Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

επιτρέψτε μου να καταλάβω, μου λέτε τώρα ότι για κάθε μία περίπτωση, υπάρχει μόνο μία λύση σύμφωνα με τους κανονισμούς και τα πρότυπα και το κόστος είναι αυτό και τέλος?

Αποκλείεται να μας έχουν προταθεί με βάση των κανονισμών/προτύπων παραπάνω της μίας λύσης και δεν είναι κάνε αυτή και τέλος?

 

Επίσης, τα πρότυπα και οι κανονισμοί θα αποφασίσουν για τη χρήση το χώρου, αν ας πούμε θέλουμε να στρώσουμε τραπεζοκαρέκλες ή θέλουμε να παραμείνει αποκλειστικά για την πρόσβαση στους ηλιακούς χωρίς χρήση? αναφέρομαι στη βατότητα ή μη... δεν είναι και αυτός παράγοντας του κόστους?

 

Να μην μακρηγορώ... και επειδή οτιδήποτε και να πω είναι ή το βγάζετε λάθος...

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! (ελπίζω σε αυτό να υπάρχει συμφωνία).

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

επιτρέψτε μου να καταλάβω, μου λέτε τώρα ότι για κάθε μία περίπτωση, υπάρχει μόνο μία λύση σύμφωνα με τους κανονισμούς και τα πρότυπα και το κόστος είναι αυτό και τέλος?

Αποκλείεται να μας έχουν προταθεί με βάση των κανονισμών/προτύπων παραπάνω της μίας λύσης και δεν είναι κάνε αυτή και τέλος?

 

Επίσης, τα πρότυπα και οι κανονισμοί θα αποφασίσουν για τη χρήση το χώρου, αν ας πούμε θέλουμε να στρώσουμε τραπεζοκαρέκλες ή θέλουμε να παραμείνει αποκλειστικά για την πρόσβαση στους ηλιακούς χωρίς χρήση? αναφέρομαι στη βατότητα ή μη... δεν είναι και αυτός παράγοντας του κόστους?

 

Να μην μακρηγορώ... και επειδή οτιδήποτε και να πω είναι ή το βγάζετε λάθος...

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! (ελπίζω σε αυτό να υπάρχει συμφωνία).

 

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι οτι υπάρχουν πρότυπα τόσο για τις υγροθερμικές απαιτήσεις, τις ρύσεις, την απορροή, τους αρμούς, τις ανεμοπιέσεις, την βατότητα, την ποιότητα του εσωτερικού αέρα, τα φορτία κλπ που υπολογίζει ο/η μηχανικός. Τα πρότυπα λοιπόν αυτά ορίζουν ένα ελάχιστο κόστος ανα τμ.

 

Να το πω διαφορετικά για να το καταλάβετε. Δεν έχετε κανένα δικαίωμα σαν ιδιοκτήτης να μειώσετε την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής ή να μειώσετε την ποιότητα του εσωτερικού αέρα. Η ιδιοκτησία παγκοσμίως δεν σας επιτρέπει να επέμβετε στα παραπάνω και καλά κάνει διότι αύριο το νοικιάζετε ή το πουλάτε.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μη κουράζεσαι άλλο. Έχει ολοκληρωθεί το ερώτημα και το ενδιαφέρον. 

Θα πράξει όπως κρίνει.

 

το ξέρω απλά δεν πρέπει να υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την τόσο καλή δουλειά που κάνετε στο forum. Είναι το πρώτο μου post αλλά έχω φάει πολλές ώρες διαβάζοντας με ενδιαφέρον τις διάφορες συζητήσεις.
Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω είναι γιατί θέλω να κάνω μια μόνωση στην ταράτσα του σπιτιύ μου και έχω μπερδευτεί με το τι είναι το πιο σωστό.

Μετά από επικοινωνία και συναντήσει με πολλούς επαγγελματίες του χώρου κατέληξα στην εξής διαδιακσία μόνωσης:

 

 

Σημείωση: Το δώμα αυτή τη στιγμή έχει ασφαλτόπανο σε καλή κατάσταση και μετά την ολοκλήρωση της μόνωσης θα τοποθετηθεί γρανιτοπλακάκι.
 
