Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η αντλία θερμότηας δέν καλύπτεται απο το πρόγραμμα.Σε περίπτωση αντικατάστασης συστήματος θέρμανσης δικαιολογείς π.χ αν έχεις καυστήρα -λέβητα πετρελαιου οτι η τελική απόδοση είναι πολύ χαμηλή λόγω υπερδιαστασιολόγησης, απόφαση της οικοδομής να συνδεθεί με Φ.Α ή απόφαση για αυτόνομα καυστηράκια αερίου.Στίς δαπάνες θα βάλεις τίς αλλαγές που κάνεις και δίπλα σε ποιά κατηγορία ανήκει η κάθε μία.Έχω να σου δώσω αντίγραφα απο "εξοικονομώ" που έχω κάνει με τα αντίστοιχα xml.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά καλύπτεται η αντλία θερμότητας από το πρόγραμμα.

Δες σχετική ερωταπάντηση:

 

33. Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει μια αντλία θερμότητας για να είναι επιλέξιμη στο Πρόγραμμα;

 

Για να υπαχθεί η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας στην κατηγορία 3.Δ. «Σύστημα με κύρια χρήση Α.Π.Ε ή ΣΗΘΥΑ» μέχρι ποσού 15.000 €, θα πρέπει η αντλία θερμότητας να έχει κύρια χρήση Α.Π.Ε. Για να συμβαίνει αυτό θα πρέπει το SPF (SEASONAL PERFORMANCE FACTOR) της αντλίας να είναι πάνω από 3,3 (>3,3).

Αν αυτό αναφέρεται στα πιστοποιητικά από το εργοστάσιο κατασκευής της αντλίας τότε μόνο μπορεί να μπει η εν λόγω δαπάνη στην κατηγορία 3.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά καλύπτεται η αντλία θερμότητας από το πρόγραμμα.

Δες σχετική ερωταπάντηση:

 

33. Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει μια αντλία θερμότητας για να είναι επιλέξιμη στο Πρόγραμμα;

 

Για να υπαχθεί η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας στην κατηγορία 3.Δ. «Σύστημα με κύρια χρήση Α.Π.Ε ή ΣΗΘΥΑ» μέχρι ποσού 15.000 €, θα πρέπει η αντλία θερμότητας να έχει κύρια χρήση Α.Π.Ε. Για να συμβαίνει αυτό θα πρέπει το SPF (SEASONAL PERFORMANCE FACTOR) της αντλίας να είναι πάνω από 3,3 (>3,3).

Αν αυτό αναφέρεται στα πιστοποιητικά από το εργοστάσιο κατασκευής της αντλίας τότε μόνο μπορεί να μπει η εν λόγω δαπάνη στην κατηγορία 3.Δ.

 

Πραγματικά δέν το γνώριζα, νόμιζα πώς ο κλιματισμός δέν καλύπτεται απο το πρόγραμμα λόγω ηλεκτρικής ενέργειας, τουλάχιστον εκεί έμεινα απο τα τελευταία σεμιάρια σε ενεργειακή επιθεώρηση

 

@txt Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

McRaster, για απλά σπλιτάκια, αν και θεωρούνται αντλίες θερμότητας, σε επικοιννία πολλών συναδέλφων με την υπηρεσία, ξεκαθάρισαν ότι δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα (πάντως έχω ακούσει ότι έχουν περάσει καποια).

Στο πρόγραμμα μπορούν να μπουν εύκολα οι αντλίες θερμότητας αέρα-νερού που χρησιμοποιούνται για θέρμανση μέσω δικτύου διανομής και ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

McRaster, για απλά σπλιτάκια, αν και θεωρούνται αντλίες θερμότητας, σε επικοιννία πολλών συναδέλφων με την υπηρεσία, ξεκαθάρισαν ότι δεν μπαίνουν στο πρόγραμμα (πάντως έχω ακούσει ότι έχουν περάσει καποια).

Στο πρόγραμμα μπορούν να μπουν εύκολα οι αντλίες θερμότητας αέρα-νερού που χρησιμοποιούνται για θέρμανση μέσω δικτύου διανομής και ΖΝΧ.

 

Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω, είχα 3 περιπτώσεις και μου είπαν οτι δέν γίνεται υπαγωγή στο πρόγραμμα και μου έστειλαν πίσω μηχανογραφημένα τα χαρτιά με διόρθωση στη δαπάνη.Τα έβγαλα απο τη δαπάνη του εξοικονομώ και τα έστειλα πάλι πίσω.Ουσιαστικά τα χρεώθηκε ο πελάτης(!)

 

Δεν ξεκαθαρίζει ακριβώς το είδος "αντίας θερμότητας"

 

Πάντως σε ευχαριστώ , γιατί έλεγα @@ τόσο καιρό σε πελάτες οτι δέν μπαίνουν(!).Θα το κοιτάξω

 

Επειδή είναι ο τομέας σου έχεις κάποιο υλικό για αντλίες θερμότητας αέρα-νερού;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα, αλλά συνεχίζει να είναι όρος για ένταξη στο πρόγραμμα η αύξηση κατηγορίας ή η εξοικονόμηση 30% του ΚΑ; Ένα από τα δύο;

Γιατί το πρωί μιλούσα με έναν συνάδελφο και επέμενε πως ισχύει μόνο το 30%.

Όπως θα καταλάβατε έχω έργο που ανεβαίνει κατηγορία αλλά πετυχαίνει εξοικονόμηση μικρότερη από 30%.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.