Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι : β.α. δικτύου & τερματικών


tetris

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, το προηγούμενο μήνυμα μου έχει ένα πολύ σοβαρό λάθος. Το ότι έχω βάλει μονάδα σαν βαθμό απόδοσης των τερματικών μονάδων. Ο λόγος που το είχα κάνει ήταν ότι με βαθμό απόδοσης 0 και σαν τερματικές μονάδες το "ΣΤΟΜΙΑ (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΚΜ)", έβγαζε υπερβολικά μικρή κατανάλωση στην θέρμανση (0,6 [kwh/m2] στο παράδειγμα που δοκίμασα), ενώ βάζοντας σαν β.α.=1, έπαιρνα φυσιολογικές καταναλώσεις.

Αλλά είναι ΛΑΘΟΣ.

Καλύτερα κάνε χρήση του πίνακα 4.12 (π.χ. άμεσης απόδοσης σε εξωτερικό τοίχο) όπως λέει και στην σελ. 108 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 και ξέχνα τους αεραγωγούς. Τουλάχιστον θα είσαι καλυμμένος.

Παρόλο που έτσι δεν βρίσκω να λαμβάνεται υπόψη η επίδραση της ύπαρξης δικτύου διανομής ζεστού αέρα, αλλά φαίνεται να αντιμετωπίζονται σαν απλές τοπικές μονάδες.

Ζητώ συγγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ζητώ συγγνώμη αν δεν γράφω στη σωστή ενότητα.

Έκανα επιθεώρηση σε κατοικία η οποία έχει ως σύστημα θέρμανσης, σόμπα ξύλου,εγκατεστημένη στην κουζίνα και η οποία συνδέεται με καλοριφέρ.

 

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, την καταχωρούμε ως Ανοικτή Εστία καύσης με Βιομάζα με Β.Α. με τον βαθμό απόδοσης του κατασκευαστή ή αυτόν που λένε οι ΤΟΤΕΕ 1 σελ. 94 ενοτ. 4.1.2.7(γύρω στο 50 %);

Επίσης, το Δίκτυο Διανομής θεωρούμε πως έχει απώλειες ή δεν έχει (αν το θεωρήσουμε τοπικό σύστημα);

Χρειάζεται να καταχωρίσουμε ισχύ δικτύου διανομής στην περίπτωση αυτή;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

..., σόμπα ξύλου,εγκατεστημένη στην κουζίνα και η οποία συνδέεται με καλοριφέρ.

 ...

 Πώς γίνεται αυτό???

Για δώσε λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα μία απορία για ενεργειακό τζάκι η οποία μάλλον δεν έχει απαντηθεί.

Σε εξοικονομώ θέλουμε αντικατάσταση παλιού λέβητα πετρελαίου με ενεργειακό τζάκι.

Το υπάρχον διαμέρισμα δεν έχει καθόλου τζάκι , και το ενεργειακό τζάκι που θα τοποθετηθεί θα συνδεθεί με τα υπάρχοντα σώματα (καλοριφέρ).

Ερωτήσεις για το ενεργειακό τζάκι στα συστήματα θέρμανσης:

1) Αφού θα συνδεθέι με τα σώματα δεν μπαίνει σαν ανοικτή εστία καύσης αλλά σαν λέβητας με πηγή ενέργειας βιομάζα. Σωστά?

2) Η ισχύς του και ο βαθμός απόδοσης είναι αυτά του κατασκευαστή και COP =1 . Σωστά?

3)Για το δίκτυο διανομής τώρα. Έχουμε δίκτυο διανομής θερμού μέσου ( και με τί ισχύ και Β.Απ. ?) ή έχουμε αεραγωγούς ?

4) Το ενεργειακό τζάκι θα χρησιμοποιηθεί και για ΖΝΧ. Άρα στα ΖΝΧ έχω 2 γραμμές μία αυτήν που είχα απο ηλ. θερμοσίφωνα και προσθέτω άλλη μία απο τον λέβητα βιομάζας?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν παίζει κάποιο ρόλο για το πρόγραμμα αν θα μπει ως ανοικτή εστία ή λέβητας..εγώ ανοικτή εστία θα το έβαζα με βιομάζα.

2. σωστά.

3. προφανώς δίκτυο διανομής θα χρησιμοποιήσεις το υπάρχον δίκτυο διανομής που υπήρχε και για τον παλιό λέβητα και στο οποίο ήταν συνδεδεμένα τα καλοριφέρ, αφού θα συνδέσεις με τα καλοριφέρ, έτσι δεν είναι?οι αεραγωγοί πώς σου προέκυψαν? άρα θα κοιτάξεις την κατάσταση του υπάρχοντος δικτύου, αν είναι μονωμένο, τι θερμοκρασία νερού θα κυκλοφορήσεις με το τζάκι σου και θα πας με τον πίνακα 4.11 της τοτεε 1 για να βρεις απώλειες και β.α. του δικτύου.

4. ακριβώς.

 

δες λίγο και εδώ στο ποστ 182 είχα μια παρόμοια περίπτωση απ'ότι θυμάμαι και την συζήταγα με τον πάνο

http://www.michanikos.gr/topic/28461-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%96%CE%9D%CE%A7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82/page-19

 

λολ :) απ'ότι είδα κι εγώ λέβητα βιομάζας το είχα βάλει..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με ενργειακό τζάκι οπότε με επιφύλαξη ότι γράφω:

 

1) Τα τζάκια/σόμπες μπαίνουν σαν ανοιχτές εστίες καύσης, τα καλοριφέρ έχουν σχέση με τις τερματικές μονάδες

2) Σωστά, τα γράφουν στο CE ή στις προδιαγραφές

3) Αν έχεις καλοριφέρ δεν έχεις αεραγωγούς

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν παίζει κάποιο ρόλο για το πρόγραμμα αν θα μπει ως ανοικτή εστία ή λέβητας..εγώ ανοικτή εστία θα το έβαζα με βιομάζα.

2. σωστά.

3. προφανώς δίκτυο διανομής θα χρησιμοποιήσεις το υπάρχον δίκτυο διανομής που υπήρχε και για τον παλιό λέβητα και στο οποίο ήταν συνδεδεμένα τα καλοριφέρ, αφού θα συνδέσεις με τα καλοριφέρ, έτσι δεν είναι?οι αεραγωγοί πώς σου προέκυψαν? άρα θα κοιτάξεις την κατάσταση του υπάρχοντος δικτύου, αν είναι μονωμένο, τι θερμοκρασία νερού θα κυκλοφορήσεις με το τζάκι σου και θα πας με τον πίνακα 4.11 της τοτεε 1 για να βρεις απώλειες και β.α. του δικτύου.

4. ακριβώς.

 

δες λίγο και εδώ στο ποστ 182 είχα μια παρόμοια περίπτωση απ'ότι θυμάμαι και την συζήταγα με τον πάνο

http://www.michanikos.gr/topic/28461-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%96%CE%9D%CE%A7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82/page-19

 

λολ :) απ'ότι είδα κι εγώ λέβητα βιομάζας το είχα βάλει..

Σωστά συνάδελφε με κάλυψες και με το ποστ #182.

Λέβητα βιομάζας θα το αφήσω , δεν καταλαβαίνω γιατί να το βάλω ανοικτή εστία καύσης, αφού μιας και συνδέεται με τα σώματα είναι πλέον λέβητας, αν και όπως είπες δεν παίζει ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.