1. Κοπή Αναμονών και πέρασμα με αναστολέα διάβρωσης (σταθεροποιητή σκουριάς) (π.χ. DuroStick RUST FREE POWDER).
2. Επάλειψη με ασφαλτικό γαλάκτωμα ESHACOAT για δημιουργία φράγματος υδρατμών. (χρειάζεται αφού έχω ήδη ασφαλτόπανο?)
3. Τοποθέτηση εξαεριστήρων (χρειάζεται?)
4. Τοποθέτηση φύλλων εξηλασμένης  πολυστερίνης 5cm (DOW Roofmate ή Fibran) και κόλλησης τους με λεπτό στρώμα ελαστικής κόλλας πλακιδίων.
5. Κατασκευή ινοπλισμένης τσιμεντοκονίας κλήσεων με γαρμπιλομπετόν (ή περλομπετόν) με προσθήκη ρητινούχου γαλακτώματος και ινών προπυλενίου. Για τη δημιουργία οπλισμού του κονιάματος τοποθετείται σιδηρόπλεγμα.
6. Περιμετρικά του στηθαίου θα τοποθετηθεί φύλλο Ethafoam ώστε να δημιουργηθεί αρμός συστολής-διαστολής 5χιλ. Ο αρμός αυτό στη συνέχεια θα σφραγιστεί με πολυουρεθανική μαστίχη.
7. Διάστρωση εύκαμπτου τσιμεντοειδούς στεγανωτικού υλικού (BAUER ή MAPELASTIC ή kerakoll ή Durostick) μαζί με οπλισμό δυχτάκι σε όλη την επιφάνεια της ταράτσας και περιμετρικά του στηθαίου σε δύο στρώσεις.
8.Μετά από το πολύ 2 μέρες κόλληση πλακιδίων.
 
Βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης και η τιμή που έχω είναι περίπου στα 30 Ευρώ/τ.μ. (η τιμή δεν περιλαμβάνει τη κόλληση και αγορα των πλακιδίων) Θα ήθελα την άποψη σας επί του θέματος.

post-107165-0-58396300-1469774267_thumb.jpg

post-107165-0-54485500-1469774289_thumb.jpg

post-107165-0-38084400-1469774305_thumb.jpg

Edited by alekos-iraklio
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είναι πολύ καλή τιμή ! Βασικά μου φαίνεται ότι λες λίγα...

 

Και μια χαρά μου κάνει σαν περιγραφή.... Ωραία μόνωση φαίνεται αλλά βαριά ! Μπετό, τσιμεντοειδές, πλακάκια....Τα αντέχεις τα φορτία ?

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την τόσο καλή δουλειά που κάνετε στο forum. Είναι το πρώτο μου post αλλά έχω φάει πολλές ώρες διαβάζοντας με ενδιαφέρον τις διάφορες συζητήσεις.

Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω είναι γιατί θέλω να κάνω μια μόνωση στην ταράτσα του σπιτιύ μου και έχω μπερδευτεί με το τι είναι το πιο σωστό.

Μετά από επικοινωνία και συναντήσει με πολλούς επαγγελματίες του χώρου κατέληξα στην εξής διαδιακσία μόνωσης:

 

 

Σημείωση: Το δώμα αυτή τη στιγμή έχει ασφαλτόπανο σε καλή κατάσταση και μετά την ολοκλήρωση της μόνωσης θα τοποθετηθεί γρανιτοπλακάκι.
 
1. Κοπή Αναμονών και πέρασμα με αναστολέα διάβρωσης (σταθεροποιητή σκουριάς) (π.χ. DuroStick RUST FREE POWDER).
2. Επάλειψη με ασφαλτικό γαλάκτωμα ESHACOAT για δημιουργία φράγματος υδρατμών. (χρειάζεται αφού έχω ήδη ασφαλτόπανο?)
3. Τοποθέτηση εξαεριστήρων (χρειάζεται?)
4. Τοποθέτηση φύλλων εξηλασμένης  πολυστερίνης 5cm (DOW Roofmate ή Fibran) και κόλλησης τους με λεπτό στρώμα ελαστικής κόλλας πλακιδίων.
5. Κατασκευή ινοπλισμένης τσιμεντοκονίας κλήσεων με γαρμπιλομπετόν (ή περλομπετόν) με προσθήκη ρητινούχου γαλακτώματος και ινών προπυλενίου. Για τη δημιουργία οπλισμού του κονιάματος τοποθετείται σιδηρόπλεγμα.
6. Περιμετρικά του στηθαίου θα τοποθετηθεί φύλλο Ethafoam ώστε να δημιουργηθεί αρμός συστολής-διαστολής 5χιλ. Ο αρμός αυτό στη συνέχεια θα σφραγιστεί με πολυουρεθανική μαστίχη.
7. Διάστρωση εύκαμπτου τσιμεντοειδούς στεγανωτικού υλικού (BAUER ή MAPELASTIC ή kerakoll ή Durostick) μαζί με οπλισμό δυχτάκι σε όλη την επιφάνεια της ταράτσας και περιμετρικά του στηθαίου σε δύο στρώσεις.
8.Μετά από το πολύ 2 μέρες κόλληση πλακιδίων.
 
Βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης και η τιμή που έχω είναι περίπου στα 30 Ευρώ/τ.μ. (η τιμή δεν περιλαμβάνει τη κόλληση και αγορα των πλακιδίων) Θα ήθελα την άποψη σας επί του θέματος.

