Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κλείνει" το επάγγελμα το μηχανικού


MAKAP

Recommended Posts

Αν και φοιτητης με απειρια στο χωρο, αυτο το οποιο αντιλαμβανομαι ειναι οτι ολα αρχιζουν και τελειωνουν απο το Κρατος , την παιδεια , και φυσικα απο εμας τους μηχανικους.

Σε μια περιοδο που απαξιωνονται ολοι και ολα πλεον λογω της καταστασης που επικρατει δεν υπαρχει μια σαφης πολιτικη με ξεκαθαρες νομοθεσιες και τηρηση τους με τους αντιστοιχους ελεγχους . Σε ολη τη συγχυση που επικρατει οι πελατες μας θελουν να επωφεληθουν απο αυτη οπως για παραδειγμα η πιο πανω αντιμετωπιση . Υπαρχει η προκαταληψη στην συνειδηση των πολιτων οτι οι μηχανικοι , πληρωνονται "αερα" λεφτα για μια εργασια που τους αναθετουν. Θεωρω πως ο κοσμος δεν εχει την ενημερωση που θα επρεπε να εχει , για τη χρησιμοτητα και το σκοπο του του μηχανικου στην κοινωνια κατι που θα αλλαξει οταν ολοι εμεις οι μηχανικοι επιτελους θα λειτουργουμε για το καλο του κλαδου μας και της κοινωνιας και οχι ως προς το ατομικο συμφερον του καθενως απο εμας. Ειναι στο χερι μας να γινει αυτο διαφορετικα ερχονται χειροτερες μερες στο επαγγελμα και κυριως για εμας του νεους που θελουμε και εχουμε τη " διψα" να ασχοληθουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.......Και δεν κατάλαβα αυτό το "καλά μας κάνουν". Παρανόησα μήπως; Τι εννοείς;

 

Εννοω οτι απο τι στιγμη που ο καθενας κανει οτι θελει (ανυπερκτες μελετες, παρανομες κατασκευες, ψευδεις βεβαιωσεις κλπ) και κανεις δεν τον ελεγχει ή τιμωρει και οι υπολοποι κανουν οτι δεν βλεπουν ή δεν ενδιαφερονται............

 

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στα μάτια των πολιτών, οι υπηρεσίες του μηχανικού είναι παντελώς άχρηστες και κατσουφιάζουν από πάνω? Σε σύγκριση με άλλους επαγγελματίες δικηγόρους, γιατρούς που κάνουν μετάνοιες από πάνω? Γιατί θεωροπύν ότι ο μηχανικός είναι το παιδί με την σφραγίδα, το παιδί που θα φτιάξει το χαρτί να τελειώνουμε?

 

εχεις δει πολλους δικηγορους και γιατρους να εξευτελιζουν την δουλεια τους? Εχεις δει γιατρους να κανουν δωρεαν διαγνωσεις?

Εχεις δει γιατρους ή δικηγορους να τρεχουν στους πελατες για να δωσουν δωρεαν συμβουλες?

 

Μιας και εισαι μηχανολογος, πες μου ποσες μελετες ΗΜ στις πολεοδομιας αξιζουν τα λεφτα τους, ποσες απο αυτες μπορουν να κατασκευαστουν ακριβως οπως εχουν, κλπ. Συναδελφε οταν γινονταν φασον μελετες και πληρωνομαστασν για επιβλεψη μελετης σε εργοταξιο που δεν ειχαμε περασει ουτε απεξω, τι περιμενεις να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα κλείνει όχι μόνο λόγω των εισφορών ή άλλων διατάξεων, αλλά περισσότερο λόγο νομοθεσίας.

 

Μεγάλωσα από μικρός σε τεχνικό γραφείο. Πᾳρόλο που είχα πάντα φίλους και συνεργάτες μηχανικούς να μου λύνουν απορίες και να με βοηθάνε (εννοείται βοηθάω και εγώ τους υπόλοιπους), χρειάστηκα περισσότερα από 5 χρόνια από τότε που έκανα έναρξη επαγγέλματος για να καταννοήσω σε ικανοποιητικό βαθμό τους κανονισμούς και την νομοθεσία στον κατασκευαστικό και στον λογιστικό τομέα, χώρια πόσα χρόνια πριν απορροφούσα γνώση απ'ότι έβλεπα και άκουγα.

