμο? Μαλλον εννοει αν τις κανει και τις δυο ο ιδιος..ε?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγους μήνες, το σύστημα σου έδινε το πρώτο xml.

Πρόσφατα το έκοψαν.

Προφανώς το εγχειρίδιο δεν έχει ενημερωθεί σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

tsx και τα 140 ειναι νομιμα. απλα δεν ειχε δηλωσει τα νεα 20. ειχαν μεινει 120 απο παλια. δεν νομιζω με το ε9 να εχουμε θεμα. εχουμε αδεια και θα κοιτανε το ε9. αν ειναι ποτε δυνατο. βεβαια αυτοι που δεν ξερουν ουτε που καταλαβαινουν την κρισιμοτητα του καθε εγγραφου.

Μπορεί αν εντοπίσουν την διαφορά, να αλλάξει αν θέλει το Ε9

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγους μήνες, το σύστημα σου έδινε το πρώτο xml.

Πρόσφατα το έκοψαν.

Προφανώς το εγχειρίδιο δεν έχει ενημερωθεί σχετικά.

ετσθ εξηγειται..ευχαριστω συναδελφε..

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση που τα τ.μ. του ΠΕΑ είναι 107,96 και στο Ε9 είναι 100.

ΑΛΛΑ στο Ε9 είναι δηλωμένο ως ισόγειο, ενώ είναι 1ος.

Να πω λοιπόν στον πελάτη μου να διορθώσει μόνο το 0 σε 1ος, ή μία που θα μπει στον κόπο να το κάνει ακριβώς;

 

Τώρα βλέπω ότι στην άδεια είναι 109 περίπου, από φωτό των σχεδίων, δεν έχω το στέλεχος.

Άρα μάλλον πρέπει να αλλάξει και τα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

του ειπα να το αλλαξει αλλα το ε9 δεν αλλαζει οποτε θελουμε εμεις . υπαρχουν συγκεκριμενες ημερομηνιες λεει ο λογιστης και το ξερω και εγω βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.