Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Ελούντα καλή ιδέα, ευχαριστώ! Ένα βαρύ υαλόπλεγμα θα έκανε την ίδια δουλειά; Οι δύο στρώσεις μήπως είναι υπερβολή και 'κόψουν' την ροή;

Link to comment
Share on other sites

1,5 με 2 cm είναι το μάτι στα πλέγματάκια αυτά .Απλά η δεύτερη στρώση να μπεί ώστε να την μειώσει ακόμα αλλά και σε περίπτωση αστοχίας να έχεις ασφάλεια.Και το υαλόπλεγμα μπορεί να μπει αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται εκτεθειμένο στις συνθήκες περιβάλλοντος γιατι μπάινει σε κονιάματα  . Με την ροη δεν θα έχεις πρόβλημα

Edited by Elounda
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1,5 με 2 cm είναι το μάτι στα πλέγματάκια αυτά .Απλά η δεύτερη στρώση να μπεί ώστε να την μειώσει ακόμα αλλά και σε περίπτωση αστοχίας να έχεις ασφάλεια.Και το υαλόπλεγμα μπορεί να μπει αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται εκτεθειμένο στις συνθήκες περιβάλλοντος γιατι μπάινει σε κονιάματα  . Με την ροη δεν θα έχεις πρόβλημα

 

sounds good +1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για διαπνοή μόνωσης σε μονοκατοικία.

 

Το σπίτι ειναι του 90, τοτε για λόγους κόστους εκανε μόνωση ο πατέρας μου χωρίς διαπνοή, η μόνωση εχει γινει ως εξέις

 

ρίσεις στη πλάκα, επάλειψη με πίσσα -> διογκωμένη πολυερεθάνη -> περλομπετό.

τα τελευταία χρόνια τό πέρασα ελαστομερε΄ς

Το μπερλομπετο έχει κάνει μια ρωγμή μεταξύ των κολονών και φεύγει απο εκεί η υγρασία με αποτέλεσμα να πετάει το ελαστομερές.

Τι μπορώ να κάνω για τη διαπνοή ? είπα να τρυπήσω το μπερλοπετό και να βάλω σωλήνες pvc μέχρι τη πλάκα, κατά μήκως του σκασήματος αλλά ενας μηχανικός που ρώτησα μου είπε οτι φοβάται μην γίνει καμιά ζημιά και παίρνει νερά. Μετά μπορώ να βάλω εξαεριστήρες στο πανω περλομπετό αλλά δεν ξέρω αν ειναι αποτελεσματικοί.

Η ρωγμή εχει σχηματιστεί απο ότι κατάλαβα σύμφωνα με τις ρήσεις της πλάκας και μαζεύεται η υγρασία σε αυτό το σημείο και βρίσκει διέξοδο.

Η ρωγμή Ειναι απο κολόνα σε κολόνα .

 

 

Στο σπίτι δεν εχει εφμανιστει ποτε υγρασία μέσα

 

ευχαριστώ πολύ, να πω επίσης οτι το πρόβλημα το πήρα μυρωδιά απο τα άρθρα του κ.Καθηγητή, Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε.

Τελος να προσθέσω οτι αφού ρώτησα για μελέτη διαπνοής , μου είπε ότι οντως του την είχαν αναφέρει, συγκεκριμένα να μπουν ειδικά στραγγιστικά που θα μετέφεραν την υγρασία στα λούκια αλλά δεν το έκανε λόγο κόστους :sad:

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι το ελαστομερες που έβαλα δεν ειναι υψηλής διαπνοής, παρόλα αυτά έχω ξυλώσει οτι μονωτικό έχει κατά μήκος της ρωγμής γιατί το πετάει έτσι και αλλιώς και δεν κολλάει,

μήπως εκεί να βάλω κάτι πιο ειδικό ? με υψηλή διαπνοή?

τώρα για να βγάλω ολο το μονοτικό ειναι δύσκολο

 

αυτό πχ γράφει οτι ειναι σφραγιστικό και υψηλής διαπνοής

http://www.moraitopoulos.gr/sika-sikacolor-650-w.html

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι το ελαστομερες που έβαλα δεν ειναι υψηλής διαπνοής, παρόλα αυτά έχω ξυλώσει οτι μονωτικό έχει κατά μήκος της ρωγμής γιατί το πετάει έτσι και αλλιώς και δεν κολλάει,

μήπως εκεί να βάλω κάτι πιο ειδικό ? με υψηλή διαπνοή?

τώρα για να βγάλω ολο το μονοτικό ειναι δύσκολο

 

αυτό πχ γράφει οτι ειναι σφραγιστικό και υψηλής διαπνοής

http://www.moraitopoulos.gr/sika-sikacolor-650-w.html

 

ελαστική βαφή διαπνοής !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να το ήξερα νωρίτερα και με το ίδιο μονωτικό που δεν αναπνεύει καθόλου εβαψα το κούτελο της ταράτσας επειδή είχε κάτι σκασίματα  και μικρο ρογμές δεν ειναι κάθετο αλλά 45 μοίρες,εχω κάνει μεγάλη μαλακία με αυτά που διάβασα :sad: ούτε θα έχει αυτό το προστατευτικό που σταματάει την υγρασία στα δοκάρια.Τι να πω κ.Καθηγητά ευτυχώς μας ανοίγετε τα μάτια,

 

στη μάρκα κόλλησα τώρα :| βάλτε καμια κρεμάλα ρε παιδιά να μαντέψω

στην sika θα το βρω? κάνει αυτό που έβαλα ?

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

ρύσεις στη πλάκα, επάλειψη με πίσσα -> διογκωμένη πολυερεθάνη -> περλομπετό.

 

αν δεν έχεις βάλει την πίσσα!!!!

 

Γράφεις "Τελος να προσθέσω οτι αφού ρώτησα για μελέτη διαπνοής , μου είπε ότι οντως του την είχαν αναφέρει, συγκεκριμένα να μπουν ειδικά στραγγιστικά που θα μετέφεραν την υγρασία στα λούκια αλλά δεν το έκανε λόγο κόστους"

 

Δεν υπάρχει μελέτη διαπνοής. Υπάρχουν υποχρεωτικά πρότυπα μελετών. Στραγγιστικά δεν έχουν σχέση με την διαπνοή αλλά με την τριχοειδή απορρόφηση.    

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα και με άλλο μηχανικό σε κατάστημα με μονωτικά και με έβαλε σε σκέψεις, μου είπε, να τρυπήσω το περλομπετό και να βάλω σωλήνες κατά μήκος της ρωγμής, λέτε να το τολμήσω κ. Καθηγητά?

Εχω δει και και μία μαστίχη πολυερεθάνης που προτείνετε , αν κάνω στενή τρύπα και τη κλείσω με τη μαστίχη + μονωτικό ?

Επίσης μου είπε οτι μπορώ να επιλέξω και τσιμεντοηδές για τη ρωγμή που δεν έχει πρόβλημα διαπνοής , ενώ η ελαστική βαφή ειναι για μικρό ποσοστό υδρατμών.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι τοσες τρήπες μπορεί να γινει μλκ, η άλλη λυση ειναι να βάλω τα καπελάκια στο τσιμένο

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.