Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κλείνει" το επάγγελμα το μηχανικού


MAKAP

Recommended Posts

δεν μπορω να ΑΣΧΟΛΗΘΩ με τον ΚΑΘΕ ΣΤΟΚΟ.....

 

μιλανε για επιστροφες και χιλια αλλα.....τι εξηγησεις σε ΣΤΟΚΟΥΣ?

 

αφου καποιοι απο κομπλεξ οταν δεν μπορουν να ανεβουν θελουν να φερουν στο δικο τους ΧΑΜΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ αυτους που ειναι πιο πανω....

 

 

δεν τους κανω το χατιρι το σαλιο μου θα χαλασω !!!

 

τους την λεω οταν τους κανω 4014 η 3843...

ΜΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ!!! σου λενε

 

ε αφου δεν ηξερες και δεν πηρες και μηχανικο να σε συμβουλεψει ΠΛΗΡΩΣΕ !!!

 

 

 

ΠΟΤΕ μην τα βαζεις με εναν ηλιθιο .. θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειρας!!!

 

 

υγ Α ευρω αμοιβη για τεχνικη εκθεση για ακινητο για αγορα........καταφερε με την τεχνικη εκθεση να κοψει 50 Α !!!!!

Edited by akius
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μεγαλύτερο προβλημα παραμένει ο "νονος" ΤΕΕ που μας απαγορευει να διακόψουμε την ασφαλιση μας και να παραμεινουμε ανασφαλιστοι ή να ασφαλιστούμε σε φορέα της αρεσκείας μας.

Ειμαστε ασυγχωρητοι που δεν εχουμε καταφερει κατι γιαυτο το νταβατζηλικι τοσα χρόνια. Τώρα καλα να πάθουμε.

Είναι αργά για δάκρυα Στέλλα......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ποιος ασχολειτε με 5 κομπλεξικους που ουτε εξω απο το πολυτεχνειο δεν μπορουν να περασουν? σημασια εχει το δικο μας προβλημα και οχι το τι θα γραψουν μερικοι ασχετοι και προφανως ανεργοι τενεκεδες. Το προβλημα ειναι οτι ναι το επαγγελμα φθινει και το ταμειο μαλλον παει για καταρρευση. Δεν ειναι τυχαιο,βολευει και το κατεστημενο του χωρου μας αλλα και το οτι θα μας χωσουν στο νεο μεγαλο εννιαιο ταμειο με συνταξη 5 κατοσταρικα και παροχες υγειας του τυπου.....ριξτου ενα στεφανι να τελειωνουμε.

 

Ποιος δεν περνάει έξω από το πολυτεχνείο?Από την νέα χρόνια αυξάνονται και οι εισακτέοι στα 200 άτομα...σε καθε τμημα.

 

Ποπο ΛΑΟ που έχουμε!

Edited by GeorgeVasil
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω νοομιζω οτι το επαγγελμα το κλεινουμε εμεις οι ιδιοι.

Ενω ολα τα επαγγελματικα μας εξοδα και εισφορες αυξανουν, εχουμε βαλει τις αμοιβες μας σε ελευθερη πτωση.

Προφανως η μειωση "της πιτας" αφενος και ο μεγαλος αριθμος μηχανικων και συναφων επαγγελματων αφετερου οδηγει σε συμπιεση των αμοιβων (νομος προσφορας και ζητησης). Ομως ο καθορισμος των αμοιβων γινεται πλεον ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο εμας τους ιδιους.

 

Την επομενη φορα που θα δωσει καποιος προσφορα ας εχει υποψιν τι εξοδα εχει να καλυψει.

αλλα τι να λεμε τωρα. Εδω υπαρχουν "συναδελφοι" που σκοτωνουν τις τιμες γιατι αυτο που παραδιδουν αξιζει οσο το χαρτι και το μελανι που χρησιμοποιησαν. ΚΑι αυτο ειτε γιατι δεν ενδιαφερονται ειτε γιατι δεν εχουν τις γνωσεις για κατι παραπανω.

Και αν τολμησεις να καταγγειλεις σε λενε και ρουφιανο απο πανω.

 

Το κακο γα@@το μου ειναι οτι οι φελοι επιπλεουν.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι δεν είμαι ο μόνος που είδα τις αμοιβές μας να αυξάνουν το τελευταίο καιρό.

Και εγώ έκοψα τα πολλά πολλά στις εκπτώσεις αλλά το ίδιο ακούω και από τους συναδέρφους που συνεργάζομαι.

 

Μάλλον καταλαβαίνουμε σιγά σιγά πως η μειωμένη κίνηση δεν οφείλεται στην υψηλή αμοιβή του μηχανικού αλλά στο χαμηλό απόθεμα τις τσέπες των πελατών.

Και με 50 ευρώ το ΠΕΑ και 100 ευρώ τη βεβαίωση, τους ίδιους πελάτες θα έχουμε, κανείς δεν θα δει ουρές στο γραφείο του.

Είμαι σχεδόν βέβαιος για το παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα σχόλια με εντυπωσίασαν και εμένα , παρ' ότι όποτε μίλαγα υπέρ της οικοδομής σε άλλα θέματα , με κράζανε .

