Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Φαντάζομαι ότι απλά δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω χρήματα από το ποσό που γράφει στο pdf.

Άρα εάν στο πρώτο ΠΕΑ έκοψες μικρότερο ποσό από το μισό, τότε ΙΣΩΣ να μπορείς να καλύψεις το "χαμένο" έδαφος στο δεύτερο ΠΕΑ :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη δεν έχω ασχοληθεί με το εξοικονομώ άλλη φορά είχα βγάλει για μεταβίβαση ακινήτου ένα Πεα και τώρα ό νέος ιδιοκτήτης θέλει να το εντάξει στο εξοικονομώ.

1. Το παλιό Πεα δεν κάνει , πρέπει να βγάλω νέο? Πιθανόν να έχει γίνει και καμιά μικροαλλαγή.

2. τότε ήταν μονοκατοικία και είχα βάλει στα θερμαινόμενα 85τ.μ πού πραγματι είναι, και στα συνολικά 100 γιατί είχε μία είσοδο ΜΘΧ πού οδηγούσε στην ταράτσα. Δεν είχα βάλει μικρη υπόγεια αποθήκη 20τ.μ με εξωτερική είσοδο γιατι δεν μέτραγε στο σ.δ. Ομως δεν είχα βάλει και το δώμα από λάθος 7τ.μ αλλά το είχα λάβει στούς υπολογισμούς.Ηταν όλο αυθαίρετο τακτοποιημένο και δεν είχα σχέδια να ξέρω τι μετραγέ και τι όχι στο σ.δ Τώρα στα θερμαινόμενα πάλι θα βάλω 85 αλλά τα συνολικά θα βάλω 107 με το δώμα. Υπάρχει πρόβλημα πού θα υπάρχει αναντοιστιχοία ώς πρός τα συνολικά μόνο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρατηρησα το εξης παραδοξο.

Ειχα μονοκατοικια υπερυψωμενη με μπαζωμα κατω, κλασσικος ΜΘΧ συμφωνα με ΤΟΤΕΕ

Το μπαζωμα (ΜΘΧ) επεκτεινοταν και στη βεραντα με αποτελεσμα να εχω κατοικησιμο 70τ.μ. και 100τ.μ. μπαζωμα

Εγω πληρωθηκα το ελαχιστο που αναλογουσε στα 70τ.μ., ητοι 200+ΦΠΑ και ειδα οτι μου ενεκριναν (70+100)Χ1,5=255€+ΦΠΑ

 

Μπορω, επομενως, στο 2ο ΠΕΑ να συμπεριλαβω στο κοστος και το μπαζωμα και το κοστος του 2ου ΠΕΑ να ειναι μεγαλυτερο απο του 1ου?

Link to comment
Share on other sites

@katmp

Γιατί να μην βγάλεις όμορφα και ωραία ένα καινούριο ΠΕΑ, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε πιθανό έλεγχο και ο πελάτης σου να μην χρεωθεί. Κανονικά μπορείς να υποβάλλεις το ίδιο ΠΕΑ με παραρτημα, όπου θα συνοψίζονται οι παρεμβάσεις, αλλά δεν βλέπω το λόγο.

 

@inzaghi

Δηλαδή θες να πεις ότι αυτοί εγκρίνουν με βάση τα τετραγωνικά και όχι με βάση τις αποδείξεις; Και στο λογαριασμό του πελάτη τί ποσό μπαίνει; Αν είναι έτσι στο 2ο ΠΕΑ μπορείς όντως να ζητήσεις μεγαλύτερο ποσό (και αυτό δίνει απάντηση και στο παραπάνω ερώτημα μου).

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτοι δεν ελαβαν καμια αποδειξη στην καταθεση του 1ου φακελου

Οποτε προφανως ενεκριναν βασει τετραγωνικων ολικων και οχι θερμαινομενων

 

Υ.Γ. Υποψηφιος πελατης μου πηγε για ελεγχο προεγκρισης στην ΕΤΕ για ενα σπιτι του που θελει να βαλουμε στο προγραμμα και του ειπαν ευθαρσως οτι αν δεν εχει εκκαθαριστικο 10.000 και πανω, να μην κανει καν προσπαθεια γιατι θα απορριφθει....

