Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

Εξετάζεις τα υπέρ και τα κατά της κάθε ιδιαίτερης περίπτωσης και μετά αποφασίζεις.

Υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει "οπωσδήποτε" να μουν στον 4014 και να οριστικοποιηθούν έως 31.5.

Υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει να περιμένουν τον καινούργιο.

Υπάρχουν και "αδιάφορες" περιπτώσεις.

Η απόφασή σου εξαρτάται από το πόσο διαβασμένος είσαι "συγκριτικά" για τον 4014 και για τον καινούργιο.

 

Λέγοντας να οριστικοποιήσει, εννοείς και την Β΄ φάση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχει σχέση με τη Β' φάση, απλώς εννοώ η οριστική υπαγωγή της δήλωσης να έχει ημερομηνία πριν τις 31.5.2013 (βεβαίως κι αυτό που λέω θεωρητικό είναι, αλλά "ολοκλήρωση" δήλωσης με τον 4014 αυτό σημαίνει...). Η β' φάση έως 30.9.2013.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Τί εννοείτε όταν λέτε οριστική υπαγωγή της δήλωσης πριν της 31-5-2013;;

Εγώ που είμαι σε προσωρινή υπάγωγή με δόσεις και δέν έχω καταθέσει τίποτα για τη Β φάση

θα πρέπει να πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή μέχρι τις 31-5-2013;;;

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούμε, αλλά δυστυχώς όσες δηλώσεις είναι με δόσεις δεν μπορούν να πάνε.....

Οπότε, ελπίζουμε ότι, σε αυτές θα δοθεί με τον καινούργιο νόμο τα δικαίωμα της επιλογής στον ιδιοκτήτη, είτε να παραμείνει και να ολοκληρώσει με τον 4014, είτε να ξαναενταχθεί το ακίνητο στον νέο νόμο, ακολουθώντας όμως τις προδιαγραφές αυτού και συμψηφίζοντας τα καταβληθέντα (...με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το θέμα έχει ως εξής:

Έχουμε ως δεδομένο ότι ο 4014 θα βγει αντισυνταγματικός.

Κάποια στιγμή θα καθαρογραφεί και θα βγει δημοσιοποιηθεί.

Αυτός που είτε έχει ολοκληρώσει, είτε όχι (πληρώνει δόσεις) θα βρεθεί μπροστά στο δίλημμά:

ή το αφήνω έτσι και άμα φάω καταγγελία ακυρώνεται η υπαγωγή μου  (οποιαδήποτε στιγμή)

ή το βάζω στον νέο νόμο, υπολογίζω το πρόστιμο βάσει των νέων δεδομένων ήτοι:

1. για τον υπολογισμό του ποσοστού πλέον στον παρονομαστή θα μπαίνει η δόμηση που αναλογείστην Ο.Ι.

και πληρώνοντας ξανά τον μηχανικό, συμψηφίζοντας ότι έχω βάλει πληρώσει μέχρι στιγμής

και τέλος ελπίζοντας ότι στο μέλλον δε θα βγει και ο νέος νόμος αντισυνταγματικός. (δεν παίζει νομίζω)

 

Δε νομίζω ότι θα αναγκάσουν  αυτόν που πληρώνει δόσεις να μπει με το ζόρι στον νέο νόμο.

Θα ολοκληρώσει το πρόστιμο του και θα είναι στην ίδια μοίρα με τον άλλον που πλήρωσε εφάπαξ.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

...

...Έχουμε ως δεδομένο ότι ο 4014 θα βγει αντισυνταγματικός.

....

Προσωπικά δεν το έχω δεδομένο όπως έχω ξαναπεί.

 

Θα βγει αντισυνταγματικό κάποιο ή κάποια από τα άρθρα του, όχι όλος ο 4014/11.

 

Στην χειρότερη περίπτωση (που ούτε αυτό το νομίζω) το ΣτΕ στην απόφαση του κρίνει (όταν το  καθαρογράψει) στο σύνολο του τον 4014 ως αντισυνταγματικό, τότε το ΥΠΕΚΑ θα κάνει κάποια προσθήκη άρθρου ή συμπλήρωσης ή επαναδιατύπωσες κάποιων άρθρων του 4014/11 ώστε να αρθεί η αντισυνταγματικότητα στο σύνολο, μέχρι να γίνει μετά από αλλά δυο και χρόνια ξανά απόφαση του ΣτΕ κι αν…

 

 

(μπορεί να λέω και αρλούμπες φυσικά… κοντός ψαλμός αλληλούια …)

Link to comment
Share on other sites

Βυζαντινής εποχής προέλευση πρέπει να είχε αυτή η παροιμία… οπότε οι βυζαντινισμοί έχουν τον σε βάθος χρόνο ανάπτυξη τους…

 

(μη το χαλάς τώρα στο εδώ και δεν βρούμε στοίχημα για τους μεζέδες στο άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.