Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω 1.σε μονοκατοικία πού έχει και υπόγειο με εξωτερική είσοδο και οπότε το μελετώ ώς ΜΘΧ με διαχωριστική το δάπεδο με την ζώνη , μπορώ να προτείνω εκτός από την αλλαγη κουφωμάτων στη θ.ζ και στην εξωτερική πόρτα του υπογείου πού είναι ΜΘΧ?

θεωρώ πρός είναι κάτι σαν αυτό πού επιτρέπεται σε κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας να αλλάξεις κουφώματα πρός εξωτερικό αέρα.

2. στίς παρεμβάσεις τίς προτεινόμενες πρέπει κάπως να το ξεχωρίσω?

3. η πόρτα ασφαλείας μεταλλική δεν λαμβάνεται?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ετυχε τις προαλλες το εξης παραδοξο...

 

Σε 1ο ΠΕΑ για εξοικονομω, αλλαξα θερμοσυσσωρευτες με λεβητα φυσικου αεριου.

Η εξοικονομηση ενεργειας ηταν πολυ μεγαλυτερη απο το 30% του ΚΑ, ανεβηκα 2 κατηγοριες αλλα η αποσβεση των χρηματων θα γινοταν σε 3.500 ετη!!!!!!

 

Και αυτο επειδη αλλαξα την πηγη απο ηλεκτρισμο σε φυσικο αεριο και η αποσβεση δε γινεται βασει τιμων πρωτογενους ενεργειας αλλα βασει πραγματικων τιμων καταναλωσης βασει δηλωθησας πηγης ενεργειας.

Και επειδη ο ηλεκτρισμος εχει Χ2,9 για αναγωγη σε πρωτογενη ενεργεια, ενω το φυσικο αεριο Χ1,05, προφανως γι αυτο ειχα τετοια αποσβεση...

 

Λετε να εχω κανενα θεμα με την αιτηση μου?

Link to comment
Share on other sites

katrmp

δεν έχω δει κάπου να το απαγορεύει. Να μη το διαχωρίσεις θα έλεγα.

 

Inzaghi

κανένα πρόβλημα, προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από και εγώ δεν ξέρω πόσο καιρό εγκρίθηκε ο φάκελος και από το ΤΑΥΠΕΔ(ΔΟΑΤΑΠ,ΕΥΔΑΠ,ΔΙΚΑΤΣΑ..) και μας ήρθε μήνυμα στο κινητό από την τράπεζα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν πηγαίνει ο ιδιοκτήτης από την τράπεζα και υπογράφει την τελική σύμβαση πρώτα και μετά καταθέτουμε την υπόλοιπη χαρτουρα (τιμολόγια,υ.δ,κτλ) ή πρώτα η χαρτούρα και μετά η υπογραφή. Με την υπογραφή υπάρχει και εκταμίευση του 30% του ποσού?

 

Η εθνική στα δικά μου για υπαγωγή επιδότησης στο 70% δίνει 30% προκαταβολή και για τίς υπόλοιπες κατηγορίες 40%

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...

 

1.Κατά τη συμπλήρωση των παρεμβάσεων στο έντυπο για την τράπεζα, και στην περίπτωση που είμαστε σε κατηγορία 3Δ,

καταχωρούμε ξεχωριστά τις δαπάνες όπως αναφέρονται στην προσφορά?

Π.χ., - λέβητας βιομάζας , 1τεμ, χχχχ ευρώ, - Αντιστάθμιση, 1 τεμ., yyyy ευρώ, θερμοστατική βαλβίδα, τρίοδη βάνα, αισθητήριο θερμοκρασίας, θερμοστατικές κεφαλές κ.λ.π το καθε ένα με την τιμή του?

ή μπορώ να τα βάλω όλα σε μία γραμμή περιγράφοντας: "λέβητας βιομάζας με σύστημα αντιστάθμισης και θερμοστατικές καεφαλές" και να βάλω μια συνολική τιμή (η τιμή μπαίνει από τον αιτούντα, αλλά ουσιαστικά θα την συμπληρώσω εγώ).

 

2. Ο προμηθευτής ή/και ο εγκαταστάτης μπορούν να αλλάξουν κατά την υλοποίηση του προγράμματος. Δεν με δεσμεύουν στην παρούσα φάση, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί να αλλάξει ο προμηθευτής/ανάδοχος. Τουλάχιστον αυτήν την εμπειρία είχα προ 6μήνου, όταν και ο πελάτης μου πήρε παράταση γιατί είχε λήξει η προθεσμία υλοποίησης παρεμβάσεων και ο ανάδοχος καθυστερούσε χαρακτηριστικά. Μπορεί και να το έχουν αλλάξει (και πολύ καλά θα έχουν κάνει), ρώτα καλύτερα ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καρατσεκαρισμένο Κώστα :smile:

Εξ αρχής μπορούσες. Μου είχε τύχει από τις πρώτες αποφάσεις υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Παω πάσο. Και εμένα παράλογο μου φαινόταν, αλλά είχαμε ταλαιπωρηθεί τότε αρκετά άτομα, και κάποιοι πήραν τα λεφτά τους πολύ καθυστερημένα. Είχαμε μιλήσει να φανταστεί και με helpdesk υπουργείου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.