Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

καλε ναι χιλιοστα, οχι εκατοστα. ισα ισα κανεις πλατς πλατς με την παλαμη.
Μετα απο 3 ωρες ξαναανεβηκα και δεν ειχε τιποτα. Αν βαλω εξηλασμενη, γεωυφασμα χαλικια τοτε το λιγο αυτο νερο θα αργει περισσοτερο να εξατμιστει και φοβαμαι μηπως μου δημιουργησει προβλημα υγρασίας. Γι αυτο σκεφτομουν κατω απο την εξηλασμενη να βαλω αποστατες. Απο την αλλη αν το κανω αυτο τοτε το χειμωνα το κρυο νερο θα κινειται πανω στην πλακα, θα την ψυχει και θα εχω παλι συμπυκνωση υδρατμων στο εσωτερικο και παλι μουχλα στην ενισχυμενη ζωνη που ειναι χωρις εσωτερικη μονωση ενω το υπολοιπο εχει ηρακλειτες (καπως ετσι μου το ειπαν). Καλα τα σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου ειπα τι προτεινω.

Αλλα δεν εχω δει καν την ταρατσα.

Γαρμπιλομπετο και φορτωμα της πλακας και διπλες μονωσεις, ειναι ιστοριες για αγριους, εφοσον δεν υπαρχουν αλλες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραια!! γιατι ουτε εγω θελω τετοιο φορτωμα.

 

Θα βαλω μια ακομα υδρορροη στην αλλη ακρη και με τον τροχο θα χαμηλωσω ελαχιστα την πλακα κανοντας ενα μονοπατακι για το νερο προς την υδρορροη.

 

Πως σου φαίνεται ομως ο προβληματισμος για τη μουχλα; Μηπως η ψηξη της πλακας απο το νερο θα ειναι αμελητεα σε σχεση με τωρα και δεν θα φτανει το σημειο της υγροποιησης των υδρατμων;

 

 

Πώ μπορώ να ανεβασω φωτο να τη δεις?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ξαναανεβηκε τωρα ο αντρας μου. Στο βαθυτερο σημειο 5 χιλιοστα. Και στον βορινο τοιχο που εγραψα πριν η περιοχη ειναι 4μ επι 0,25μ με μεσο ορο υψους νερου γυρω στα 2,5 χιλιοστα. Ειναι αστειο ε? μαλλον θα κανω ο,τι λες!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα αφηνω όλα για την άνοιξη μιας και δεν επείγει, όπως έγραψες κι εσύ Τerry.

 

Terry ειχες γραψει σε προηγουμενο μνμ:

"Αν θες να κανεις κατι σωστο και απλο, τωρα, κανε προετοιμασια της επιφανειας (τριψιμο κτλ) και περασε δυο χερια υλικου crystal growth.Ειναι φτηνο σαν υλικο.Τα υπολοιπα τα κανεις την ανοιξη. (μπορεις να περασεις και τσιμεντοειδες με ελαστομερες αν θελεις)"

 

Μετα μου εγραψες να τα αφησω για την άνοιξη και να βαλω πολυουρεθανικης βασης και ανεστραμμενη. Ποιο απο όλα θεωρείς καλύτερο για ανεστραμμενη; Να βρω μηχανημα μωσαικων να τριψουν την πλακα,να φτιαξουν λιγο και τις ρυσεις και μετα τι;

 

Επιπλέον δεν μπορω να βρω απο καπου ποση διαφορα στη θερμοκρασια της πλακας θα κανει η ανεστραμμενη με 6 ποντους εξηλασμενη πολυστερινη. Δηλαδή αν έξω εχει 10 βαθμους τι θερμοκρασια θα εχει η πλακα; Ολα αυτα με προβληματιζουν για τη συμπυκνωση των υδρατμων που εχω στο σπιτι ώστε να βρω και το καταλληλο παχος εξηλασμενης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

 

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το link: ************************

Δίνει πληροφορίες για διάφορα συστήματα μονώσεων δωμάτων

 

 

Απαγορεύονται οι διαφημίσεις

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το link: *****************************

Δίνει πληροφορίες για διάφορα συστήματα μονώσεων δωμάτων

 

Βάσει κανονισμού σε επιφάνεια οπλισμένου σκυροδέματος απαγορευεται να μπει υλικό με αντίσταση υδρατμών Sd>5m. 

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,παρακολουθω το νημα καιρο αλλα σε καποια πραγματα μπερδευομαι και παλι. ακουω πολλες αποψεις που δυσκολα ξεχωριζεις ποια ειναι η σωστη μιας και πολλες κρινονται στην λεπτομερια. ηθελα να ρωτησ το εξης σε μια μονοση παλιας ταρατσας με την ακολουθη σειρα, 

πλακα μπετον - πολυστερινη - ελαφροπμπετον για ρύσεις - τσιμεντοειδους βασης υγρομονωτικο

το τελευταιο μπορει να μεινει για καιρο εκτεθημενο η θα πρεπει να μπει πλακακι π.χ. για να το προστατεψει?  

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν το αφήνεις εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες.Επίσης το θέμα βατότητας(Τι σκοπεύεις να κάνεις στο δώμα) σου καθορίζει αν βάλεις πλακάκι ή αδρανές ή κάποιο άλλο υλικό

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν το αφήνεις εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες.Επίσης το θέμα βατότητας(Τι σκοπεύεις να κάνεις στο δώμα) σου καθορίζει αν βάλεις πλακάκι ή αδρανές ή κάποιο άλλο υλικό

 

Η βατότητα ορίζεται σε κλάσεις απο το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 13813  και έχει σχέση με το γέμισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.