Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

σε κτίριο που πρόκειται να μπεί στο εξοικονομώ υπάρχει σύστημα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου με βαθμό απόδοσης 0,85.

θέλουμε να επιδοτηθεί η τοποθέτηση ενεργειακού τζακιού το οποίο όμως σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστη θερμαίνει όγκο 430m3 ενώ έχω θερμαινόμενο όγκο διαμερίσματος 541.80m3.

Μπορώ να περάσω στο σενάριο του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και τα δυο συστήματα θέρμανσης, τον παλαιό λέβητα με ποσοστό συμμετοχής πχ 20% και το καινούριο ενεργειακό τζάκι με ποσοστό συμμετοχής πχ 80%?

Τα αποτελέσματα θα είναι σωστά εάν περαστούν και τα δυο συστήμτα, ξέρει κανείς το έχει δοκιμάσει???

 

Το τζάκι σου προσθέτει 20m³ στον αερισμό (ΤΟΤΕΕ 20701/1,π.3.22)  γεγονός που αυξάνει τις θερμικές απώλειες του χώρου.

Ο βαθμός απόδοσης για τα ενεργειακά τζάκια είναι 50% (4.1.2.7). Μια εστία καύσης μπορεί να καλύψει το θερμικό φορτίο χώρου περίπου 30m². Απ'ότι καταλαβαίνεις από μόνο του το τζάκι δεν μπορεί να ανεβάσει μια ενεργειακή κατηγορία το κτήριο. Μοναδική εξαίρεση είναι αν το κτήριο είναι ήδη ένα "κλικ" κάτω από την επόμενη κατηγορία οπότε ίσως και να το ανεβάσει.

 

Αν έχεις πιστοποιητικό από τον κατασκευαστή σχετικά με την ισχύ, μπορείς να μοιράσεις την κάλυψη των θερμικών φορτίων μεταξύ του λέβητα και του ενεργειακού τζακιού αναλογικά με την ισχύ τους. Σιγουρέψου πως τα πιστοποιητικά είναι έγκυρα γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου (μονωτικό που η κατασκευάστρια εταιρεία δίνει στο site λ=0.040 και ο αντιπρόσωπος για το ίδιο μονωτικό δίνει 0.032).

Link to comment
Share on other sites

Εχω νομιμη οικοδομικη αδεια ισογειου του 69 σε χωριο.

Επειδη ο σπιτι εγινε σε ανισοσταθμια, απο την πισω πλευρα εφαγαν ενα μερος απο το πρανες και εκαναν δυο δωματια, με αποτελεσμα τα 2 αυτα δωματια να φαινονται (απο πισω οψη) ως ισογειο και το κανονικο σπιτι ως οροφος.

Μου ζητανε διευκρινηση ως προς τις οικ.αδειες.

Εγω εχω Ο.Α ισογειου (που σε αυτους φαινεται οροφος)

Δεν εχω Ο.Α των κατω δωματιων (αυτα τι ειναι υπογειο -ισογειο -...???)

Καμια ιδεα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Εξηγω παλι τον προβληματισμο μου. (ανφερθηκε στο #2724)

Αν υπαρχει καποιο που μπορει να βοηθησει...εστω μια ιδεα.

 

Το 1969 εκδόθηκε οικ.αδεια με τίτλο ισόγεια οικοδομή πχ100μ2

Με είσοδο προς το δρόμο.

Λόγω της ανισοσταθμίας στο πίσω μέρος του σπιτιού και κάτω από αυτό έγιναν, αργότερα ή ταυτόχρονα, 2 ανεξάρτητα δωμάτια 30μ2 με είσοδο από την πίσω-κάτω πλευρά. (σχήμα)

 

Το σπίτι θέλει να μπει στο εξοικονομώ. Μας ζητάνε διευκρινήσεις ως προς την οικοδομική και αδειοδοτικη κατάσταση του ακινήτου, διότι στο Ε9 δηλώθηκε το ακίνητο των 100τμ ως όροφος και τα 30μ2 ως ισόγειο.

Οπότε μου ζητάνε 2 οικ. Άδειες

Μια άδεια  οικοδομής για το κάτω και μιας για το πάνω. Όμως για το πάνω η άδεια ως είπα λέει Ισόγεια Οικοδομή και για το κάτω δεν υπάρχει άδεια.

Αυτοί θεωρούν το πάνω ως όροφο και το κάτω ως ισόγειο.

 

Ο ιδιοκτήτη και για τα δυο είναι ένας.

Σημείωση:  μονό το ακίνητο των 100 θέλει να μπει στο πρόγραμμα και σε αυτό βρήκε το 1ο ΠΕΑ.

Τι μπορω να κανω?

  1. να αλλαξω στο λογιστη τα στοιχεια? Και αν αναι πως θα περιγραφουν?
  2. να κανω τακτοποιηση το κατω ώστε να υπαρχει νομιμοποιηση και ποσο χρονο θα περιμενει το εξοικονομω?
  3. να τους δηλωσω όλα τα παραπανω μιας και το κατω των 30τμ δεν ενδιαφερει το προγραμμα εξοικονομω?
  4. …άλλο..?

 

 

post-39-0-43736900-1381824207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για μονοκατοικία, δεν έχουμε δηλαδή οριζόντια σύσταση, ώστε να ισχυριστούμε ότι μιλάμε για μεμονωμένο διαμέρισμα και δεν μας αφορά το ανεξάρτητο υπόγειο, νομίζω το 2 δηλαδή η ένταξη στο νόμο των αυθαιρέτων είναι μονόδρομος. Καλύτερα όμως να μιλήσεις με την τράπεζα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.