 

Υπάρχει πολύ κόμπλεξ και μίσος απέναντι μας .

 

Αλλά φταίμε και εμείς .

 

Το πως και το γιατί το έχω γράψει πολλές φορές .

 

Ακόμα και το άρθρο είναι ελλιπές και γραμμένο με συνδικαλιστική χροιά και όχι όπως έπρεπε να είναι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Όντως (όπως ήδη ειπώθηκε) υπάρχει κόμπλεξ απέναντί μας.Και φταίμε και εμείς πολύ.

Μου έρχεται στο μυαλό ένα σκηνικό που ήμουν μπροστά προ διμήνου περίπου:

Σε διπλανό τραπέζι καφετέριας κάθονται δύο από τους πιο γνωστούς μηχανικούς της πόλης μου με έναν φίλο τους.Ηλικίες 55-60 όλοι.Ενώ φαίνονται να συζητάνε φιλικά, ο τρίτος της παρέας αρχίζει να ανεβάζει στροφές.''Πόσα θέλετε ρε τελοσπάντων εσείς για μια τακτοποίησή;Τι κάνετε; Μια σφραγίδα βάζετε.Πόσο περιμένετε να σας την πληρώσουν'';Και άλλα πολλά τέτοια έξυπνα και όλο και πιο δυνατά.Σε σημείο που όλοι είχαν γυρίσει να δουν ποιος είναι αυτός ο λαικός ήρωας που τα βάζει με το ''κατεστημένο''.Η αντίδραση των μηχανικών? Τον κοίταζαν σχεδόν απολογητικά,σαν να του έδιναν δίκιο.

 

 

Εκεί φταίμε.Που δεν υπερασπιζόμαστε τη δουλειά μας, τις σπουδές μας,τον κόπο μας και την ευθύνη της υπογραφής μας και καθόμαστε και ακούμε τον κάθε ηλίθιο να μας λέει τις βλακείες του.

Link to comment
Share on other sites

Διαίρει & Βασίλευε + Ανθρωποφαγία + Ασχετοσύνη + Συμπλέγματα = οδεύουμε τάχιστα για τον πάτο ( όλη η κοινωνία & φυσικά και ο κλάδος μας ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ !

ΤΕΛΟΣ .....

 

και σε ολους αυτους τους ''κυριους'' .... ευχομαι τα παιδια τους να γινουν μηχανικοι ....να δουν την γλυκα !

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο χέρι μας να πείσουμε το περιβάλλον μας ότι ο μηχανικός είναι ο καταεξοχήν επιστήμονας που θα βοηθήσει τον πολίτη και να παραγει και να έχει ποιότητα ζωής και γενικά να επιβιώνει με καλύτερες συνθήκες Είναι δύσκολο αυτό γιατί θα πρέπει να δούμε τους συμπολίτες μας όχι σαν χρήμα και μόνο , αλλά σαν μια παραγωγική μονάδα από την οποία αν τον βοηθήσουμε να γίνει παραγωγικός ή δημιουργικός τότε από την υπεραξία που θα δημιουργηθεί στην τοπική κοινωνία , θα φτάσουν και στην τσέπη μας κάποια στιγμή τα χρήματα Εγώ λεω στους πελάτες μου όταν σε μια περιοχή υπάρχουν πληθώρα μηχανικοί με σταθμούς (θεοδόλιχους κλπ) να μετρούν , τότε αυτή η περιοχή είναι νομοτελιακά προορισμένη για ανάπτυξη και για μεγάλα πράγματα

Οταν ξεκίνησα πολλοί συμπατριώτες μου νόμιζαν ότι λόγο ειδικότητας δεν έιμαι μηχανικός , τελικά τώρα μετά από 20 χρόνια με θεωρούν αρκετοί το πλεον αρμόδιο σε πολλά θέματα που αφορούν μηχανικούς και γενικά εκτιμούν την βοήθεια που μπορώ να προσφέρω σε πολλά ζητήματα , αφού στα χρόνια αυτά έχω δώσει δείγματα γραφής Το ίδιο διαπιστώνω και με νεους συναδέλφους μηχανονολόγους μηχανικούς που βλέπω πως εκτιμούν τις υπηρεσίες τους λόγο της παρουσίας τους τα τελευταία χρόνια πριν λίγο έφυγα από το γραφέιο μου στις 12 ώρα και το απέναντι γραφείο του συνάδελφου μηχανολόγου είχε ανοικτά φώτα και ο συνάδελφος εργαζόταν κατι που βλέπω συχνά να συμβαίνει

Εγώ πιστεύω ότι όπως όλα δηλαδή τα παντα είναι συγκεντρωμένα στην Αθήνα με αποτέλεσμα να υπαρχει κορεσμός και μη δυνατότητα ανάπτυξης , ετσι και με τους μηχανικούς είναι πάρα πολλοί εκεί που δεν χρειάζονται ενώ λείπουν από εκεί που είναι αναγκαιοι Και που είναι αναγκαίοι ? Μα εκεί που υπάρχουν οι πλουτοπαραγωγικοί πόροι και μπορεί να ξεκλιδώσει η ανάπτυξη και αυτή δεν είναι η δυστυχώς η Αθήνα

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.