 

 

είναι λάθος η μελέτη. Θα υγροποιείς σε όλες τις στρώσεις πάνω από το ασφαλτόπανο. Δεν ξέρω ποιος το μελέτησε αλλά καλύτερα να αλλάξει δουλειά. Τα αποτελέσματα λειτουργίας της προτεινόμενης λύσης για το Ηράκλειο Κρήτης. Δεν καταλαβαίνω πως θα περάσει τα εξαερωτικά σε υφιστάμενο και γιατί πιστεύει ότι θα δουλέψουν. Τελικά δεν καταλαβαίνω γιατί να γεμίζουμε με εξαερωτικά ένα δώμα δημιουργώντας την πλέον χείριστη εικόνα απλά και μόνο για να βάλουμε ασφαλτόπανα της χείριστης και πλέον φθηνής ποιότητας?   

post-25466-0-16726100-1469790901_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@nik Αυτή ειναι η τιμή, αλλά μόνο για τη μόνωση, όχι για τα πλακάκια.

κ.Ροδόπουλε δεν έχει γίνει μελέτη από κάποιο μηχανικό. Αυτό είναι που μου πρότεινε η πλειοψηφία των μονωσάδων.
Ποια βήματα της διαδικασίας πιστεύετε πως πρεπει να αλλάξω ή να προσέξω?

Πιστεύτε πως πρεπει να αφαιρέσω το ασφαλτόπανο παρόλο που είναι σε καλή κατάσταση?

Επίσης αν έχετε συμβουλές σε σχέση με τα υλικά είναι ευπρόσδεκτες.

 

Δυστυχώς με όσους επαγγελματίες του κλάδου των μονώσεων ήρθα σε επαφή εδώ στο Ηράκλειο αντιμετωπίζουν το θέμα με μια σχετική προχειρότητα. Ίσως να φταίει ότι δεν είναι κάποιο μεγάλο και ακριβό έργο..τι να πω..

 

Ευχαριστώ

Edited by alekos-iraklio
Link to comment
Share on other sites

1. Κοπή Αναμονών και πέρασμα με αναστολέα διάβρωσης (σταθεροποιητή σκουριάς) (π.χ. DuroStick RUST FREE POWDER). OK

2. Επάλειψη με ασφαλτικό γαλάκτωμα ESHACOAT για δημιουργία φράγματος υδρατμών. (χρειάζεται αφού έχω ήδη ασφαλτόπανο?) Να βγάλεις τελείως το ασφαλτόπανο, να τρίψεις με μηχανή μωσαικού τα υπολείμματα και μετά υδροβολή 500bar ή χημικό καθαρισμό.

3. Διάστρωση εύκαμπτου τσιμεντοειδούς στεγανωτικού υλικού (BAUER ή MAPELASTIC ή kerakoll ή Durostick) μια στρώση εφόσον το υλικό ανήκει στο ΕΝ 1504-2

4. Τοποθέτηση φύλλων εξηλασμένης  πολυστερίνης 8cm (DOW Roofmate ή Fibran) και κόλλησης τους με λεπτό στρώμα ελαστικής κόλλας πλακιδίων.

5. Κατασκευή ινοπλισμένης τσιμεντοκονίας κλήσεων με γαρμπιλομπετόν (ή περλομπετόν) με προσθήκη ρητινούχου γαλακτώματος και ινών προπυλενίου. Για τη δημιουργία οπλισμού του κονιάματος τοποθετείται σιδηρόπλεγμα. Να περάσεις κάποιο ειδικό ελαφροβαρές γέμισμα μέχρι 500 Kg/m3 και τίποτα άλλο με αρμούς ανα 4m2 που θα σφραγιστpούν με πολυουρεθανική μαστίχη.

 

6. Περιμετρικά του στηθαίου θα τοποθετηθεί water stop φύλλο Ethafoam ώστε να δημιουργηθεί αρμός συστολής-διαστολής 5χιλ. Ο αρμός αυτό στη συνέχεια θα σφραγιστεί με πολυουρεθανική μαστίχη.

7. Διάστρωση ΤΜB MAPEI μαζί με οπλισμό δυχτάκι σε όλη την επιφάνεια της ταράτσας και περιμετρικά του στηθαίου σε δύο στρώσεις.

8.Μετά από το πολύ 7 μέρες κόλληση πλακιδίων. Να μην βάλεις πλακάκια διότι τραβάνε ζέστη απο τον ήλιο και αυξάνουν την πίεση υδρατμών!!!!!!!!!!!!! Να αγοράσεις πλάκες πεζοδρομίου που θα περάσεις με ψυχρή βαφή.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε για το (2) γιατί να μην περάσει γαλάκτωμα για στεγάνωση και να βάλει εξαεριστήρες ? Δεν κατάλαβα γιατί θα γίνουν υγροποιήσεις. 

 

Επίσης οι πλάκες πεζοδρομίου είναι πολύ βαριές και ήδη έχει φορτώσει το δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.