Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Στο μήνυμα #84 δείχνω οτι στα τέλη Αυγούστου θα υπάρχει το μικρότερο ποσοστό υγρασίας. Η εκτίμηση βέβαια θεωρεί οτι δεν υπάρχουν ρωγμές, υφιστάμενη αστοχία, κλπ. Αν πχ η πλάκα έχει δημιουργήσει εσωτερική αστοχία (την βρίσκεις κτυπώντας με ένα σφυρί) τότε δεν θα στεγνώσει ποτέ. Ταυτόχρονα βέβαια θα πρέπει ο εσωτερικός χώρος να κλιματίζεται ώστε να αυξηθεί η πίεση υδρατμών και να την βγάλει γρηγορότερα. Απο εκεί και πέρα και επειδή το 35-45% εσωτερική υγρασία σε υφιστάμενο στην Πάτρα δεν υπάρχει και άσε τους κανονισμούς να λένε τα δικά τους θα χρειαστεί μόνιμα αφύγρανση.

 

Για την Πάτρα λοιπόν αν και εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα η διαδικασία είναι ως εξής

 

α) καθαρίζεις την πλάκα με 500αρα υδροβολή και όχι με 120αρα που κάνουν πολλοί και καλά "επαγγελματίες". Αν δεν έχεις 500αρα τότε 5% HCL οξυ για 5-8 λεπτά. Υπάρχει και έτοιμο απο την Durostick (ονομάζετε καθαριστικό πλακιδίων)

 

β) Ξέπλυμα με μπόλικο νερό για 10-15 λεπτά. Εδω μπορείς να βάλεις 120αρα.

 

γ) Οταν είναι ελαφρώς νωπό, ο μετρητής να δείχνει 3,5-4% υγρασία επιφανείας, θα περάσεις ένα έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2 με ελαστικότητα σε πάχος 2-3 χιλιοστά. 

 

δ) Μέσα σε 5-10 λεπτά το οπλίζεις με υαλούφασμα. Ξανα περνάς έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2 με ελαστικότητα σε πάχος 2-3 χιλιοστά.

 

Μέσα σε 24-48 ώρες έχεις στην ουσία με στεγανή μεμβράνη με διαπνοή.

 

ε) μετά θα βάλεις την θερμομόνωση και θα την συνδέσεις στους αρμούς πάλι με το έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2 με ελαστικότητα

 

ζ) μετά θα βάλεις γεωύφασμα και θα δώσεις ρύσεις με ελαφροσκυρόδεμα ή καλύτερα με υλικό τύπου Thrakon με σπασμένο YTONG.

 

η) Θα χρησιμοποιήσεις πάλι το έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2 με ελαστικότητα για να κολλήσεις τα πλακάκια (κολλάει καλύτερα απο κόλλα πλακιδίων)

 

θ) Θα τελειώσεις με ελαστικούς αρμούς

 

Το αποτέλεσμα έχει χρόνο ζωής >100 χρόνια. Εχεις 3 στάδια προστασίας απο εισροή οβρίων (ακόμα και αν σταματήσει η απορροή δεν θα περάσει ποτέ νερό στο σκυρόδεμα), έχεις ανοιχτή διαπνοή, μπορεί να πάρει θερμοδιαστολές και δυναμικές καταπονήσεις).

 

Τα πράγματα είναι απλά στην ζωή!!! Μην ξεκινήσουμε με το κόστος. Το κόστος είναι διπλάσιο απο το ασφαλτόπανο αλλά δεν έχεις κανένα απο τα προβλήματα του ασφαλτόπανου και τουλάχιστον 5πλάσια ζωή. Τα τελειώματα που δεν βγαίνουν με το ασφαλτόπανο πλέον είναι γελοία, δεν έχεις τους μηχανισμούς γήρανσης του ασφαλτοπανου, δεν έχεις να βάλεις εξαεριστικά (σιγά μην ξέρεις που να τα βάλεις και όσοι λένε βάλε 1 ανα 5 τμ είναι βλάκες με περικεφαλαία διότι δεν έχουν καμία αίσθηση πως κινείτε η πίεση υδρατμών και χρειάζεται CFD).

   

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη δεν εχει νοημα η μονωση να αντεξει περισσοτερο απο το σπιτι. Ή απο τους ενοίκους.......

