Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στην τελευταία απόφαση υπαγωγής έχει μεμονομένο διαμέρισμα με επιλέξιμο κόστος για ΠΕΑ 2.375,2 € !!!!!!!!!!!! Δηλαδή ένα διαμερισματάκι κοντά στα 600 τετραγωνικά... Λέτε να έχει καμιά κόρη της παντρειάς;; :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τη λες; Για να σου γράψει το σπίτι ο πεθερός :grin: :grin: :grin: ; Απαπαπαπαπα. Να την χαίρεται την κόρη, αλλά δεν θα πάρω.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.Δύο σημεία όμως να παρατηρήσω:

1. ...............θα γίνει εξωτερική θερμομόνωση αλλά με τελικό U όχι σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ (για να είμαι σαφής θα μονωθεί η οροφή και 2 από τους 4 παράπλευρους τοίχους) ποια τιμή θα πάρω; Μπορώ να πάρω την τιμή 0,95 (Γ' ζώνη θερμομόνωση σύμφωνα με τον ΚΘΚ) ή αυτόν που θα έλεγε η ενεργειακή μελέτη (η οποία και προφανώς δεν υπάρχει....). Τί γίνεται λοιπόν;

Η ΤΟΤΕΕ λέει:

  1. "0,95 W/(m2.K) για τη Γ κλιματική ζώνη, για κτήρια μετά την εφαρμογή του κανονισμού θερμομόνωσης (έγκριση οικοδομικής άδειας μετά το 1980), καθώς και για κτήρια πριν από την ισχύ του κανονισμού, τα οποία πιστοποιημένα έχουν εφαρμόσει θερμομόνωση σε όλο το κτηριακό κέλυφος" και επίσης
  2. "Σύμφωνα με τη μελέτη θερμομόνωσης (μελέτη ενεργειακής απόδοσης) για κτήρια μετά την εφαρμογή του Κ.Εν.Α.Κ".

Κανένα από τα δύο δεν σου κάνει. Ούτε σε όλο το κτιριακό κέλυφος εφαρμόζεται θερμομόνωση, ακόμα και σε αυτή που θα εφαρμοστεί τα U των επιμέρους δομικών στοιχείων δεν είναι κατά ΚΕΝΑΚ, και τέλος, ούτε και μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας κατά ΚΕΝΑΚ γίνεται. Οπότε υπολογίζεις το Pgen με χρήση του Um = 3,5 [W/(m2*K)].

 

2. .........Στην ουσία δεν μπορεί να υποστηρίξει κανείς ότι ένας απλός τύπος, αντικαθιστά ολόκληρη τη μελέτη θέρμανσης και τη μελέτη θερμικών απωλειών....

Έτσι είναι, αλλά αν καταφέρεις να πείσεις τον πελάτη πως θα είναι προς όφελός του μια μελέτη θερμικών απωλειών, τότε κάνε την. Αν και από τη στιγμή που δεν κάνει ολοκληρωμένη θερμομόνωση, μάλλον μικρή αξία θα έχει.

Αλλιώς πρότεινε λέβητα με βάση το υπολογιζόμενο Pgen και, όπως είπε και ο Λάμπρος, αν προκύπτει Pgen<20kW τότε μπορείς να πάρεις Pm = 20kW χωρίς να υπάρχει υπερδιαστασιολόγηση.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μεγάλη υπερβολή να γίνει μελέτη θερμικών απωλειών μόνο και μόνο για τον υπολογισμό της ισχύος του λέβητα...το οποίο είναι ένα μικρό κομμάτι της μελέτης και σίγουρα όχι το σημαντικότερο...Έτσι και αλλιώς και μερική υπερδιαστασιολόγηση (χωρίς τραγικές υπερβολές) να γίνει με απλοποιητικές παραδοχές όπως τον τύπο της αντίστοιχης ΤΟΤΕΕ η πραγματική δουλεία είναι η ρύθμιση/ φόρτιση του καυστήρα κατά την κάυση, το μπέκ κτλ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι κατα τοπους προμηθευτες altherma hi εχουν αρχισει να δουλευουν τον κοσμακη

