Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Για μεν η πρωτη λυση

Θερμομονωση με πλακες και εγκιβωτισμο με τσιμεντοειδες

μεμβανη για υγρομονωση

και αν θελεις πλακες απο πανω

υπαρχουν και πλακες μονωτικες αλλα δεν τις ξερω

Link to comment
Share on other sites

Η ταράτσα αυτή είναι. Οι  φωτογραφίες είναι πανοραμικές μήπως φαίνεται καλυτέρα. Έχω βάλει με κόκκινο τα σημεία των τεσσάρων υδρορροών.

 

ΟΚ χρειάζεται αυτοψία διότι οι υδρορροές φαίνεται οτι περνάνε μέσα απο τα στοιχεία. Πας σε μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έτσι και αλλιώς πριν ξεκινήσω θα πάω σε μηχανικό. Οι υδρορροές είναι αλλαγμένες περισσή με λουκια πλαστικά αντί για μεταλλικά που είχε και αυτό για να μην υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον μιας και έγιναν και κάποιες άλλες εργασίες και όχι γιατί υπήρχε πρόβλημα. Η ταράτσα έχει πρόβλημα με τις ρήσεις και τα νερά πάνε δύσκολα στις υδρορροές. .ήθελα να μου πείτε εάν θέλετε την προτεινομένη λύση μιας και μου αναφέρατε ότι καμιά από αυτές που λέω δεν κάνει για την περιοχή. Πάτρα είστε?

Σας ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

 

Είμαι Πατρα. Θα πρέπει να δει ο μηχανικός τις διατομές και τα υλικά. Επειδή η περιοχή έχει αρκετή υγρασία θα πρέπει να μελετήσει την πίεση υδρατμών. Τώρα επειδή το σκυρόδεμα της πλάκας πιθανότητα να έχει υποστεί υποβάθμιση λόγω της χρόνιας συσσώρευσης ύδατος θα πρέπει να εκτιμηθεί. Εσωτερικά θα πρέπει να γίνει μια θερμογράφηση ώστε να διαπιστωθεί ανarrow-10x10.png υπάρχουν είσοδοι υγρασίας. Από εκεί και πέρα ξεκινάς την μελέτη των στρώσεων. Η περιοχή της Αρόης έχει υψηλό φορτίο ηλιακής ακτινοβολίας και θα πρέπει να δοθεί μια ανακλαστικότητα στην τελική στρώση διαφορετικά θα βράζεις. Ο υπολογισμός στην Εικόνα 1 σου δίνει τους κύκλους της πλάκας σου σήμερα. Εναλλάσσεις περίπου 40 κιλα νερό ανα έτος 13 φορές τον χρόνο. Είναι πολλοί οι κύκλοι και για αυτό θεωρώ οτι θα υπάρχει ήδη πρόβλημα στο σκυρόδεμα. Δηλαδή απο την μία έχεις ενα σκυρόδεμα που απορροφάει νερό και μάλιστα λόγω των ρύσεων αρκετό και απο την άλλη έχεις υψηλό φορτίο ακτινοβολίας. Αυτό σημαίνει οτι η πίεση υδρατμών στο εσωτερικό του σκυροδέματος αυξάνετε τραγικά. το καλοκαίρι θα θέλει να βγει προς τα έξω και τον χειμώνα θα θέλει να περάσει προς τα μέσα.  

 

post-25466-0-04292000-1432708019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  κατάλαβα. Σίγουρα η πλακά μετά από τόσα χρονιά έκθεσης με καμιά αποστασία εχει θέματα και αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που θέλω να κάνω την μόνωση για να την προστατέψω όσο μπορώ. Στο ερώτημα πάντως ότι ποια είναι η καλύτερη από τις 3 λύσεις που έχω στο μυαλό μου, απαντήσατε για την Πάτρα καμιά αλλά χωρίς να προτείνεται κάποια. Αν ο λόγος είναι η μελέτη της πλακάς κατανοείτο και είπα ότι πριν  κάνω οτιδήποτε θα πάω σε μηχανικό γι αυτό ρώτησα αν είστε και από την Πάτρα. Θα ήθελα μια ιδέα μονό.  

Link to comment
Share on other sites

Εαν πραγματι εχει διαθεση να κανετε κατι σοβαρο στην ταρατσα σας τοτε να πατε σε επαγγελματιες. Απο τις λυσεις που θα σας προτεινουν μπορειτε να δειτε ποια ειναι η καλυτερη για εσας. Εκει μπορουμε να πουμε και την γνωμη μας. Ομως καποιος που θα δει την πραγματικη κατασταση σαφως και θα εχει καλυτερη αποψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ολοι οι "επαγγαλματιες" που γνωριζω (ειμαι απο την Πατρα) προτεινουν την κλασσικη μονωση με ασφαλτοπανα.

 

Δεν γνωριζω (και ειμαι και μηχανικος ) ποιοι ειναι αυτοι οι ειδικοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικοι ειναι αυτοι που κανουν αυτο το επαγγελμα...τουλαχιστον συμφωνα με την αδεια τους. Για τις γνωσεις τους δεν γνωριζω.!!!

Σιγουρα θελει ψαξιμο αρκετο.

Για εμενα καλεσε αρκετους απο αυτους να σου δωσους προσφορα και να σου προτεινουν λυσεις ...αλλα και να τους πεις εσυ για τις μεθοδους που πιστευεις. Ζητα και γραπτη εγγυηση για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι "επαγγαλματιες" που γνωριζω (ειμαι απο την Πατρα) προτεινουν την κλασσικη μονωση με ασφαλτοπανα.

 

Δεν γνωριζω (και ειμαι και μηχανικος ) ποιοι ειναι αυτοι οι ειδικοι.

 

Σε μια πλάκα που έχει μείνει εκτεθειμένη μερικά χρόνια και που εμφανίζει ήδη προβλήματα δεν βάζεις ασφαλτόπανο διότι δεν θα μπορείς να βγάλεις την υγρασία της πλάκας προς τα έξω. Επίσης η πίεση υδρατμών που θα δημιουργηθεί θα δημιουργήσει θύλακες με αποτέλεσμα το ασφαλτόπανο να ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια πλάκα που έχει μείνει εκτεθειμένη μερικά χρόνια και που εμφανίζει ήδη προβλήματα δεν βάζεις ασφαλτόπανο διότι δεν θα μπορείς να βγάλεις την υγρασία της πλάκας προς τα έξω. Επίσης η πίεση υδρατμών που θα δημιουργηθεί θα δημιουργήσει θύλακες με αποτέλεσμα το ασφαλτόπανο να ξεκολλήσει.

Δεν μπορει να την αφησει ολο το καλοκαιρι (αρκει να μην βρεξει) και μετα να βαλει ασφαλτοπανο; Δεν θα εχει "στεγνωσει" μεχρι τοτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.