Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως , υπάρχει μια διαφορά : 

 

Η άσκηση ιδιωτικού έργου απαγορεύεται ρητά στους ΔΥ , ενώ δεν απαγορεύεται η άσκηση έργου χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα ή πληρωμένες εισφορές ΤΕΕ. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

Από την στιγμη που ο 4014 δεν αναφέρει στα απαιτούμενα δικαιολογητικά τα παραπάνω δεν νομίζω ότι το ΤΕΕ διακαιούται κατά κανένα τρόπο να κάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά το πας αλλού.

Εγώ το πάω στην "απαιτούμενη άδεια" που έχουν υπάλληλοι ΝΠΙΔ - μηχανικοί για "συγκεκριμένα ιδιωτικά έργα" (έτσι λέει ο νόμος, αλλά ανανεώνεται συνεχώς κ.λπ.) και η οποία άδεια τώρα θα ....."κυκλοφορήσει"!!!! Όσοι έχουν, από όπου την έχουν, αν έχουν....... Σκέψου το λίγο. Δεν γράφονται περισσότερα......

 

 

Παραθέτω το σχετικό απόσπασμα του νόμου - άρθρο 31:

 

"......1. Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του. 2. Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία μετά από σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου και μπορεί να ανακαλείται με τον ίδιο τρόπο. Η άδεια στους υπαλλήλους του Δημοσίου χορηγείται από τον οικείο υπουργό και στους υπαλλήλους των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου από το ανώτατο μονομελές όργανο διοίκησης και αν δεν υπάρχει τέτοιο όργανο, από τον πρόεδρο του συλλογικού οργάνου διοίκησης. 3. Δεν επιτρέπεται στον υπάλληλο η κατ` επάγγελμα άσκηση εμπορίας. 4. Ειδικές απαγορευτικές διατάξεις διατηρούνται σε ισχύ....".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσης: Έχει νόημα να δηλώσει κάποιος το αυθαίρετο του στο διάστημα απο σήμερα μέχρι τις 31/5 ή να περιμένει τον καινούργιο νόμο;;

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και όχι, ανάλογα την περίπτωση και το ακίνητο, πάει δηλαδή ανά ακίνητο.

 

Το ίδιο ερώτημα τις τελευταίες δέκα μέρες έχει τεθεί δεκάδες φορές και ο καθένας πράττει με τα δεδομένα που έχει, την καλή γνώση που έχει του 4014, την παρακολούθηση του νέου και υψηλού βαθμού μαντικές ικανότητες πρόβλεψης προθέσεων ΣτΕ και ΥΠΕΚΑ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

 

τελικά τι στο καλό γίνεται και τι ισχύει; ισχύει ο Ν.4014 και μπορώ να κάνω τακτοποίηση αυθαιρέτου; Να περιμένω μήπως βγει κάτι νέο ως 31/05; με ρωτάνε οι πελάτες και έχω πελαγώσει δε ξέρω τι να τους πω...  :confused:  

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια τελείως έυλογη ερώτηση; γιατί να πρέπει να το αποφασίσω εγώ αυτό; Θέλω να πω.. και αν βγει κάτι ευνοϊκότερο να έχω "χαντακώσει" το πελάτη; ενώ αν δε βγει τίποτα να "ξεμεινει" εκτός ρύθμισης;; Αλλά δε μπορώ σε έναν άνθρωπο ασχετο με το αντικείμενο (τον πελατη) αποφάσισε μόνος σου!!! Τέτοια παράνοια δηλαδή ;!;! 

Link to comment
Share on other sites

Οι πελάτες ούτως ή άλλως δεν μπορούν ν' αποφασίσουν.

Γι' αυτό μας ...εμπιστεύονται.

Εμείς λοιπόν, αναλόγως της εμπειρίας, των γνώσεων, της εξοικείωσής μας με τον 4014, της ορθής μελέτης του προσχεδίου του νέου νόμου κ.λπ. καλούμαστε ν' αποφασίσουμε και να συστήσουμε στον κάθε πελάτη μας, αναλόγως των ιδιαιτεροτήτων, τόσο του ακινήτου του, όσο και της εν γένει κατάστασής του, αν τον συμφέρει να μπει τώρα και να ολοκληρώσει στον 4014 ή να περιμένει τον καινούργιο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι οι δηλώσεις που βρίσκονται σε προσωρινή υπαγωγή και έχουν εξοφλήσει τα πρόστιμα, δεν έχουν λόγο να περιμένουν το νέο Νόμο. Θα πάρουν χρήματα πίσω αν έχουν δώσει περισσότερα? Δεν το πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.