 

Πόσα χρόνια χρειάζεται κάποιος εκτός του κλάδου για να μάθει την δουλειά και να προσαρμοστεί με την νομοθεσία; 10;20;

Δεν μιλάω για απλές δουλειές όπως ένα πιστοποιητικό ή μια δήλωση (όχι πως και αυτά δεν θέλουν καλό υπόβαθρο), αλλά για μια κανονική δουλειά μηχανικού όπως την μελέτη και την επίβλεψη ενός κτηρίου ή μιας εγκατάστασης, από το σχέδιο μέχρι την παράδοση.

 

Η δουλειά μας είναι τόσο περίπλοκη που πρέπει να έχουμε πλήρη γνώση της ειδικότητάς μας αλλά και γενική εικόνα των άλλων ειδικοτήτων.

 

Ο αρχιτέκτονας δεν είναι ζωγράφος πολυτελείας, όπως επίσης και ο Π/Μ. Πρέπει να ξέρει και κάποια βασικά στατικά (π.χ. τι είναι κολώνα και ότι πρέπει να μπουν και στο εσωτερικό του κτηρίου), κενακ (δεν μπορεί να είναι το 90% της όψης γυαλί), Η/Μ (κάπου πρέπει να κατέβει η αποχέτευση, κάπου πρέπει να υπάρχει χώρος για καλοριφέρ σε κάθε δωμάτιο, κτλ).

 

Ο μηχανολόγος πρέπει να ξέρει και κάποια πράγματα από ΝΟΚ και πολεοδομικά θέματα (δεν μπορεί να βγει εξαερισμός ή εξωτερική σωλήνα σε τοίχο προς όμορρο), στατικά (π.χ. ότι δεν μπορεί να τρυπήσει κολόνες και δοκάρια για το κλιματιστικό) και αρχιτεκτονικά (π.χ δεν μπορεί να βάλει κλιματιστικό στην κύρια όψη επειδή σε κάποιες περιοχές θέλει μετά αρχιτεκτονική επιτροπή).

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

sdim πάντα υπήρχαν αυτά, δεν προέκυψαν ξαφνικά. Το θέμα είναι ότι πλεόν οι γραφειοκρατικές υπηρεσίες μηχανικού φαίνονται στην κοινωνία σαν βάρος και περιττά έξοδα (4014, ΠΕΑ κτλ). Οι άδειες λειτουργίας σαν εμπόδιο στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία, που πρέπει το θέμα να το τρέξει κάποιος....μηχανικός.

 

maneni, καλά τα λες αλλά είναι τέτοια πιστεύω και η φύση του επαγγέλματός μας που δεν είναι στις ζωτικές ανάγκες (πες το και έτσι) κάποιου. (όπως του γιατρού).

Από κει και πέρα, τι λύσεις μπορούμε να βρούμε? Αν δεν είναι πλέον αργα....να αλλάξουμε τουλάχιστον το κλίμα.

2-3 ψιλοδουλίτσες τις έχασα γιατί απάιτησα κάποια απλά πράγματα.... Γυρνάει και μου λέει, ο προηγούμενος αλλιώς μας τα έκανε...Αντε γεια...

