Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

Πρόσεξε το "αν συμφέρει" που έγραψα παραπάνω..... Είσαι σίγουρος ότι, συμφέρει να περιμένεις;;;;;;;

Ιασωνα, μπορώ να είμαι σίγουρος με τις μέχρι τώρα δημοσιεύσεις του σχέδιου νόμου- του νεου νόμου αυθαιρέτων ενοώ-τι θα περιλαμβάνει τελικά? Επίσης σκέφτομαι γιατί να είναι δυσμενέστερος απο τον 4014? Να αυξήσουν τα πρόστημα?Δεν θα ήταν λογικό.Εδω βλέπω να εχουν πρόθεση απλοποίησης των πραγμάτων,μια πιο ευνοική αντιμετόπηση των αυθαιρέτων,ανάλογα με την παλαιότητα, βέβαια.

Πιστεύω αν δεν βγεί το ΦΕΚ του νέου νόμου- όοοταν βγεί, δεν μπορούμε να πουμε με σιγουριά τίποτα.

 

Δεν ξέρω ποια ειναι η γνώμη σας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

(αυτή είναι η τελεσίδικη γνώμη μου)

σωστός....αλλα όταν σε ρωτάνε "τι κάνουμε?περνάνε οι μέρες..." τι τους λές?...πάμε για μπανάκι?ουζάκι...μεζεδάκι?... :???:

Link to comment
Share on other sites

Κρίνεις με τα δεδομένα που έχεις.

Δηλαδή,

- δεν έχεις αποδεικτικό παλαιότητας δημόσιο έγγραφο, μπαίνει τώρα στον 4014 και εξοφλεί,

- είναι ο ιδιοκτήτης πολύτεκνος, περιμένεις τον νέο νόμο,

- είναι πριν το 1975, περιμένεις τον νέο νόμο,

- πρέπει να μπει στον 4014 μια δήλωση, αλλά δεν υπάρχουν λεφτά για άμεση εξόφληση, περιμένεις το νέο νόμο,

- δεν υπάρχει ούτε σάλιο, αλλά θέλω να ρυθμίσω, περιμένεις το νέο νόμο με τις 60 και βλέπουμε...

- κ.λπ.

- κ.λπ.

- κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

. τι τους λές?.....

Όχι φυσικά, λες ότι διαβουλεύεσαι, ότι κοπιάζεις και ότι εξετάζεις αναλυτικά την περίπτωση τους για να επιλέξεις ποιες από τις δυο μελλούμενες από τις ασάφειες του υπουργού είναι η βέλτιστη λύση για τους ιδίους και το ακίνητο τους διότι δεν είναι φασόν όλα το ίδιο.

 

Φυσικά αυτά για να μπορείς να τα κάνεις είναι κατ αρχήν απαιτητό μια προκαταβολή για να πας κι εσύ κάποια μέρα για μπανάκι, ουζάκι και μεζεδάκι…

 

 (και φυσικά δεν υπάρχει ούτε μια λέξη ψέμα σ αυτό που σου είπα και όσοι είμαστε στον χορό και χορεύουμε το ξέρουμε καλά)

 

Υ.Γ.

πάει κι αυτό το λύσαμε

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά, λες ότι διαβουλεύεσαι, ότι κοπιάζεις και ότι εξετάζεις αναλυτικά την περίπτωση τους για να επιλέξεις ποιες από τις δυο μελλούμενες από τις ασάφειες του υπουργού είναι η βέλτιστη λύση για τους ιδίους και το ακίνητο τους διότι δεν είναι φασόν όλα το ίδιο.

 

Φυσικά αυτά για να μπορείς να τα κάνεις είναι κατ αρχήν απαιτητό μια προκαταβολή για να πας κι εσύ κάποια μέρα για μπανάκι, ουζάκι και μεζεδάκι…

 

 (και φυσικά δεν υπάρχει ούτε μια λέξη ψέμα σ αυτό που σου είπα και όσοι είμαστε στον χορό και χορεύουμε το ξέρουμε καλά)

 

Υ.Γ.

πάει κι αυτό το λύσαμε

δεν πιστεύω να με παρεξήγησες...έκανα και λίγο πλάκα..για να μην τρελλαθούμε...με ολα αυτα...κι εχω και μια περίπτωση Β φάσης απο περσινή δήλωση που πρέπει να κάνω....

...μάλλον δεν θα πάει το παιδί μου για μπανάκι φέτος..χαχα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις.

Θ' απενεργοποιηθεί η δυνατότητα υποβολής νέας δήλωσης και το "προχώρημα" σε επόμενο στάδιο δήλωσης που δεν έχει πληρωθεί το παράβολο έως 31.5.

Εκτιμώ πως νέα δήλωση θα μπορεί να γίνει, αλλά με μηδενικό πρόστιμο ώστε να μπορούν να συνεχίσουν οι μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνεις με τα δεδομένα που έχεις.

Δηλαδή,

- δεν έχεις αποδεικτικό παλαιότητας δημόσιο έγγραφο, μπαίνει τώρα στον 4014 και εξοφλεί,

- είναι ο ιδιοκτήτης πολύτεκνος, περιμένεις τον νέο νόμο,

- είναι πριν το 1975, περιμένεις τον νέο νόμο,

- πρέπει να μπει στον 4014 μια δήλωση, αλλά δεν υπάρχουν λεφτά για άμεση εξόφληση, περιμένεις το νέο νόμο,

- δεν υπάρχει ούτε σάλιο, αλλά θέλω να ρυθμίσω, περιμένεις το νέο νόμο με τις 60 και βλέπουμε...

- κ.λπ.

- κ.λπ.

- κ.λπ.

Ιάσονα...αυτα προσπαθω να κάνω για να δω αν πρέπει να περιμένω ή όχι....Είναι σχετικά συνηθισμένη υπέρβαση ΣΔ <40% με άδεια 1990 και μπαίνει στα Δ κατά 30εκατοστα,στον οροφο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ πως νέα δήλωση θα μπορεί να γίνει, αλλά με μηδενικό πρόστιμο ώστε να μπορούν να συνεχίσουν οι μεταβιβάσεις.

 

Όταν τελειώνει η ισχύ ενός νόμου τελειώνουν όλα τα "νέα".

Μόνο η β' φάση...

Μόνο βεβαιώσεις 4014.......

 

 

 

Ιάσονα...αυτα προσπαθω να κάνω για να δω αν πρέπει να περιμένω ή όχι....Είναι σχετικά συνηθισμένη υπέρβαση ΣΔ <40% με άδεια 1990 και μπαίνει στα Δ κατά 30εκατοστα,στον οροφο.

 

Με ό,τι παραθέτεις δεν μπορεί κάποιος ν' αποφασίσει αν συμφέρει ή όχι να πάει με τον 4014 ή να περιμένεις τον καινούργιο.....

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά , έχει κριθεί (όπως λέγεται ) αντισυνταγματικός στο σύνολό του ο 4014 , τότε θα καταργηθεί και η βεβαίωση μεταβίβασης έτσι δεν είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.