Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επείγον: Αποστολή ένστασης κατά της αύξησης ασφ. εισφορών


abouts

Recommended Posts

Φίλε ζάβι, 1000+. Προσωπικά και έστειλα την επιστολή και πήγα στις λίγες συγκεντρώσεις που έγιναν εδώ (Θεσ/νίκη). Ήταν το πολύ εκατό άτομα, οι μισοί μηχανικοί ΔΥ. Πάμε τώρα στα ενδεχόμενά σου:

 

1) Το 5% των μηχανικών συμφωνεί με τις νέες εισφορές. Είναι οι παλιές καραβάνες, προ '93, με τις όχι και τόσο μεγάλες αυξήσεις, που πιστεύουν ότι με τις αυξήσεις θα μειωθεί δραστικά ο ανταγωνισμός.

 

(2) και (3) είναι ένα και το αυτό. Άνετα παίζεις το πουλί σου με ποστάροντας συγχρόνως. Είναι αυτοί που πιστεύουν ότι μη πληρώνοντας, κατά κάποιο μαγικό τρόπο θα τους κουρευτούν οι εισφορές. Απείρως πιθανότερο το ενδεχόμενο να περάσουν οι εισφορές στη φορολογική δήλωση και να ρουφηχτούν αυτομάτως από τραπεζικούς λογαριασμούς. Άμα δεν υπάρχουν ούτε αυτοί, κατάσχεση ακινήτων. Γιατί όχι; Εξάλλου οι μηχανικοί δε διαμαρτύρονται.

Είναι και η αυταπάτη του ΕΕ ότι θα τα καταφέρει όλα μόνος του με κατεργαριά.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μάλλον οι πιο πολλοί έχουν και τα δίνουν για αυτό δεν διαμαρτύρονται. Όψιμη ίσως η αντιδραση του ΤΕΕ αλλά έτσι είναι η πολιτική και εμείς σαν κλάδος πρέπει να καιροφυλακτούμε και να υποστηρίζουμε τα συμφέροντά μας. Άρα ναι όλοι θα πρέπει να στείλουμε την επιστολή.

 

Αφού το μόνο που έχει σημασία καλώς ή κακώς είναι η μαζικότητα.

 

zavi πάλι μου φτιαξες το βράδυ! Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πολλοί έχουν να τα δώσουν και υπάρχει και μια μερίδα που δεν ενδιαφέρονται...(κοινώς έχουν και αυτοί). Αν προσέξει κάποιος στα θέματα περί ασφάλισης, εισφορών κτλ γράφουν συγκεκριμένα ενεργά μέλη του φόρουμ και από την άλλη υπάρχουν ενεγρά μέλη που δεν έχουν ποστάρει κάν....Οπότε, μάλλον έχουν.

Κάπως έτσι πρέπει να κινούνται και τα πράγματα έξω από την κοινότητα. Ξέρω άτομα που βρέξει χιονίσει η καραβάνα θα γεμίσει και ξέρω πολλούς που λεν "τις αυξήσανε τις εισφορές ε? Τι να κάνεις...." Ετσι στην ψύχρα....

Παίδια στείλτε την ένσταση, καλό μπορεί να κάνει, κακό δεν κάνει με τίποτα στην τελική...

 

ΥΓ. Αλλο έχω και τα δίνω ή το σκέφτομαι και άλλο έχω και δεν με νοιάζει και 6000 να δίνω το μήνα χωρίς αντίδραση....προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε το ότι κάποιος έχει 100.000 € σε τραπεζικό λογαριασμό δε σημαίνει ότι δεν εξοργίζεται και δεν πρέπει να κινητοποιηθεί όταν του ληστεύουν 5000....τουλάχιστον έτσι θα δρούσα εγώ, τι να πεις...

Δηλαδή εσένα αν ένας μαύρος σου κλέψει το πορτοφόλι σου που μέσα είχες 20 € δε θα γυρίσεις φουριόζος στο σπίτι, θα βρίζεις του μετανάστες και πιθανόν θα ψηφίσεις και ΧΑ;

Τι να πω υπάρχει περίεργη απάθεια... απλά αρνούνται την πραγματικότητα και αυτό είναι όλο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

η ένσταση μιλάει και για κάποια αίτηση ακύρωσης του ΤΕΕ, αυτή που τη βρίσκουμε?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Συνάδελφε!

 

Να που πέτυχα και το φίλο μου τον Ξεκαλάκη κάπου, αλλά καταντά αδύνατο

 

4 η ένσταση και 22 η αίτηση, δηλαδή 26 σελίδες επι 3 φαξ, λίγο αδύνατο μου ακούγεται εσείς το έχετε στείλει?

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα!

 

Να σβύσω τη συννημένη αίτηση και να στείλω τα λοιπά

4 σελίδες επι τρία φαξ.

Επίσης τα φαξ απαντούν? της ΕΔΕ και του υπουργίου εργασίας εμένα δεν απαντά!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε πολυμηχάνημα στο γραφείο σας είναι πολύ εύκολο να σταλούν και οι 26 σελίδες αρκεί να κάνετε εκτύπωση των pdf σε ΦΑΞ οπότε το μόνο που θα "χάσετε" είναι ένα 20λεπτο από τη ζωή σας...(μέχρι να τα στείλει)..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πολυμηχάνημα... ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη γνώση βέβαια! Αλλά ούτε το φαξ μας λειτουργεί καλά και ούτε ο εκτυπωτής. Μπορώ να τα στείλω με email, θα έχουν την ίδια ισχύ>?.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.