Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θα τον καλέσουν από την τράπεζα για υπογραφή δανειακής σύμβασης και εάν θέλει θα προχωρήσει σε πληρωμές προκαταβολών (ανάλογα τι έχει συμφωνήσει με τα συνεργεία).

Οι εργασίες μπορούν να ξεκινήσουν άμεσα, αλλά θα μπορούσαν να έχουν ήδη ξεκινήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθυστερούν να ενημερωθούν τα καταστήματα.

Θα τον καλέσουν αυτοί να υπογράψει. ('σύμβαση' λέγεται, δε θυμάμαι, για το δάνειο τέλος πάντων)

Και άμεσα ζητάει και προκαταβολή ή αν δε θέλει, πάει με τη μία για αποπληρωμή.

Αν ζητήσει προκαταβολή, πρέπει να καταθέσει και ΥΔ των προμηθευτών.

 

edit 

Είχα αφήσει το γράψιμο στη μέση, και με πρόλαβε ο tsx

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Προμηθευτής κεραμιδιών στην επιλέξιμη παρέμβαση τοποθέτηση μόνωσης στη στέγη προσκόμισε στον πελάτη ως παραστατικό δαπανών την απόδειξη ταμειακής μηχανής.

α) Είναι κατάλληλο παραστατικό δαπανών η απόδειξη ταμειακής μηχανής; ... Πρώτη φορά μου τυχαίνει  απόδειξη ταμειακής μηχανής.Έως τώρα οι προμηθευτές προσκόμιζαν στους πελάτες τιμολόγιο επί πιστώσει.

β) Μπορεί στην απόδειξη ταμειακής μηχανής να αναφέρεται "επί πιστώσει" ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σύμφωνα με τον κώδικα δεν μπορεί αν και ξέρω περίπτωση που πέρασε. Καλύτερα να επιμείνεις στην αντικατάσταση με ΑΠΛ χειρόγραφη. 

 

Θερμοστατικές κεφαλές έχει βάλει κανείς; Είναι στην 3Γ; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 3Γ είναι οι θερμοστατικές. Εκεί μπορείς να βάλεις και το σύστημα αντιστάθμισης.

Απόδειξη λιανικής είναι αποδεκτή, αρκεί να είναι σφραγισμένη και να γράφει με το χέρι "επί πιστώσει" (έχω περάσει)

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την προμήθεια και μεταφορά των απαραίτητων υλικών και συστημάτων καθώς και για την υλοποίηση του έργου, εκδίδονται κατάλληλα παραστατικά δαπάνης και σχετικά Δελτία Αποστολής (Δ.Α.) όπως προβλέπεται από τον Κ.Β.Σ., ώστε να είναι δυνατή η συμπλήρωση του εντύπου «Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωσης Έργου» (Παράρτημα Χ). Τα παραστατικά δαπάνης συνοδεύονται από αντίγραφα πιστοποίησης των ενεργειακών χαρακτηριστικών των υλικών /συστημάτων.

 

 

Εδώ μου επιστρέφουν την ΑΠΛ αν δε γράφει «Ιδιώτης». Το είπα πάντως πως το έχω δει και εγώ όπως επίσης πως όσα μου ήρθαν έτσι τα γύρισα  :mrgreen: .

 

Με την ταμειακή μπορείς να συμπληρώσεις παράρτημα Χ; 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστό είναι Δελτίο Αποστολής συνοδευόμενο από απόδειξη λιανικής.

Το τιμολόγιο που κόβουν είναι off καθότι σε ιδιώτη δεν κόβεις τιμολόγιο παρά μόνο σε επιτυδευματία.

Link to comment
Share on other sites

http://exoikonomisi.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=%2BWn%2FMFiM36E%3D&tabid=629&language=el-GR

"Σε περίπτωση που το παραστατικό δαπάνης επί πιστώσει είναι απόδειξη λιανικής πώλησης 
αγαθών, τότε δεν απαιτείται προσκόμιση δελτίου αποστολής"
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές περιπτώσεις όχι απλά δε τηρήθηκε αυτό αλλά μου γύρισαν το δελτίο γιατί δεν εμφαινόταν ως τόπος παράδοσης η διεύθυνση που φέρει το Π.Ε.Α..

 

Κατά δε το παραστατικό προς ιδιώτες πρέπει να είναι ΑΠΛ. 

 

Μήπως μπορείς να βρεις το δίκιο σου, όσες φορές προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον ελεγκτή δεν τα κατάφερα. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα. Πριν λιγο καιρο εγινε ενεργειακος επιθεωρητης και ανελαβα το εξοικονομω ενος φιλου. Ενω καταληξαμε στα στις αλλαγες που θα κανει (λεβητα πελλετ,κουφωματα,ηλιακο) και ενω εχω εκδοσει το ΠΕΑ με παιρνει τηλ και μου λεει οτι σκεφτεται να βαλει αντλια θερμοτητας τελικα.

Τι γινεται με το ΠΕΑ και τα σεναρια που δεν περιλαμβανουν αντλια?Ακυρωνεται?Ανακαλειται?Βγαινει αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.