τους το προτεινουν για αντικατασταση λεβητα με κοινα θερμαντικα σωματα

τους λενε για cop πανω απο 4 που ειναι για νερο 30-35

ενω για νερο 70-80 εινα cop=2,4

και αυτα για εξωτερικη θερμοκρασια 7

 

απορω με το υπεκα (μαλλον υποψιαζομαι)

πως ειναι απε η αερα-νερου και δεν ειναι η αερα-αερα

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

1ον αν παμε εκει την κουβεντα θα πρεπει να μου πεις ΕΝΑ συστημα

που εχει κοπ 2,4 περαν της αντλιας στην θκρασια που θες

ΚΑΙ οικονομικο....

 

2ον πες μου σε παρακαλω αν εχεις δει εγκαταστασεις η αν εχεις μιλησει με πελατες που εχουν εγκαταστησει

αντλιες θμοτητας, γενικα και οχι μονο αλθερμα οπως αναφερεσαι εσυ, και τις χρησιμοποιουν ΗΔΗ 1 χρονο

 

 

3ον υστερα λαβε υποψη σου οτι τα σωματα δουλευουν μια χαρα αλλα μενουν εκει επειδη στο 90% το θελει ο πελατης

 

4ον για χαμηλων θκρασιων σωματα θες μεγαλυτερη επιφανεια σωστα?

τα υπαρχοντα εισαι σιγουρος οτι ΔΕΝ εχουν ΥΠΕΡδιαστασιολογηθει???

δε λεω οτι θα δουλεψουν οσο τα χαμηλων θα δουλεψουν ομως

η νοικοκυρα δε κουναει ομως τον μπουφε....

 

 

ειδικα να τηρισεις το 2 που εγραψα..... αν θες μπραχαμι ειμαι παμε οπου θες.... παρεα

 

 

αλλα βασικα τι λεω?!?!?! εσυ μιλας για την υψηλων.... με σωματα υψηλων...

μια χαρα δουλευει παμε να δεις οπου θες... υποψην δε πουλαω .. αλλα αυτο

πρεπει να με γνωρισεις για να πιστεις :mrgreen:

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μία από τις παρεμβάσεις δεν καλύπτεται από το πρόγραμμα (π.χ. αντλίες θερμότητας εκτός των ορίων που προδιαγράφονται, ενεργειακό τζάκι που δεν είναι κύριο σύστημα, μη επαρκής αιτιολόγηση αντικατάστασης του λέβητα κοκ), γνωρίζεται αν κόβεται ολόκληρη η αίτηση ή μόνο η συγκεκριμένη παρέμβαση;

Το ρωτάω γιατί έχω πελάτη που θέλει να εγκαταστήσει ενεργειακό τζάκι. Εγώ σύμφωνα με τον οδηγό καταλαβαίνω ότι δεν εντάσσεται σε κτίρια που έχουν άλλο σύστημα θέρμανσης, αυτός όμως επιμένει και θα ήθελα να ξέρω σε περίπτωση που το βάλουμε τελικά, ποιο είναι το ρίσκο που διατρέχει: να κοπεί η παρέμβαση ή όλη η αίτηση.

 

Το Ενεργειακό Τζάκι για να επιδοτηθεί πρέπει να είναι το κύριο σύστημα θέρμανσης - από το ΥΠΕΚΑ που μου απάντησαν ήταν ξεκάθαροι ότι στο διαμέρισμα δεν πρέπει να υπάρχει άλλο σύστημα θέρμανσης (εγώ είχα θερμοσυσσωρευτές).

Αυτό λοιπόν εξήγησα και στον πελάτη με αποτέλεσμα να ... χάσω τη δουλειά!

