Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - δώματος


Recommended Posts

Η σκεψη ειναι οτι η τελικα επιστρωση θα ειναι πλακακι. Αλλα αν το υλικό μπορεί να μείνει με την επιστρωση τσιμεντοειδους υγρομονωσης για καποιο καιρό αυτο θα με βόλευε οικονομικα. Επισης αυτο που θα με βόλευε αλλά δεν ξέρω κατα ποσο γίνεται είναι να παρελειπα το υγρομονωτικο και πανω απο το ελαφρομπετον των ρυσεων να εβαζα πλακάκι κατευθείαν με τροπο τροπο που να κάνει υγρομονωση. Με καποια ειδική κόλα και αρμο ίσως.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η σκεψη ειναι οτι η τελικα επιστρωση θα ειναι πλακακι. Αλλα αν το υλικό μπορεί να μείνει με την επιστρωση τσιμεντοειδους υγρομονωσης για καποιο καιρό αυτο θα με βόλευε οικονομικα. Επισης αυτο που θα με βόλευε αλλά δεν ξέρω κατα ποσο γίνεται είναι να παρελειπα το υγρομονωτικο και πανω απο το ελαφρομπετον των ρυσεων να εβαζα πλακάκι κατευθείαν με τροπο τροπο που να κάνει υγρομονωση. Με καποια ειδική κόλα και αρμο ίσως.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οταν περπατάς ξυπόλητος επάνω στο πλακάκι προφανώς το πόδι σου καίγεται. Στην πραγματικότητα με θερμοκρασία 35 βαθμούς στο πλακάκι έχεις +60 βαθμούς ανάλογα την απορροφητικότητα, το χρώμα και αν είναι κεραμικό ή πορσελάνινο. Επειδή έχει και λεπτό πάχος στην ουσία οι +60 βαθμοί μεταφέρονται στο υπόστρωμα. Το ελαφρομπετόν λοιπόν απο την επάνω επιφάνεια βλέπει +60 βαθμούς και ενδιάμεσα σημαντικά χαμηλότερη θερμοκρασία πχ 40 βαθμούς. Αν το ελαφρομπετόν έχει και μεγάλο συντελεστή θερμικής διαστολής και οι αρμοί δεν είναι πυκνοί (ανα 4-5 τμ) το ελαφρομπετόν θα γίνει μπακλαβάς και κατα το μπακλαβάδισμα θα ξεκολλήσει την κόλλα και τους αρμούς και άρα θα σου μπαίνει νερό βροχής. 

 

Πάμε τώρα στα στεγανοποιητικά τσιμεντοειδούς βάσης. Αν είναι κάτω απο το πλακάκι θα βλέπουν και αυτά τους +60 βαθμούς. Επειδή είναι και αυτά λεπτά δεν κόβουν θερμοκρασία και άρα απο κάτω το γέμισμα πάλι θα γίνει μπακλαβάς και το στεγανωποιητικό θα αστοχήσει. 

 

Αρα οταν ψάχνουμε για τσιμεντοειδες θα πρέπει απο την μία να βρούμε υλικό που να λειτουργεί σε θερμοκρασία +60 βαθμούς και στην θερμοκρασία αυτή να έχει μεγάλη ελαστική παραμόρφωση. 

 

Σε μπέρδεψα και το ξέρω.   Να σου τα πω απλά τα πράγματα. Στην Ελλάδα οι μονώσεις πονάνε απο την ηλιακή ακτινοβολία. Ειτε λοιπόν έχεις χρήματα να βάλεις ανακλαστικά πλακάκια ή θα πάρεις πλακάκια χωρίς glazing (τα πιο φθηνά της αγοράς) θα τα υδροφοβίσεις με 5 λεπτά το τμ  και θα τα βάψεις με ανακλαστική βαφή με 2 ευρώ το τμ. Δηλαδή για πλακάκια θα δώσεις 10 Ε το τμ + 2,05 = 12,05 Ε το τμ και θα είσαι άρχοντας του χωριού και άσε τους εμπόρους να κουρεύονται. Η θερμοκρασία του πλακιδίου για θερμοκρασία 35 βαθμούς και πλήρη ηλιοφάνεια στην Νότια Κρήτη!!!  δεν θα ξεπεράσει τους 38 βαθμούς. 

 

Απλούστατο που λες αγαπητέ μου φίλε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι αν η ταρατσα έχει σκιαση απο δίχτυ σκιασης είναι καλύτερο σαν αποτελεσμα μιας και η ηλιακη ακτινοβολία δεν θα προσπιπτει στα πλακάκια. Ωραία τα πλακακια αλλα στοιχιζουν οσο η υπόλοιπη δουλειά...

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η βατότητα ορίζεται σε κλάσεις απο το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 13813  και έχει σχέση με το γέμισμα.

Τα ΕΛΟΤ ας τα κάνουν ΦΕΚ να μπορούμε όλοι να τα έχουμε

Link to comment
Share on other sites

 

Τα ΕΛΟΤ ας τα κάνουν ΦΕΚ να μπορούμε όλοι να τα έχουμε

 

Τα ΕΛΟΤ δεν γίνονται ΦΕΚ. Μπορούμε όμως να τα κάνουμε ΕΤΕΠ.

 

 

13813

BS EN 13813-2002.pdf

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτό εννοώ ΤΠ στην εφημερίδα της κυβέρνησης πχ

 

Οι ΤΠ δεν είναι οδηγίες μελέτης αλλά κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας!

 

έχοντας διαβάσει αρκετές σελίδες για μόνωση ταράτσας στο θέμα αυτό και σε άλλα που έχουν ανοιχτεί στο forum, έχω βρεθεί μπροστά σε διάφορες λύσεις πιστοποιημένες και μη - αρκετές ώστε έχω γεμίσει ερωτηματικά πολλά... γι'αυτό θα τολμήσω να ρωτήσω για μια ακόμα φορά τη γνώμη/συμβουλή σας για το παρακάτω.

 

στην καινούρια κατασκευή οικοδομής - η ταράτσα στο σκυρόδερμα χωρίς επιπλέον διαμόρφωση - τι θα προτείνατε για μία λύση υγρο-θερμο-μόνωσης?

με δεδομένα

* προτιμούμε την πιο ελαφριά σε βάρος λύση

* ο ηλεκρολόγος έχει τραβήξει ορατές καλωδιώσεις από τη μια άκρη στην άλλη οι οποίες τρέχουν στο πάτωμα

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα περασεις απο ενα Πολλιτικο Μηχανικο, με εμπειρια καλη, να ερθει να σου δει την κατασκευη να πραξει τα δεοντα, απο εκει και περα λογια υπαρχουν πολλα και απο το πληκτρολογιο κουβεντες, το ματι του ειδικου ομως, που θα δει απο κοντα την κατασκευη ξερει καλυτερα.

Καθως κρινω οτι φτιαχνετε χωρις αδειες εχε υποψη οτι τα προστιμα τελευταια ειναι τσουχτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.