Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εφόσον ο λέβητας θα παραμείνει, έστω σαν backup ή σαν υποβοήθηση, μπορείς να βάλεις και τα δύο συστήματα, ανάλογα με την εκτίμηση χρήσης τους.

Π.χ. ΑΘ 0.9 και λέβητας 0.1 (στους μήνες)

Αυτό θα περιορίσει και το «λάθος» στον υπολογισμό του κτιρίου αναφοράς.

(βλ. εδώ)

Edited by vagom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η Α.Θ. καλύπτει όλη την θερμική ζώνη, τότε ο λέβητας θεωρείται εφεδρικό σύστημα και δεν θα πρέπει να προσμετρηθεί στους υπολογισμούς.

 

Συνήθως ο λέβητας χρησιμοποιείται όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή, οπότε πέφτει ο βαθμός απόδοσης της ΑΘ και συμφέρει να λειτουργεί ο λέβητας πετρελαίου.

 

Προσωπικά, και ειδικά σε περιοχές με λίγες κρύες χειμωνιάτικες μέρες θα το απέφευγα γιατί με την λειτουργία του λέβητα βρωμίζεις το νερό της εγκατάστασης και δημιουργούνται προβλήματα στα φίλτρα της ΑΘ. Θα προτιμούσα την λύση της υποβοήθησης με ηλεκτρική αντίσταση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...

Ναι η Α/Θ θα είναι το κύριο σύστημα και ο λέβητας θα μπαίνει σε λειτουργία όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές...

Υπό αυτό το πρίσμα τείνω και εγώ να το θεωρήσω εφεδρικό και να μην υπολογίσω τον λέβητα στο σενάριο. Σε αντίθετη περίπτωση νομίζω είναι κάπως αυθόρμητο να λάβω πχ 0.1 για λέβητα 0.9 για Α/Θ τους χειμερινούς μήνες, ακόμη και αν θεωρήσω πιο μεγάλη συμμετοχή τον Φεβρουάριο σε σχέση με τον Δεκέμβριο. Και πάλι θεωρητικά μιλάμε για κάποιες μέρες κάποιου μήνα που υπολογιστικά δεν μπορώ να προσεγγίσω..

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο, και ο λέβητας αρκετά παλιός...Μη του μείνει στο χέρι εννοώ..

Τέλος πάντων, πληροφοριακά, πως τίθεται ο λέβητας σε λειτουργία σε αυτή την περίπτωση? Υπάρχει κάποιος αυτοματισμός που του έχει τεθεί κάποιο όριο εξωτερικής θερμοκρασίας κάτω από την οποία μπαίνει σε λειτουργία? Είναι χειροκίνητος?

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου Ίκαρε, αφού είναι παλαιός ο λέβητας, αν είναι στην περιοχή της Αττικής, να μην τον χρησιμοποιήσεις καθόλου, για τον λόγο που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Περισσότερα θα χάσεις απ'ότι θα κερδίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σπίτι είναι στην Ανοιξη, στα 240τμ... Λέμε για 16άρα, τώρα στο θέμα της επικουρίας ίσως να έχεις δίκιο με αυτό που λες για την αντίσταση, θα το δω και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Για την αντικατάσταση κουφωμάτων πρέπει να έχουμε πιστοποιητικό από την εταιρία για το συνολικό U  ή ένα πιστοποιητικό για τον υαλοπίνακα και ένα για το προφίλ? Το περίεργο είναι ότι η εταιρία μας δίνει πιστοποιητικό με συντελεστή 2,1 ανεξαρτήτως εμβαδού παραθύρου

Link to comment
Share on other sites

Σου διδεται ενα πιστοποιητικο για το πλαισιο και ενα για αεροστεγανοτητα κλπ απο τον κουφωματα

Ο τζαμτζης δινει CE για τα τζαμια και ο κουφωματας αν θελει μπορει να σου δωσει τους υπολογισμους μεχω προγραμματος για το ακριβες U

Αλλα ποτε δεν το ακολουθω, παντα κανω τους υπολογισμους μονος μου, συνηθως η τιμη που υπολογιζω βγαινει πολυ κοντα σε αυτη που μου δινουν...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, και ειδικά σε περιοχές με λίγες κρύες χειμωνιάτικες μέρες θα το απέφευγα γιατί με την λειτουργία του λέβητα βρωμίζεις το νερό της εγκατάστασης και δημιουργούνται προβλήματα στα φίλτρα της ΑΘ. Θα προτιμούσα την λύση της υποβοήθησης με ηλεκτρική αντίσταση.

 

εγω θα προτιμουσα ενα φιλτρακι και διαχωριστη για τον λεβητα

απο το να βαλω ηλεκτρικη αντισταση..............

 

αντισταση??? απαπαπαππαπα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

inzaghi ευχαριστώ...

 

Και μια δεύτερη απορία. Διαμέρισμα στην οικοδομική άδεια και στο Ε9 έχει εμβαδόν 96τ.μ. ενώ στην πραγματικότητα είναι 105τ.μ.,  θα έχουμε πρόβλημα στο εξοικονομώ? Παλιότερα κάπου έγραφε για απόκλιση έως 10% του εμβαδού της Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Θα εχει, ναι. Προφανως να λοιπα 9 τ.μ. απο καπου τα πηρε.

Δεν ειναι φερ ειπειν παχη τοιχων που να αυξησουν μισο τετραγωνικο και κατι τρεχει στα γυφτικα...

Τακτοποιηση, περαιωση και επειτα ενταξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.