Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Σήμερα μίλησα και με άλλο μηχανικό σε κατάστημα με μονωτικά και με έβαλε σε σκέψεις, μου είπε, να τρυπήσω το περλομπετό και να βάλω σωλήνες κατά μήκος της ρωγμής, λέτε να το τολμήσω κ. Καθηγητά?

Εχω δει και και μία μαστίχη πολυερεθάνης που προτείνετε , αν κάνω στενή τρύπα και τη κλείσω με τη μαστίχη + μονωτικό ?

Επίσης μου είπε οτι μπορώ να επιλέξω και τσιμεντοηδές για τη ρωγμή που δεν έχει πρόβλημα διαπνοής , ενώ η ελαστική βαφή ειναι για μικρό ποσοστό υδρατμών.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι τοσες τρήπες μπορεί να γινει μλκ, η άλλη λυση ειναι να βάλω τα καπελάκια στο τσιμένο

 

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα και να πεις στο "μηχανικό σε κατάστημα με μονωτικά" να ανοίξει ξανά κανένα βιβλίο αν βέβαια τα διδάχτηκε ποτέ. Βέβαια μετά θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα. Ξανά για πολλοστή φορά. Η υγροθερμομονωση διέπεται απο αρχές και εξισώσεις όπως και η στατική, δυναμική, κλπ. Είναι αποτέλεσμα υπολογισμών και παραδοχών. Πρώτα υπολογίζω τι πρέπει να έχω και πως και μετά επιλέγω υλικά και τεχνικές εφαρμογής. Το ανάποδο δεν ισχύει. 

 

Η βασική ερώτηση είναι απλή

 

Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεπεράσουμε την υγροσκοπική συμπεριφορά του βασικού μας υλικού, πχ Ω/Σ για τις πχ 20 παρακάτω διαδραστικές παραδοχές (boundary conditions). Είναι ακριβώς η ίδια ερώτηση. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεπεράσουμε την συμπεριφορά αντοχής πχ μια δοκού για τις πχ 20 παρακάτω διαδραστικές παραδοχές (boundary conditions).

 

Αν δεν υπήρχε ουδεμία κρισιμότητα και επικινδυνότητα δεν θα υπήρχαν κανονιστικά πλαίσια μελετών και θα κάναμε ότι γουστάρουμε. Η υγροθερμομονωση διέπεται απο κανονιστικά πλαίσια μελέτης. 

 

Θα πας λοιπόν στον "μηχανικό σε κατάστημα με μονωτικά" και θα του πεις να σου κάνει μια μελέτη υγροθερμομονωσης με βάση τα Ευρωπαϊκά/Ελληνικά κανονιστικά πλαίσια. Αν δηλώσει οτι δεν τα γνωρίζει τότε πολύ απλά να του πεις να μην εμφανίζεται σαν μηχανικός αλλά σαν "μάγος" των μονώσεων.      

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα μέτρησα τα πράγματα, πήρα ενα isoflex που έχει διαπνοή και θα κάνω τα κομμάτια που έχω βγάλει με το ΄χερι,

και του χρόνου πρωτα ο θεός θα φέρω ενα συνεργείο να μου βγάλει το παλιό ελαστομερές και να βάλω κάπιο διαπνοής.

Τώρα ελπίζω να βρω και εναν μηχανικό να με φυμβουλέψει για τα σωστό υλικό ή τουλάχιστον αν η εταιρεία που θα φέρω να έχει μηχανικό που θα κάνει αυτή τη δουλειά,

αλλά δεν νομίζω να ασχολούνται πολλοί γιατί εχω ρωτήσει 2 γνωστούς.

Ισως να αξίζει να βάλω και πολυουρεθανης ? γιατί και το isoflex το απλό κρατάει 2-3 χρόνια και κοστίζει 80ε το 25kg το pu 500 κοστίζει 100ε, δηλαδή 20ε διαφορά και σου κρατάει 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα μέτρησα τα πράγματα, πήρα ενα isoflex που έχει διαπνοή και θα κάνω τα κομμάτια που έχω βγάλει με το ΄χερι,

και του χρόνου πρωτα ο θεός θα φέρω ενα συνεργείο να μου βγάλει το παλιό ελαστομερές και να βάλω κάπιο διαπνοής.

Τώρα ελπίζω να βρω και εναν μηχανικό να με φυμβουλέψει για τα σωστό υλικό ή τουλάχιστον αν η εταιρεία που θα φέρω να έχει μηχανικό που θα κάνει αυτή τη δουλειά,

αλλά δεν νομίζω να ασχολούνται πολλοί γιατί εχω ρωτήσει 2 γνωστούς.

