Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βγήκε και νέα λίστα με υπαγωγές για το εξοικονόμηση!!!!! 2 μέσα στον ίδιο μήνα. Καλά κλείνει το έτος.

 

bagg21 με το εξοικονόμηση μπορείς να αλλάξεις μόνο κουφώματα (υπό προυποθέσεις). Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο άλλο πρόγραμμα.

 

Καλή Χρονιά σε όλους σας. Ευτυχία... και τα άλλα συνεπάγονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ!! Να υποθέσω οι προϋποθέσεις θα ειναι να μπορέσεις να καλύψεις την απαιτούμενη εξοικονόμηση ενέργειας που θα προκύψει απο τα 2 Π.Ε.Α ε?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι βγαλατε καποιο συμπερασμα μεχρι ποιες χρονολογικα αιτησεις περιλαμβανει αυτη η υπαγωγη? δεν ειναι βεβαια τοσο μεγαλη (1000 περιπου υπαγεντες) σαν την προηγουμενη (5500). ειχε πει ο tsx οτι η προηγουμενη ηταν μεχρι και σεπτεμβρη συμφωνα με το πελατολογειο του.. εγω παντως που ειχα κανει αιτηση μεσα νοεμβρη δεν ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

Επιδή ειναι το 1ο μου, θα ήθελα τη κατανόησης σας στις χαζές μου ερωτήσεις (που πιθανόν να έχουν απαντηθεί αλλα μου έρχεται κομμάτι δύσκολο να διαβάσω 113 σελίδες)

 

Λοιπόν στη φωτο, το ΚΑ είναι 99,9 KWh/m2 και το κτήριο μου στα 292,1KWh/m2 (κατγ. Η)

Το εξοικονομώ λέει, οτι στο κτήριο μου πρέπει να γίνει :

 

1) μείωση (καλυτέρευση) κατά 30% του ΚΑ, δηλαδή : 99,9 Χ 30% = 29,97 KWh/m2 ή

 

2) να ανέβω κατά 1 κατηγορία (με τις επεμβάσεις που κάνω, το πετυχαίνω, πάω Ε)

 

Η ερώτηση μου αναφέρεται στο 1) γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοεί, δηλαδή πρέπει να μειωθεί συνολικά κατα 30% του ΚΑ (= 29,97 KWh/m2) το κτήριο μου, που σημαίνει 292,1 KWh/m2 - 29,97 KWh/m2 = 262,13 KWh/m2 (? τελική κατάταξη)

 

ή

 

292,1 KWh/m2 Χ 30% (87,63 KWh/m2) = 204,47 KWh/m2 (? τελική κατάταξη)

 

Τι απο τα 2 ισχύει και εννοεί ο ποιητής στη ΚΥΑ 5332/7-3-2012 ?

 

Ή μήπως γραφω μ@λ@κ@ες ?

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

 

edit

εγω καταλαβαίνω 292,1 KWh/m2 - 29,97 KWh/m2 = 262,13 KWh/m2 είναι όμως το σωστό ?

post-29845-0-88671000-1356619307_thumb.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο από τα δύο.

 

Συνάδελφε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου

(Η μείωση κατά 1 κατηγορία, την αφήνουμε δεν με απασχολεί, γατί ούτως ή άλλως ανεβαίνω 2 κατηγοριες)

 

292,1 KWh/m2 - 29,97 KWh/m2 = 262,13 KWh/m2

 

Αυτό εννοείς ?

 

Δηλαδή η τελική κατάταξη του κτηρίου μου μετά τις επεμβάσεις πρεπει να κατέβει στις 262,13 KWh/m2

ή εννοείς κα΄τι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η τελική κατάταξη του κτηρίου μου μετά τις επεμβάσεις πρεπει να κατέβει στις 262,13 KWh/m2

ή εννοείς κα΄τι άλλο ?

 

Πρέπει να κατέβει τουλάχιστον τόσο (262,13), για να είναι επιλέξιμη η αίτηση στο εξοικονομώ.

Όσο περισσότερο από το 30% του Κ.Α., τόσο καλύτερα για το κτίριο.

 

Αφού ανεβαίνεις 2 κατηγορίες, φυσικά η αίτηση θα είναι επιλέξιμη, από πλευράς επεμβάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H βελτίωση κατά 2 κατηγορίες από μόνη της σε εντάσει στο πρόγραμμα. Είναι 'Η 30% του ΚΑ ΄Η βελτίωση κατά μία κατηγορία.

Το κτήριο σου θα πρέπει Ή μετά τις επεμβάσεις να κατέβει στις 262,13 Ή να βελτιωθεί κατά μία κατηγορία, που προφανώς ισχύει.

 

edit γράφαμε μαζί

Edited by kostas K
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.