Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

apostolosg:

Θα πάει ο πελάτης σου στην τράπεζα για υπογραφές και εάν θέλει και προκαταβολές. Μετά θα γίνουν τα έργα (εάν δεν έχουν γίνει ήδη). Μετά θα γίνει το δεύτερο ΠΕΑ και τέλος θα κατατεθούν όλα τα υπόλοιπα χαρτιά. Θα περιμένετε 30-60 μέρες και θα γίνουν και οι πληρωμές.

 

katrmp

Στο δεύτερο ΠΕΑ καταγράφεις τα παραστατικά και τα τετραγωνικά που αναγράφουν. Δε νομίζω να υπάρξει έλεγχος για 2 τετραγωνικά πάνω κάτω.

Το σωστό είναι να έρθεις σε επικοινωνία με τον αλουμινά, πριν κόψει παραστατικά (καθώς θα είσαι και σύμβουλος) και να ελέγξεις τέτοιες λεπτομέρειες, ώστε ο φάκελος να είναι τέλειος από κάθε άποψη.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρα λές ότι εγώ στο δεύτερο πιστοποιητικό α) για την θερμομόνωση δεν πειράζω το κ.α (εκτός και είναι τα κουφώματα λίγο πιό μικρά) αφού ο τοίχος παραμένει ό ίδιος και απλά στο έντυπο βάζουμε ότι μπήκαν τα τ.μ πού γραφει ο προμηθευτής όπως έχει μετρήσει (λαμπάδες κλπ) βέβαια θα είναι διαφορετικά από το έντυπο παρεμβάσεων

β) στα κουφώματα βάζω στο πρόγραμμα τίς διαστάσεις του προμηθευτή

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλοι ισως το χετε ξαναπει αλλα βλεποντας 110 σελιδες ζαλιστηκα

 

εκεινη η αμοιβουλα των 200-250ευρω περιπου για ενεργειακο συμβουλο

σε ποια φαση κοβεται το τιμολογιο? πριν το 1ο ΠΕΑ? μετα το 1ο?

 

η εθροβανκ λεει τσαμπα παιζει κατι? λιγο αθεμιτος μου βρομα!!!

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

katrmp:

το σωστό είναι να βάλεις τις νέες διαστάσεις εάν αυτές έχουν αλλάξει.

Κανονικά στο πρόγραμμα βάζεις τις πραγματικές διαστάσεις των κουφωμάτων. Εάν αυτός τιμολογήσει μεγαλύτερες διαστάσεις του ζητάς τον λόγο που το έκανε.

 

OTTO_engine:

Το παραστατικό του σύμβουλου το κόβεις μαζί με αυτό του 2ου ΠΕΑ. Η τράπεζα λέει πως είναι δωρεάν γιατί στο τέλος το πληρώνεται από το πρόγραμμα. Και για σένα όμως ισχύει το ίδιο, είναι δωρεάν οι υπηρεσίες σου προς τον πελάτη σου.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

και τι σοι τσεπωμα ειναι αυτο η τραπεζα γιατι τα περνει απο το προγραμμα

με το ιδιο σκεπτηκο και ο πελατης απο το προγραμμα θα τα παρει

 

 

 

δε νομιζω οι πελατης να παει αποδειξη ιδιωτη μηχ και η τραπεζα να του πει οχι?!?!?!?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

ναι στο πρόγραμμα θα βάλω τίς πραγματικές , όμως ρωτάω επειδη δεν έχω ξαναδεί εφαρμογή εξωτερικής θερμομόνωσης αν έχω να αλλάξω και κουφώματα αν η εφαρμογή της εξωτ.θερμ. οδηγεί έτσι και αλλιώς να μικρύνουν τα κουφωματα ή δεν τα επηρεάζει?

Link to comment
Share on other sites

OTTO το πρόγραμμα περιγράφει στις αρμοδιότητες του σύμβουλου και το μάζεμα των χαρτιών. Με το νου της η τράπεζα σκέφτηκε ότι μπορεί και η ίδια να το κάνει, οπότε πάει να τσεπώσει το 250άρι. Πιστεύω άλλωστε πως οι τράπεζες κανόνισαν και μπήκξε αυτή η αμοιβή.

Εδώ ήρθε πελάτης μου που τον έστειλα για προσφορές και μου είπε ότι ο προμηθευτής του είπε "φέρε μου να σου ετοιμάσω και τα χαρτιά" για να τσιμπήσει το 250άρι!!! βρε δε πα στα διάλα...

 

katrmp σε όσες περιπτώσεις μου έτυχαν, δε βρήκα διαφορά στα κουφώματα πριν και μετά.

Link to comment
Share on other sites

βρε δε πα στα διάλα...

 

αμα τους στειλω λιγο πιο κει πειραζει?

 

 

εκλεισε το βαζω σε εφαρμογη 250αρι ειναι καθαρο η μικτο?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Καθαρό. Θα κόψεις 250+ΦΠΑ και θα σου καταθέσουν 307,5.

Θα σου ζητήσουν κάποιο χαρτί για τον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι διαφορετικό από τράπεζα σε τράπεζα.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.