Ισως να αξίζει να βάλω και πολυουρεθανης ? γιατί και το isoflex το απλό κρατάει 2-3 χρόνια και κοστίζει 80ε το 25kg το pu 500 κοστίζει 100ε, δηλαδή 20ε διαφορά και σου κρατάει 10 χρόνια

 

jery

 

για να τελειώνουμε με το θέμα. Θα φτιάξεις ένα έγγραφο όπου θα δηλώνεις. Το εμπορικό κόστος ανα τμ της ιδιοκτησίας μου είναι μειωμένο κατα 250Ε το τμ επειδή δεν ξέρω τι κάνω.  Τουλάχιστον να ξέρει ο κόσμος τι αγοράζει και να μην πουλάμε γουρούνι στο σακί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω την ειρωνια.

Συμετεχω και εγω ενεργα σε αλλο φορουμ γιατι το επαγγελμα μου ειναι ο προγραμμστισμος και σχεδιασμος ηλεκτρονικων. Παρολα αυτα παντα απανταω και προσπαθω να κατευθυνω και να βοηθησω.

Απο την ωρα που ανακαλυψα το προβλημα απο αυτα που εχετε γραψει κατα καιρους προσπαθω να βρω πως θα λυσω το προβλημα,

Δεν εχω προβλημα να πληρωσω εναν μηχανικο που μπορει να με συμβουλεψει και να κανω κατι σωστο , απλα 2 γνωστους που ρωτησα καταλαβα οτι δεν ηξεραν.

Προφανως θα ρωτησω και αλλους μηχανικους ,αν ομως δεν γνωριζουν η δεν κανουν τους υπολογισμους δεν φταιω εγω "που δεν ξερω τι κανω". Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι γυφτος που δεν θελω να πληρωσω ακομα και αν ζοριζομαι οικονομικα. Για αυτο ειπα οτοιθα ρωτησω και εταιρεια που μπορει να εχει μηχανικο για μονωσεις.

Εσεις κυριε καθηγητα μου απανυησατε με μια λεξη μονο "ελαστικη βαψη διαπνοης" να στηριχτω μονο σε αυτο ? Αν και σας εμπιστευομαι με αυτα που εχω διαβασει θα ηταν καλυτερα να το μελετησει καποιος πιο εμπεριστστομενα για να το κανω μια φορα και σωστα

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά οι 2 γνωστοί που ρώτησα ηταν πολιτκοί μηχανικοί , έμαθα οτι με τις μονώσεις ασχολούνται πιο πολύ οι μηχανολόγοι μηχανικοί.

Βρήκα και μια παρουσίαση του κ.Καθηγητή στο site του αρχιμίδη που έχει παραδείγματα υπολογισμού, θα το μελετήσω και θα πάω διαβασμένος σε κάποιον μηχανολόγο μηχανικό αυτή τη φορά

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανολόγοι συνήθως συντάσσουν τις μελέτες θερμομόνωσης κατά την έκδοση των οικοδομικών αδειών. Εσύ χρειάζεσαι μηχανικό που να έχει εμπειρία στην κατασκευή κτιριακών έργων και άριστο γνώστη της τεχνολογίας των υλικών

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά οι 2 γνωστοί που ρώτησα ηταν πολιτκοί μηχανικοί , έμαθα οτι με τις μονώσεις ασχολούνται πιο πολύ οι μηχανολόγοι μηχανικοί.

Βρήκα και μια παρουσίαση του κ.Καθηγητή στο site του αρχιμίδη που έχει παραδείγματα υπολογισμού, θα το μελετήσω και θα πάω διαβασμένος σε κάποιον μηχανολόγο μηχανικό αυτή τη φορά

 

κατάλαβες ότι δεν κάνω ειρωνεία αλλά παραθέτω την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορείτε να δείτε γιατί τα πρότυπα απαγορεύουν ρητά τα ασφαλτόπανα

post-25466-0-03221100-1473943638_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τώρα μπορείτε να δείτε γιατί τα πρότυπα απαγορεύουν ρητά τα ασφαλτόπανα

 

 

Μεγάλη εταιρεία μελος του αντίστοιχου πανελληνιου συνδέσμου με σχεδόν αποκλειστικό αντικείμενο την κατασκευή μονώσεων -  όχι μονωτικών - μου προτείνει ασφαλτόπανο... Το δικό τους βέβαια είναι καλό ... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.