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Υποψηφιος πελατης μου πηγε για ελεγχο προεγκρισης στην ΕΤΕ για ενα σπιτι του που θελει να βαλουμε στο προγραμμα και του ειπαν ευθαρσως οτι αν δεν εχει εκκαθαριστικο 10.000 και πανω, να μην κανει καν προσπαθεια γιατι θα απορριφθει....

 

Εγώ έχω περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία με εισόδημα 11600 που τον κόψανε στην ΕΤΕ γιατί λέει ότι πρέπει να έχει εισόδημα 12000.... του πρότεινα να πάει στην Euro και εκεί του είπανε ότι πρέπει να έχει δεσμευμένο ένα ποσό στην τράπεζά τους για να μπορέσει να προεγκριθεί !!! Και ρωτώντας τί ποσό είναι αυτό, του είπανε 20.000 !!!!! Μιλάμε ότι οι άνθρωποι είναι για μπουνιές !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να εχω ενα ποσο 20.000€ στον τραπεζικο μου λογαριασμο το οποιο για καποιο λογο θα μου το δεσμευσουν σαν εγγυητικη?

Η απλως να δουνε οτι εχω χρηματα στην τραπεζα?

 

Ο πελατης μου ειναι ΑΜΕΑ και ζητησε να μπει εγγυητης ο πατερας του αλλα του αρνηθηκαν γιατι ηταν 67......

 

Δηλαδη οτι να ναι...

 

Του συνεστησα να αλλαξει τραπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθάρισε με ποιον τρόπο θα τα δέσμευε (ωστόσο αυτό ήταν το ρήμα που χρησιμοποίησε ο τραπεζικός υπάλληλος), γιατί και ο πελάτης δεν μπήκε καν στη διαδικασία να το συζητήσει. Εγώ αυτό που φαντάζομαι είναι κάτι σαν προθεσμιακή κατάθεση αρκετών μηνών.

 

Η ιστορία με τους εγγυητές δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται πλέον, καθώς στην ΕΤΕ τουλάχιστον σε ενημερώνουν μεν ότι μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα εγκριθείς κιόλας (άσχετα με την ηλικία του εγγυητή).

 

Το άλλο περίεργο είναι ότι ο πελάτης που προανέφερα είχε μεν 11600 ατομικό εισόδημα αλλά με της συζύγου του μαζί, είχανε 15800 οικογενειακό. Και παρόλα αυτά τον κόψανε. Άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

πάντως η σωστή διαδικασία είναι να ξαναβγάλω, έτσι? και μάλιστα πού μπορεί να έχουν γίνει ψιλοαλλαγές.

Για το υπόλοιπο που ρωτώ στο #1052?

Link to comment
Share on other sites

η εθνική τράπεζα σε ελευθερους επαγγελματίες δίνει δάνειο με φορολογική δήλωση>12.000 ευρώ..έτυχε σε πελάτη μου που δεν του δώσανε με φορολογική δήλωση 11.300 ευρώ...πήγε στην eurobank και του ζήτησαν να γίνει πελάτης τους βάζοντας χρήματα σε λογαριασμό..όχι δεσμεύοντάς τα, αλλά γιατί έχουν προτεραιότητα και εξυπηρετούνταιο καλύτερα οι πελάτες τους...

κατα τα άλλα μας πρήζουν στο ραδιόφωνο με τις διαφημίσεις για το εξοικονομώ...

έγραψα και παραπάνω οτι ενώ το 1ο πιστοπ για το εξοικονομώ βγήκε σαν μονοκατοικία(2οροφο κτήριο με αγροτική αποθήκη στο ισόγειο και κατοικία στον όροφο), η αίτηση η μηχανογραφημένη βγήκε λάθος-τμήμα κτηρίου και ισόγειο-...οπότε ανάλογα βγήκε και η απόφαση έγκρισης του κράτους...το θέμα είναι τι να κάνω με το 2ο Πιστοποιητικο???να το προχωρήσω όπως εγκρίθηκε??στι xml δεν αλλάζει κάτι στα αποτελέσματα...καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.