Μα την Παναγία στην επόμενη σαχλαμάρα που θα ακούσω θα τον αρπάξω κανονικά...Και δεν με νοιάζουν οι πελάτες, άλλωστε δεν διατηρώ γραφείο. Αναγκαστικά είμαι στη γύρα. Αλλά μην μας έχουν για αγγαρία εντελώς όμως....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω Το να αποκτήσει το επάγγελμά και γενικά η επιστήμη μας καταξίωση στην συνείδηση των πολιτών θα πρέπει να εξυπηρετήσει το σκοπό ύπαρξή της Δηλαδή να βοηθά τον πολίτη να λύνει τα τεχνικά προβλήματα του με διατήρηση του περιβάλλοντος φυσικού και τεχνικού σε καλά επίπεδα για την ζωή του μέσα σε αυτό και να μπορεί να δημιουργεί ένα ασφαλές περιβάλλον για διαβίωση με ποιότητα ζωής Και θα συμπλήρωνα να μπορεί ο μηχανικός με την εργασία του να δίνει τις δυνατότητες στον πολίτη να γίνει παραγωγικός (αυτό που λέμε λαϊκά να τα οικονομάει από την δουλειά του και αυτός και η πολιτεία ) Όσο δεν ανταποκρινόμαστε σε αυτό είναι λογικό να υπάρχει το κλίμα που περιγράφουν οι συνάδελφοι με την ανυποληψία Μια ματιά στις Ελληνικές πόλεις και στην παραγωγική μας διαδικασίας σαν χώρα αρκεί για να πέσει ο πέλεκυς βαρύς επάνω και στους Έλληνες μηχανικούς Βεβαία αυτό είναι και άδικο αφού το μερίδιο ευθύνης ανήκει και αλλού Πάντως υπάρχουν και μηχανικοί που έχουν τιμήσει την επιστήμη τους και έχουν ανεβάσει την εικόνα του επαγγέλματος μας γιατί έκαναν αυτά που έγραψα πιο πάνω Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι η Αρχιτέκτονας σύζυγος του πρώην κοινοτάρχη στην Ανάβρα που άλλαξε με την δουλειά της την εικόνα του χωρίου Αν εκεί ρωτήσετε για την αξία της δουλειάς του μηχανικού είμαι σίγουρος ότι οι χωρικοί θα σας πουν τα καλύτερα γιατί βίωσαν τι σημαίνει να δουλεύει ένα μηχανικός σε μια περιοχή και ποια τα οφέλη για την τοπική κοινωνία Έτσι αγαπητοί κτίζεται η εικόνα του Ελλήνα μηχανικού και θέλει φυσικά πολύ χρόνο με παραδείγματα σαν της κυρίας συναδέλφου της Ανάβρας και όχι τι χρήματα θα βάλουμε στην τσέπη και πόσο πρέπει να κοστολογηθεί ένα ΠΕΑ ή μια ρύθμιση Ν 4014 κλπ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με Γιώργο έχω όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω να εξυπηρετήσω. Εχω κάνει δουλειές τσάμπα, έχω τρέξει για υποθέσεις που δεν είναι στην αρμοδιότητά μου για κάποιους που δεν γνωρίζουν. Εχω φάει το χρόνο μου και τις βενζίνες να δείχνω και να ράνω... Αποτέλεσμα, η απαξίώση που λέμε, ότι στην ουσία δεν κάνω και κάτι σπουδαίο απλά γνωρίζω υπηρεσίες, και όταν ζητάω κάτι κατεβάζουν τα μούτρα και ζητάνε και τα ρέστα... Δεν θέλω να πω παραδείγματα, κάποιοι που με γνωρίζουν ξέρουν... Μακάρι να συμβαίνει μόνο σε μένα, αλλά πολύ φοβάμαι είναι γενικό το κακό...

Επαναλαμβάνω δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να αλλάξει το κλίμα απέναντί μας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ικαρε χρειάζεται πολυς χρόνο και δουλειά για να αλλάξουν καποια πράγματα ,δυστυχώς τίποτα στην ζωή δεν γίνεται σε χρόνο Dt Μην περιμένεις ακόμα και αύριο να γίνουν όλα τέλεια να αλλάξει το κλίμα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα Εγώ θα ήμουν ευχριστημένος αν τα παιδιά μου κατάφέρναν να ζήσουν σε ένα ευνούμενο κράτος αν με ένα ραβδί , άλλαζαν όλα μαγικά από αύριο και η Ελλάδα έβαζε μπρος να κάνει αυτά που δεν έκανε μέχρι τώρα σαν ένα σύγχρονο κράτος

Ξέρω πολλούς συναδέλφους για τους οποίους έλεγαν κάποιοι συντοπίτες μου " τι τους θέλουμε τους μηχανικούς" και τέτοια και σήμερα 20 χρόνια μετά , τους μιλάνε στο πληθυντικό και μακαρίζουν την τύχη τους που αυτοί βρέθηκαν στην πόλη μου να εργάζονται Ενας τέτοιος πήρε σύνταξη πρόσφατα και το οτι εγώ εργάζομαι σήμερα αξιοπρεπώς και εκτιμούν καποιοι την δουλειά μου , το οφείλω και σε αυτόν Φίλε Ικαρε όμως πέρασαν 20 - 30 χρόνια για να γίνει αυτό γιατί πριν 20 - 30 χρόνια είχαν μάθει να ζουν στην πόλη μου χωρίς μηχανικούς και να προσπαθούν μόνοι τους για όλα τα τεχνικά θέματα Το ίδιο αλλά σε μεγαλύτερη κλίμακα ισχύουν και για την Ελλάδα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

sdim πάντα υπήρχαν αυτά, δεν προέκυψαν ξαφνικά. Το θέμα είναι ότι πλεόν οι γραφειοκρατικές υπηρεσίες μηχανικού φαίνονται στην κοινωνία σαν βάρος και περιττά έξοδα (4014, ΠΕΑ κτλ). Οι άδειες λειτουργίας σαν εμπόδιο στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία, που πρέπει το θέμα να το τρέξει κάποιος....μηχανικός.

