Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιμνιοστάσιο και διαχείριση υγρών αποβλήτων


Adavis

Recommended Posts

Γενικά χρησιμοποιείς 1m3/100m2 νερό/επιφάνεια για ότι έχει να κάνει με πλύση δαπέδου και λοιπών χώρων και υπολογίζεις τα υγρά απόβλητά σου συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το συγκεκριμένο αντικείμενο ( Έκθεση Διάθεσης Στερεών και Υγρών Αποβλήτων ) και θα ήθελα την βοήθειά σας. Θέλω να συντάξω μια τέτοια έκθεση και θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς χρειάζεται να αναφέρω, υπάρχει κάτι που μπορεί να με καθοδηγήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για την έκθεση παραγωγού αποβλήτων;

Το υπόδειγμα το έχεις; (Νομίζω υπάρχει και στα downloads).

Καταρχήν βρίσκεις τα στερεά και υγρά απόβλητα, τα κατατάσσεις κατά ΕΚΑ και περιγράφεις τον τρόπο διαχείρισης. Η έκθεση έχει απλά πινακοποιημένα αυτά τα πράγματα...

Στην έκθεση βάζεις ακόμα και τα στερεά ανακυκλώσιμα του προσωπικού.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια προκαταρκτική μελέτη διάθεσης στερεών και υγρών αποβλήτων στο υγειονομικό για να δω εάν μου επιτρέπουν να κατασκευαστεί το ποιμνιοστάσιο στο συγκεκριμένο αγροτεμάχιο λόγω κοντινής απόστασης ( περίπου 500μ) από ανοιχτό αγωγό νερού.

 

Τον οδηγό δεν μπόρεσα να των βρω από τα downloads, είναι εύκολο να μου τον στείλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για την ετήσια έκθεση παραγωγού αποβλήτων ακολουθήστε το παρακάτω λινκ:

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=437&language=el-GR

 

Επιλέξτε το προτελευταίο "Οδηγός Χρήσης Ευρωπαϊκού Καταλόγου Αποβλήτων - Σύνδεση με Ετήσια Έκθεση Παραγωγού Αποβλήτων", το οποίο είναι σε μορφή excel και είναι χρηστικότατο γιατί επιλέγεις και εισάγεις αυτόματα τους κωδικούς ΣΤΑΚΟΔ, και τους κωδικούς των αποβλήτων που απαιτούνται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να κάνω μελέτη διάθεσης λυμάτων και βιομηχανικών αποβλήτων για ένα ποιμνιοστάσιο για την Δ/νση Δημόσιας υγείας. Υπάρχει κάποιο υπόγειγμα για να δω τι χρειάζεται να αναφέρω (και να δω και πως γίνεται)? Ακόμα δεν έχει γινει η αρχιτεκτονική μελέτη του ποιμνιοστασίου ,γιατί πρέπει πρώτα η Δ/νση Υγείας να δώσει έγκριση για την θέση του αγροτεμαχίου. Η μονάδα θα έχει περίπου 350 αιγοπρόβατα και αρμεκτήρες. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πάρα πολύ

------

κάποια βοήθεια...................................?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσα lt/kg ζωντανόυ βάρους αιγοπροβάτων είναι ο όγκος των παραγόμενων αποβλήτων ( κοπριά, ούρα, νερά πλύσης (θα υπάρχει και αμεληκτήριο)) ?

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε παραγωγή κοπριάς 2-4 kg/κεφ./ημέρα

 

Γενικά χρησιμοποιείς 1m3/100m2 νερό/επιφάνεια για ότι έχει να κάνει με πλύση δαπέδου και λοιπών χώρων και υπολογίζεις τα υγρά απόβλητά σου συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Για θερμή στρωμνή η μέση ετήσια παραγωγή στερεών αποβλήτων υπολογίζεται σε 1100 kg στερεής κοπριάς για κάθε εκτρεφόμενο ζώο (Τροποποιημένοι Συντελεστές Εκπομπών, ΥΠΕΧΩΔΕ).

 

Για τα νερά πλύσης στο αλμεκτήριο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι κρίνεις εσύ ορθό και ρεαλιστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.