Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

1) ποια ειναι τα παραστατικα αυτα? Δεν κοβω μονο ΑΠΥ? Απλές εξοφλητικές αποδείξεις μία για κάθε ΑΠΥ

 

 

 

Εξοφλητική απόδειξη σε ΑΠΥ που αναφέρεται στο έντυπο ΧΙΙ πως κόβεται?

Σαν απόδειξη είσπραξης σε απλό χαρτί όπως κάνουν οι προμηθευτές? Αφού δεν είναι επί πιστώσει θεωρητικά δεν έχει εξοφληθεί όταν κόπηκε η απόδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει εξοφλητικη της ΑΠΥ

Ποτε πουθενα δεν εχω κοψει

Κοψε ΑΠΥ, γραψε πως εξοφληθη και καθαρισες.

Σιγα μην κοβουμε αλλη αποδειξη για να αποδειξουμε πως εξοφληθη η πρωτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απόδειξη παροχής υπηρεσιών 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (1ο ΠΕΑ) συνοδευόμενη από παραστατικά εξόφλησης με συνολικό κόστος …….. €

 

Δηλαδή τα παραστατικά εξόφλησης που έχουν βάλει και με bold στο ΧΙΙ τα αγνοώ ουσιαστικά και γράφω μια απλή εξοφλητική μόνο σε περιπτώσεις συμβούλου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς τα παραστατικά εξόφλησης που αναφέρει το έντυπο ΧΙΙ, εμένα μου τα έχουν ζητήσει από την τράπεζα.

Στην αρχή προσκόμιζα την απόδειξη κατάθεσης της αμοιβής στην τράπεζα. Απ' όταν αυτό καταργήθηκε κόβω απλές εξοφλητικές αποδείξεις.

Τις θέλουν λέει γιατί είναι η μοναδική δαπάνη του προγράμματος "μετρητοίς" και δεν περνάει η εξόφλησή της από την τράπεζα.

  

Θεωρώ και εγώ ότι είναι περιττές αλλά άμα έχεις να κάνεις με γραφειοκράτες...

 

Για τον σύμβουλο έργου δεν κόβεις τέτοια εξοφλητική γιατί είναι επί πιστώσει και αποδεικνύεται απο τα τραπεζικά έγγραφα ότι εξοφλείται,... όταν εξοφληθεί....

 

 

Υ.Γ. Τις ζητάνε σε πιθανό έλεγχο από το ΕΤΕΑΝ. Μου έχει τύχει. 

Edited by nick_61
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απλές εξοφλητικές εννοείς ότι γράφεις ότι η ΑΠΥ με αριθμό πχ 25 με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη έχει εξοφληθεί και υπογράφεις απλά?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι στον οδηγο του προγραμματος αναφερει οτι :

 

Στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του κτηρίου δε διαθέτει
οικοδομική άδεια, θα πρέπει να προσκομισθεί σχετικό νομιμοποιητικό έγγραφο,
από το οποίο να προκύπτει ότι το κτήριο1 υφίσταται νόμιμα.
 
Για τις περιπτώσεις που η οικοδομική άδεια απωλέσθη ή τα σχετικά αρχεία βάσει των οποίων μπορεί
να εκδοθεί το ως άνω νομιμοποιητικό έγγραφο δεν είναι άμεσα διαθέσιμα, η εν
λόγω άδεια και το νομιμοποιητικό έγγραφο δύνανται να προσκομιστούν στo
χρηματοπιστωτικό οργανισμό πριν την υπογραφή της δανειακής σύμβασης.
 
 επειδη λοιπον ο ιδιοκτητης δεν ειχε στα χερια του την οικοδομικη αδεια αλλα θα την εχει σε περιπου 1 μηνα , εστειλα τον φακελο χωρις την αδεια και τωρα μου βγαζει παρατηρηση η τραπεζα να προσκομισω την οικοδομικη αδεια.
δεν θα επρεπε να προχωρήσει η υποθεση χωρις αδεια ?
μηπως να εγραφα μια υπευθυνη δηλωση οτι εχω αιτηθει αντιγραφο κτλ απο την πολεοδομια και δεν ειναι αμεσα διαθεσιμη?
 
παντως πριν την δανειακη συμβαση νοειται να εγκριθω και απο το ετεαν και οταν παω να υπογραψω για προκαταβοληξ ή οχι τοτε να προσκομισω την αδεια διοτι θα απορριφθω. σωστα? 
εχει τυχει σε καποιο συναδελφο κατι παρομοιο. πρωτη φορα το επιχειρω χωρις αδεια αλλα δεν βλεπω να εχει η τραπεζα την ιδια γνωμη με τον οδηγο του προγραμματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.