Διότι όπως μου έδωσε να καταλάβω "άλλοι μηχανικοί" δεν έχουν κάποιο πρόβλημα να δηλώσουν το ενεργειακό τζάκι ως μοναδικό σύστημα θέρμανσης ώστε να επιδοτηθεί.

Επίσης, ο συγκεκριμένος πελάτης ήθελε να αντικαταστήσει τις τέντες του με καινούργιες. Όμως και εδώ το ΥΠΕΚΑ ήταν σαφές ότι δηλαδή επιδοτείται μόνο η εγκατάσταση και όχι η αντικατάσταση σκιάστρων.

Η λύση των "άλλων μηχανικών" είναι ότι κάνουν photoshop στην φωτογραφία του ΠΕΑ έτσι ώστε να μη φαίνονται οι υπάρχουσες τέντες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλοι μηχανικοί δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν ηλεκτρικά σώματα για θέρμανση ενώ υπάρχει κανονική εγκατάσταση θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου.

Ετσι πηδά η κατάταξη άνετα 2-3 κατηγορίες με πρόταση για λέβητα βιομάζας.

Καλό θέμα viki85 για την ''Απαξίωση του ΠΕΑ''.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι φοτοσοπ? πρεπει να ναι πολλοι λιγοι μηχανολογοι που το κατεχουν

μαζευουν τεντες δηλαδη και πιανουν χρωμα κατω απο το μπαλκονι και σβηνουν την τεντα?

και λιγο τα μπρατσα? δε φενεται καποιο σμουθ?

 

εγω παντως σε αναλογη περιπτωση το ορκιζομαι οτι θα εχω φωτογραφησει το σπιτι

με ημερομηνια πανω στην φωτο και εφυγα για καταγγελεια... αφου το πω πρωτα με θρασσος στον ιδιοκτητη

οσοι με ξερουν, ξερουν οτι θα το κανω και μετα θα σου πω εγω 1000 τμ μαγαζι "εμενα μου παν με 100 ευρω "

 

εγω μια φορα εκανα φοτοσοπ γιατι σε κολωνα πυλης στο παρκιν της πολυκατοικιας

σε ισογεια ιδιοκτησια φενοταν η πυλη δλδ... φενοταν ενα καταπρασινο ΠΑΟ 13 με μια...... μεγαλη μεγαλη απο κατω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

πηρα απο την ζωγραφικη μαλιστα χρωμα μπειον και το σβησα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω πρώτη φορά φάκελο για το εξοικονομώ, και θα ήθελα τη βοήθεια σας!

 

Ξέρει κανείς γιατί στην 1η σελίδα του παραρτήματος 7 έχει μόνο 4 παρεμβάσεις? Κι αν προτείνονται περισσότερες τι κάνουμε? (1-κουφώματα, 2-ρολά, 3-μόνωση κελύφους, 4-μόνωση δώματος, 5-επίτοιχος λέβητας, 6-ηλιακός για ΖΝΧ)

 

Παρατήρησα επίσης οτι ένα από τα κουφώματα της προσφοράς -επειδή είναι μικρό- ξεπερνάει τα 280€/τμ. Θα φανεί κάπου αυτό? Να το "διορθώσει" ο προμηθευτής?

 

Τέλος, στο σύστημα του επίτοιχου, η προσφορά γράφει ότι έχει αντιστάθμιση. Να το αναφέρω αυτό μαζί με την ισχύ του λέβητα στην πρώτη σελίδα ή όχι?

 

Ανεβάζω την 1η και 2η σελίδα, μη τυχόν κι έχω κάνει κάποιο λάθος. http://tinypic.com/r/xql0qp/6

 

Ευχαριστώ

 

 

[Αυτό με το photoshop της τέντας που αναφέρθηκε στο #1386 προφανώς είναι λάθος, αφού έχει εισαχθεί στους υπολογισμούς της ψύξης.]

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.