 

maneni, καλά τα λες αλλά είναι τέτοια πιστεύω και η φύση του επαγγέλματός μας που δεν είναι στις ζωτικές ανάγκες (πες το και έτσι) κάποιου. (όπως του γιατρού).

Από κει και πέρα, τι λύσεις μπορούμε να βρούμε? Αν δεν είναι πλέον αργα....να αλλάξουμε τουλάχιστον το κλίμα.

2-3 ψιλοδουλίτσες τις έχασα γιατί απάιτησα κάποια απλά πράγματα.... Γυρνάει και μου λέει, ο προηγούμενος αλλιώς μας τα έκανε...Αντε γεια...

Μα την Παναγία στην επόμενη σαχλαμάρα που θα ακούσω θα τον αρπάξω κανονικά...Και δεν με νοιάζουν οι πελάτες, άλλωστε δεν διατηρώ γραφείο. Αναγκαστικά είμαι στη γύρα. Αλλά μην μας έχουν για αγγαρία εντελώς όμως....

 

Πάντα υπήρχαν αλλά από το ΔΝΤ και μετά η κατάσταση έχει ξεφύγει. Δεν είμαι φυγόπονος όταν λέω ότι η νομοθεσία είναι υπερβολικά περίπλοκη. Σε όλες τις υπηρεσίες πλέον ακούω το ίδιο και από τους υπαλλήλους. Αν στις υπηρεσίες υπάρχει μια φορά το πρόβλημα, τι να πούμε και εμείς που πρέπει να γνωρίζουμε την νομοθεσία που αφορά όλες τις υπηρεσίες (πυροσβεστική, πολεοδομία, βιομηχανίας, κτλ). Αν τα τελευταία 2 χρόνια αντί να διαβάζω ΦΕΚ διάβαζα για το διδακτορικό μου τις ίδιες σελίδες, τώρα θα ήμουν στην NASA. Ενδεικτικά το ΦΕΚ για τα δημόσια έργα (ΦΕΚ2221Β) είναι πάνω από 1000 σελίδες. Τα ηλεκτρολογικά που κάποτε ήταν ένας απλός πίνακας και μερικές γραμμές, τώρα έχουν προδιαγραφές για θεμελιακή γείωση, ρελέ διαρροής, μετρήσεις, άλλα πρότυπα για ασθενή ρεύματα, κτλ.

 

Όταν σου λέει πως ο προηγούμενος αλλιώς τα έκανε, ρώτα τον πόσα θα πληρώσει πρόστιμο για να τακτοποιήσει αυτά που του έκανε ο προηγούμενος. Το έχω ακούσει πολλές φορές το παραμύθι. Τους λέω ότι δεν είναι δυνατόν και πρέπει να το δω με τα ίδια μου τα μάτια για να το πιστέψω. Επίσης μου έχει τύχει πελάτης που με κάλεσε να του βγάλω άδεια για κάτι που έφτιαξε μετά την ισχύ του ΝΟΚ και αφού του είχε γίνει καταγγελία. Του εξήγησα πως πλέον περνάει ελεγκτής δόμησης και κατάλαβε το λάθος του.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς offtopic αλλά αν μου έρθει κάνα τυπάκι από αυτούς που σχολιάζουν από κάτω, θα κρατήσω το δέρμα του για προβιά στο γραφείο μου.

Αλλά ξέχασα, δεν είναι στο χέρι του, θα έρθει θέλει δε θέλει σε λίγο καιρό. Ελπίζω να το απολαύσει το γδάρσιμο, έχω και αναπαυτικές καρέκλες!

(μαυρίστε με άφοβα)

 

Δεν θα ήταν πιο σωστό να αρχίσεις το ξεφλούδισμα από το ίδιο μας τον κλάδο?

Λέω μήπως,μια υπόθεση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.