 

 

ΥΓ Πολυ θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει συνεγειο στην Πατρα που να γνωριζει τα πραπανω περιγραφομενα και να εχει και τον απαραιτητο εξοπλισμο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, αν και το αναφέρατε πρώτος εσείς να μην μιλήσουμε για κόστος και αυτό που ζητήθηκε το κάνατε, δηλαδή να μας δώσετε την σωστή διαδικασία για την εργασία, ψάχνοντας λίγο για το κόστος (δεν έχω κάποια προσφορά, αλλά τιμές υλικών μέσω internet ) το κόστος είναι πάνω από 60 ευρω/τμ για τα υλικά που αναφέρεται και τα πάχη της εφαρμογής  χωρίς εργασία .

Δύστυχος για εμένα μάλλον θα συνεχίσω να σπαταλάω χρήματα σε θέρμανση και ψύξη γιατί να δώσω 10000ευρω για μια σωστή εφαρμογή όπως αυτή που αναφέρεται η τα μισά περίπου για ασφαλτοπανο που εξ αρχής δεν το θεωρούσα σωστή επιλογή και το είχα αποκλίσει δεν νομίζω ότι συμφέρει..

 

Μια τελευταία ερώτηση. Το κόστος της εφαρμογής  που αναφέρεται εσείς ανά τμ πιο είναι ? μήπως το έχω υπολογίσει εγώ λάθος.    

Link to comment
Share on other sites

περίπου 44Ε/τμ. Πρόσεξε οτι μιλάμε για Πατρα παραπάνω

 

Θα βρεις έναν μηχανικό που θα σου κάνει μια μελέτη Glaser και συσσώρευσης υγρασίας. Να υπολογίσει τις θερμογέφυρες και να τις περάσει στην μελέτη. 

 

Ανα περιοχή τα πράγματα αλλάζουν όπως και ανα συνθηκες εσωτερικής λειτουργίας όπως και ανα υφιστάμενη κατάσταση αλλάζουν κοίτα εδω

 

Η χρήση θέρμανσης και ψύξης μπορούν να κάνουν τα πράγματα χειρότερα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ!!!.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

 

 

Η χρήση θέρμανσης και ψύξης μπορούν να κάνουν τα πράγματα χειρότερα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ!!!.

δεν ειπα οτι ειναι λυση ισα ισα γραφω οτι ειναι πρβλημα που μαλλον θα εξακολουθω να το εχω και να σπαταλαω χρηματα.

το budget μου δεν μπορει να υπερβει τα 20ευρω το τμ και με αυτα τα λεφτα δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι ακομα και να κανω καποιες εργασιες ο ιδιος.  οσο για την περιοχη το προσεξα οτι αναφερεσται στην πατρα, και εγω απο πατρα ειμαι.

σας ευχαριστω για τις απαντησεις και παλι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν έκανε τις μετρήσεις κατά τις 11:00  με ανοιχτά τα παράθυρα το βράδυ και με κλειστά παράθυρα και παντζούρια από τις 8:00   ενώ έξω είχε μέτρησε σε σημείο χωρίς σκιά μπορεί να έβγαλε τις μετρήσεις που ισχυρίζεται.

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις.

 

1) στο post #91 με την διαδικασία που περιγράφεται 

 

γ) Οταν είναι ελαφρώς νωπό, ο μετρητής να δείχνει 3,5-4% υγρασία επιφανείας, θα περάσεις ένα έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2 με ελαστικότητα σε πάχος 2-3 χιλιοστά. 

 

δ) Μέσα σε 5-10 λεπτά το οπλίζεις με υαλούφασμα. Ξανα περνάς έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2 με ελαστικότητα σε πάχος 2-3 χιλιοστά.

 

Μέσα σε 24-48 ώρες έχεις στην ουσία με στεγανή μεμβράνη με διαπνοή.

δημιουργώντας την υγρομόνωση στην ουσία κάτω από το υλικό της θερμομόνωσης το προστατεύουμε από την συσσώρευση υδρατμών κινουμένων από το εσωτερικό του σπιτιού προς τα έξω οι οποίοι όμως θα σωρευτούν μεσα στην πλακά από ότι καταλαβαίνω.   

Ρίχνοντας πάνω από το θερμομονωτικό για ρήσεις ελαφροσκυροδεμα το οποίο σίγουρα είναι απορροφητικό στο νερό μονό με το  έγχυτο τσιμεντοειδές ΕΝ 1504-2  αντί για κολλά πλακιδίων και τα πλακάκια κάνουμε υγρομόνωση και πάλι????????

 

2)Σε ελαφροσκυροδεμα ((ecobeton) μπαλακια φελιζολ με τσιμεντο) που θα χρησιμοποιηθεί για ρήσεις μου πρότειναν να γίνει υγρομόνωση με ένα υλικό το οποίο λέγεται betostal sln . το γνωρίζει κάποιος ?κάνει για αυτήν την χρήση? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.