Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

 

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την τόσο καλή δουλειά που κάνετε στο forum. Είναι το πρώτο μου post αλλά έχω φάει πολλές ώρες διαβάζοντας με ενδιαφέρον τις διάφορες συζητήσεις.

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω είναι γιατί θέλω να κάνω μια μόνωση στην ταράτσα του σπιτιύ μου και έχω μπερδευτεί με το τι είναι το πιο σωστό.

Μετά από επικοινωνία και συναντήσει με πολλούς επαγγελματίες του χώρου κατέληξα στην εξής διαδιακσία μόνωσης:

 

 

Σημείωση: Το δώμα αυτή τη στιγμή έχει ασφαλτόπανο σε καλή κατάσταση και μετά την ολοκλήρωση της μόνωσης θα τοποθετηθεί γρανιτοπλακάκι.
 
1. Κοπή Αναμονών και πέρασμα με αναστολέα διάβρωσης (σταθεροποιητή σκουριάς) (π.χ. DuroStick RUST FREE POWDER).
2. Επάλειψη με ασφαλτικό γαλάκτωμα ESHACOAT για δημιουργία φράγματος υδρατμών. (χρειάζεται αφού έχω ήδη ασφαλτόπανο?)
3. Τοποθέτηση εξαεριστήρων (χρειάζεται?)
4. Τοποθέτηση φύλλων εξηλασμένης  πολυστερίνης 5cm (DOW Roofmate ή Fibran) και κόλλησης τους με λεπτό στρώμα ελαστικής κόλλας πλακιδίων.
5. Κατασκευή ινοπλισμένης τσιμεντοκονίας κλήσεων με γαρμπιλομπετόν (ή περλομπετόν) με προσθήκη ρητινούχου γαλακτώματος και ινών προπυλενίου. Για τη δημιουργία οπλισμού του κονιάματος τοποθετείται σιδηρόπλεγμα.
6. Περιμετρικά του στηθαίου θα τοποθετηθεί φύλλο Ethafoam ώστε να δημιουργηθεί αρμός συστολής-διαστολής 5χιλ. Ο αρμός αυτό στη συνέχεια θα σφραγιστεί με πολυουρεθανική μαστίχη.
7. Διάστρωση εύκαμπτου τσιμεντοειδούς στεγανωτικού υλικού (BAUER ή MAPELASTIC ή kerakoll ή Durostick) μαζί με οπλισμό δυχτάκι σε όλη την επιφάνεια της ταράτσας και περιμετρικά του στηθαίου σε δύο στρώσεις.
8.Μετά από το πολύ 2 μέρες κόλληση πλακιδίων.
 
Βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης και η τιμή που έχω είναι περίπου στα 30 Ευρώ/τ.μ. (η τιμή δεν περιλαμβάνει τη κόλληση και αγορα των πλακιδίων) Θα ήθελα την άποψη σας επί του θέματος.

 

 

ΝΙκ

 

απαντάω στα παραπάνω......................

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγεί απτη θάλασσα ο άνθρωπος ,εδώ στον scaraveus ,θάρθει να με ρωτήσει τι απαντήσατε στο ερώτημά του: χωρίς μόνωση στην ταράτσα (στην Αιγιαλεία) εκτός απτην υπερκατανάλωση για ψυξη θέρμανση ,τι πρόβλημα δημιουργείται;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την χαμηλότερη ποιότητα ζωής που συνεπάγεται η απουσία θερμομόνωσης, υπάρχει και το πρόβλημα με την υγροποίηση που μπορεί να σου δημιουργήσει μούχλες και να σου καταστρέψει τα δομικά υλικά σε βάθος χρόνου (γι' αυτό άλλωστε είθισται υγρομόνωση και θερμομόνωση να πηγαίνουν 'πακέτο').

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε meremeti , είναι ενδιαφέρον όμως να δούμε γιατί δεν δημιουργήθηκαν προβλήματα μούχλας ή εμφανή οικοδομικά σε 2 δεκαετίες.

Link to comment
Share on other sites

Τις δομικές βλάβες στον οπλισμό και αλλού μάλλον δεν θα τις δεις άμεσα. Τα έχει γράψει εκτενώς ο Δρ σε παλιότερα posts.

 

Κατά τα άλλα και εγώ έχω υπόψη μου πάρα πολλές αμόνωτες ταράτσες που δεν εμφανίζουν κανένα πρόβλημα και έχω γίνει αποδέκτης της δικιάς σου απορίας ουκ ολίγες φορές από ιδιώτες. Αν δεν βάλεις κανενός είδους μόνωση και έχεις καλές ρύσεις ώστε να μην έχεις λιμνάζοντα νερά πουθενά, τότε στεγνώνει εύκολα η επιφάνεια, ειδικά με το ελληνικό κλίμα. Εάν όμως βάλεις μόνο θερμομόνωση ή ακόμη και μόνο υγρομόνωση, τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα από το 'do-nothing'. Αν θες να στο αναλύσω περισσότερο, ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ για την ανταποκριση ,συμπεραίνω ότι ειναι προτιμώτερο να μην επέμβεις αν δεν έχεις τη σωστή μελέτη καί το συνεργείο που έχει την εμπειρία των υλικών καί πως ακριβώς θα τα εφαρμόσει στις συγκεκριμένες συνθήκες του έργου,το χρόνο ζωής και την απαραίτητη συντήρηση που θα ακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξαεριστήρες σε μόνωση στο  δώμα είναι περιττοί εκτός και αν ο υποκείμενος όροφος παράγει μεγάλα θερμικά φορτία. Όσον αφορά την τελική επίστρωση γιατι να μην βάλει ψυχρές πλάκες δώματος(με βάση τσιμέντο) που προορίζονται για τέτοιου είδους εργασίες με μικρό βάρος σχετικα με των πλακών πεζοδρομίου (η φιλοσοφία τους είναι ίδια αλλά έχουμε μεγάλη διαφορά βάρους)

 

 

Thread http://www.michanikos.gr/topic/2616-%CE%99%CE%B4%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1/

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ανεστραμμένη έχω βάλει για έρμα χαλίκια. Μπορώ να βάλω κάτι στις υδροροές για να μη φεύγουν τα χαλίκια στις τρύπες; Τι συνηθίζεται; (Προς το παρόν έχω βάλει βότσαλα περιμετρικά της κάθε υδροροής και φυλλοσυλλέκτες, αλλά αν βρέξει πολύ θα έχω θέμα)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γαλβανιζε πλεγματάκι 2 στρώσεις με μικρό μάτι

 

 

''

Περιγραφή: Τετραγωνικό πλέγμα 1x25 m Γαλβανισμένο Πάχους 0,75 mm

Αυτό το πλέγμα δεν είναι ιδανικό μόνο για την περίφραξη και προστασία δέντρων και  φυτών, αλλά και για την κατασκευή κλωβών για κουνέλια και κοτόπουλα. Είναι ιδανικό για χρήση για πτηνοτροφεία κονικλοτροφεία και άλλα. Σας επιτρέπει να φράξετε μικρές περιοχές για ζώα με ταχύτητα και ευελιξία. Το υλικό του πλέγματος μπορεί εύκολα να κοπεί με απλά εργαλεία κοπής στις σωστές διαστάσεις σε μήκος και πλάτος. Λόγω της πλαστικής επικάλυψης, αυτό το δίχτυ είναι ανθεκτικό στο νερό τις κακές καιρικές συνθήκες και ακίνδυνο για τη γη...''

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.